MISþYRMING – Algleymi (CD – 2019, Norma Evangelium Diaboli)

Další islandská senzace, nebo jen odlitek z tvorby slavnějších předchůdců? Pravda je někde mezi, ovšem rozhodně nelze tvrdit, že by MISþYRMING patřili k nějakým upatlaným začátečníkům, kteří budou svou tvorbu stavět pouze na přitažlivosti vlastní domoviny. Už debutová deska „Söngvar elds og óreiðu“ ostatně mnohé naznačila. Druhá „blackmetalová sklizeň“ je však mnohem propracovanější úrodou, i navzdory určité předvídatelnosti.

MISþYRMING se v současné době nachází v bodu „rozkročení“, řekněme na jakési vývojové křižovatce, na které se před časem ocitli např. SOLSTAFÍR nebo KONTINUUM. Vydají se tedy v příštím čase cestou alternativy, anebo potvrdí spíše příslušnost k „černému kovu“? Těžko odhadovat, nicméně „dvojka“ „Algleymi“ zaručeně potěší fanoušky islandské produkce, milovníci zahuštěného kytarového zvuku se velmi pravděpodobně ocitnou v sedmém nebi! Chladný feeling, odkaz islandského obyčeje, patřičné fluidum, které u mnohých evropských nahrávek pochopitelně nenajdete, to všechno jsou bonusy, jimiž se tato kolekce odlišuje od ostatních.

„Algleymi“ zkrátka představuje jakési „pohlazení black metalem“. Zároveň bych chtěl ale zdůraznit, že kvartet hudebníků rozhodně neprodukuje nikterak odpočinkovou hudbu. Nahrávka je plná zběsilých pasáží, místy působí patřičně intenzivně a svým způsobem pěkně studí (není mi to nepříjemné). Výstavním faktorem jsou ovšem mega-krásné melodie s častými podkresy kláves, jež sice nemají nikterak určující charakter, avšak zcela zřetelně umocňují celkové vyjádření. K tomu všemu si ještě připočtěte mohutný scream, ta islandština je fakt koření k nezaplacení! A nějaká hitovka? Je tu! „Ísland, Steingelda Krummaskuð“! A celkově? Stará forma, osvědčené prostředky, trocha novot, schopnost pohrát si s důležitými ingrediencemi… A? Funguje to!

Skladby: Orgia, Með Svipur á Lofti, Ísland, Steingelda Krummaskuð, Hælið, Og er Haustið Líður Undir Lok, Allt Sem Eitt Sinn Blómstraði, Alsæla, Algleymi.

Sestava: D.G. – zpěv, kytara, klávesy; H.R.H. – bicí; G.E. – baskytara, zpěv; T.I. – kytara, zpěv.

ALL

https://misthyrming.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *