MOANAA – Embers (CD – 2021, Deformeathing Production)

Pokud patříte k milovníkům postmetalové moderny, pravděpodobně jste na polskou formaci MOANAA už narazili. Po boku OBSCURE SPHINX či BLINDEAD se i jim před pár lety dostávalo velké mediální pozornosti, nutno podotknout, že naprosto oprávněné. Nicméně ani takto slušně nastartované partě se v průběhu času nevyhýbala kvanta personálních problémů. Z období alba „Passage“, nad kterým s odstupem času stále smekám klobouk, vydržela v kapele pouze stěžejní dvojka K-vass (zpěv) a vrchní skladatel Lukasz Kursa.

Není proto divu, že aktuální počin je trochu o něčem jiném. MOANAA se sice stále drží postmetalových opratí, ovšem silná dávka experimentu z jejich tvorby z větší části zmizela. Naopak v první linii stojí ostré kytarové riffy, jejichž kadenci ocení zejména milovníci současného black-hardcoru (snad to lze takto napsat). Ostatně do těchto kolejí, řekněme post-hardcoreových, zapluli MOANAA s nebývalou razancí. Odpočinkových intermezz tu pohříchu tolik není, byť na ně zcela rezignováno nebylo. Původní feeling byl však opravdu notně vychýlen z kolejí, a to především díky širší údernosti a rvavosti. Nahrávka je v jistých okamžicích skutečně natlakovaná a svým způsobem přibržďuje veškeré náznaky melodií. Vše podtrhuje i ukřičený vokál účelově vybočující z linie hudby. Nic extra osobitého to není, ale v dnešní době je to prostě cool. A co si budeme vyprávět, sedí to sem.

Jak už to u těchto Poláků bývá, tak ani tento hudební náklad nefunguje na první dobrou. Na poslech se jedná o vskutku hodně náročný materiál. Tahle hudba člověka musí od základu bavit, přičemž postupné „odkrývání karet“ se pro dotyčného musí stát zálibou (ono to ale stejně bude tak, že desku přijmou spíše nekonzervativní posluchači, ten zbytek to zabalí po první skladbě). „Embers“ je tedy taková dosti neprostupná tvrz, jenže dostat se do ní přece jen lze. Dopomoci k tomu má i naprosto fenomenální zvuk, který podle mého soudu dosahuje doslova hvězdných výšin. Nahrávka vznikla hned v několika studiích, ovšem master a mix byl podstoupen Haldoru Grunbergovi (v minulosti spolupracoval např. s BEHEMOTH). Nevím, jak k danému „sound finále“ MOANAA došli, ale audio požitkáři nad touto parádou musí přirozeně zaplesat. Těžko říci, na jak velký „aplaus“ to nakonec bude, avšak ani na třetí pokus MOANAA nezklamali.

Skladby: Nothing, Lie, Triad, Inflexion, Expire, Embers

Sestava: K-vass – zpěv; Łukasz ‚cHooDy‘ Kursa – kytara; Maciej Kosarz – kytara; Łukasz Tomiczek – baskytara; Kamil Gębala – bicí

ALL

https://moanaa.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *