MISANTHROPIC RAGE – Posledních pár let přineslo nový řád, který musíme všichni přijmout, i když ho nenávidíme

Činnost polského projektu (či kapely) MISANTHROPIC RAGE sleduji od prvního alba. Vždy se mi líbil přístup, jakým ústřední dvojice muzikantů přistupuje k black metalu, jak ho umí „lámat“ a přetvářet k obrazu svému. Myslím si, že kdyby měli MISANTHROPIC RAGE priority postavené trochu jinak, byli by dnes řádnou konkurencí pro většinu tamních spolků. I tak toho ale přátelské duo (AR a W.) stihlo docela dost. Pánové si na scéně vydobyli velmi dobrou pozici a v rámci undergroundu se o nich hovoří povětšinou s velkým respektem. A není divu. Novinkové album „Hallucinatory Phenomena“ je patrně to nejlepší, co z jejich dílny vzešlo. Na mé otázky odpovídal vrchní skladatel AR.

Vítej u rozhovoru pro Rumzine. Jak se v těchto dnech daří MISANTHROPIC RAGE? Lze vaši tvorbu představit zejména těm lidem, kteří o vás ještě nikdy neslyšeli?
Ahoj, díky za zájem o nás. MISANTHROPIC RAGE je teď tak trochu zmrazený. Soustředili jsme se nyní více na naše rodiny a práci. Tvorba hudby pro nás už není tak důležitá, jako tomu bylo dříve. Nicméně novým posluchačům bych řekl, že MISANTHROPIC RAGE je vášnivý projekt, který představuje velmi specifický druh extrémní hudby. Upřímně řečeno, nejedná se o nic nového, nic úplně čerstvého, ale podle mého názoru se jedná o hudbu, která jde od srdce, je plná skutečného nasazení.

MISANTHROPIC RAGE vznikli v roce 2015. Jaké máte vzpomínky na úplně ty první momenty kapely? Kdy ti tak nějak došlo, že MISANTHROPIC RAGE bude více než jen koníček spojený s nahrávkami a promo věcmi?
V našem případě se nejedná o kapelu jako takovou. Začalo to jako takový hudební výlet jednoho muže, a to přímo v mé ložnici. Zde jsem se potýkal s hromadou nahraných dem, která jsem bral jako dobrý způsob, jak uniknout z každodenních problémů. Takže to byl koníček, a vždycky bude. Už nemám zájem hrát s kapelou na plný úvazek. Kdykoli cítím inspiraci k něčemu hudebnímu, udělám to. Není to otázka žádných termínů nebo harmonogramů. Prostě vášeň pro tvorbu hudby.

A když jsme u vzpomínek z roku 2015… Při prvním LP jsme spolu s W strávili spoustu času. Bylo to v jedné takové malé chatě v nedaleké vesnici. Naštěstí jsme ale věděli o „scéně“ nebo o tom, jak funguje hudební průmysl. Ze všeho jsme byli tehdy nadšení. Byl to opravdu skvělý čas. Nicméně od té doby se toho po celém světě hodně změnilo.

Nosným tématem tohoto rozhovoru je vaše nové album. Co bys o něm dokázal říci? Najde se nějaký specifický aspekt, který jsi chtěl právě na téhle nahrávce změnit? Jak se „Hallucinatory Phenomena“ liší od předchůdce „Towards the Greyscale Aphorysm“ z roku 2019?
No, hlavní rozdíl je ve třetí osobě, která se účastnila nahrávání. Našli jsme bubeníka jménem Curse, jenž nám pomohl nahrát všechny bicí party. Po třetím albu „Towards the Greyscale Aphorysm“ jsme se rozhodli zkusit hrát živá vystoupení, takže jsme potřebovali sestavu doplnit. Curse je tedy zodpovědný za psaní a nahrávání bicích, jež jsou na albu ke slyšení. Rovněž máme i druhého kytaristu, který nám pomáhal právě při koncertech. Bohužel ale neměl zájem se podílet na realizaci desky studiově. Do veškerého dění kolem „Hallucinatory Phenomena“ tedy zapojen nebyl. A co o novém LP mohu říci? Je to velmi solidní deska, velmi těžce orientovaná. Co se týče produkce, je to trochu něco jiného. Myslím, že toto album reprezentuje a shrnuje celkovou výpověď MISANTHROPIC RAGE. Je to psychedelické, je to „trippy“. Bohužel se ale lidé musí na poslech plně soustředit, což je v dnešní době hodně těžké. Není to tedy rozhodně nahrávka pro každého. Zároveň si však myslím, že když jí člověk věnuje pár hodin, získá k „„Hallucinatory Phenomena“ určitý respekt.

Nahrávka působí neobyčejně kompaktně. Vracíte se však k některým nápadům, které třeba nebyly použity na předchozích albech?
Ne, to nikdy. Žiji přesný okamžik. Když jsem něčím inspirován, mohu celé album napsat klidně za dva dny. Bez přemýšlení a bez ohledu na ohlížení se zpět. Je to velmi přirozený a spontánní proces.

Hloubka, ponurost a k tomu patřičná hudební různorodost. Skladby jako „Further“ či „Void“ mi přijdou přitažlivé v podstatě okamžitě. Zajímalo by mě, jestli jsou na desce specifické okamžiky, které jsou pro tebe těmi nejzajímavějšími.
Oblíbené ne, protože jako autor zatím nemám od všeho až takový odstup. Myslím, že celé album funguje jako celek perfektně.

Zajímají mě okolnosti kolem „Hallucinatory Phenomena“. Kdy jsi zhruba začal na nahrávce pracovat?
Album jsem napsal během prvního lockdownu, když mi byl diagnostikován covid. Pár dní jsem tedy strávil v ložnici se svými nástroji, přičemž jednotlivé nápady se začaly objevovat hodně rychle. Ale prvním spouštěčem, tou první věcí, která mě přiměla k rozhodnutí napsal další album, byl název. W. mi poslal text k titulní skladbě a ta mě hodně inspirovala. Okamžitě jsem měl v hlavě obraz celého díla.

Vaše tituly mají vždy propracované obaly a booklety. Nejinak tomu je i u poslední nahrávky. Myslím si, že i tentokrát se vám komplet opravdu povedl. CD vypadá skvěle. Je to určitý přesvědčovací motiv k tomu, aby si lidé nahrávku pořídili se vším všudy? Jak důležitý je pro vás např. merchandising?
Děkuji. Celý layout jsem dělal já a můj bratr, který mi pomohl všechny ty obrazy naskenovat a uspořádat. Všichni můžeme dnes pozorovat trend, jenž spočívá v tendenci dělat všechno digitálně. Nechápej mě špatně, jsem člověk, který dokáže obdivovat digitální malby, návrhy, streamovací platformy a všechny ty moderní věci. Ale… chybí mi to pravé. Pro mě je CD, fyzické CD, stále umělecké dílo. Vidět skutečný obraz na plátně a ne zasraný NFT, to je stále jedna z nejkrásnějších a nejinspirativnějších věcí. Z našich obalů mám velkou radost, jsem na ně opravdu velmi hrdý. Zejména se jedná o obaly předchozích alb od Macieje Kamudy. Myslím si, že dokonale reprezentují „trilogii“. Tentokrát jsem však chtěl dosáhnout něčeho jiného. Díky skutečnému bubeníkovi a různým nahrávacím metodám, jsem si uvědomil, že nové album je něco většího a ambicióznějšího. A právě toto všechno jsem chtěl podtrhnout i jiným přístupem k přebalu.

Od doby, kdy jste vydali debut „Gates No Longer Shut“, se toho v hudebním světe událo opravdu hodně. Jak prožíváš právě onen přechod k digitálním hudebním platformám? Už jsi to trochu nakousl… Dále tedy dáváš přednost fyzickým LP/CD nosičům? Teď myslím zejména v osobním životě.
Jak jsem už říkal. Stýská se mi po starých časech a nedokážu pochopit současné změny. Svět se zbláznil. Žijeme v Polsku a v podstatě mohu napsat komplet zasranou knihu o tom, jakou zkurvenou zemí jsme. První pandemie, nyní válka, které nejsme součástí, ale důsledky této situace ničí naši komfortní a stabilní bezpečnostní zónu. Bojím se o svou rodinu a pravděpodobně proto už nemůžu myslet na to, že budu dělat hudbu. Posledních pár let přineslo nový řád, který musíme všichni přijmout, i když ho nenávidíme. Je to hodně depresivní doba i pro hudební byznys. Lidé už moc o nákupu desek nepřemýšlí.

Mnohé kapely rády propagují sebe a svou hudbu prostřednictvím sociálních sítí, nemluvě o jistém propojení s fanoušky. Je i toto pro vás důležitá věc?
Ne, musím říct, že máme na sociálních sítích jen málo informací o našich deskách. Jen základ, nic víc. Nejsme typem borců, jež budou zveřejňovat nějaké posrané věci jen pro rozptýlení a pozornost. Nechápu ty projekt/kapely (ať už to nazveš jakkoliv), které se na sociálních sítích představují jako zatraceně nebezpečné nebo satanské… Nebo takové, co nenávidí tenhle zasraný svět. Ovšem hned druhý den zveřejní něco o charitě či vybírání peněz na další LP nebo video. To je fakt ubohé. Jsme kdo jsme. Jsem milovníkem zvířat, rodinný typ, jehož koníčkem je hudba a umění. A právě tento obsah mohou lidé najít na mých sociálních sítích.

MISANTHROPIC RAGE dlouhodobě spolupracují s labelem Godz ov War Productions, který dnes patří k základním vydavatelským pilířům, a to zejména v ranku black metalu či death metalu. Čemu přičítáš tento dlouhodobý vztah? Jste přátelé?
Přítel by bylo asi silné slovo, ale v rámci podnikání jsme dobrými partnery. Myslím, že Greg je jedním z posledních opravdových lidí v hudebním průmyslu. Rozumí naší hudbě a velmi nás podporuje. Vůbec by tedy nedávalo smysl, kdybych se poohlížel po někom jiném. Godz ov War Productions je pro nás perfektní label. Je stejně zvláštní jako naše halucinogenní melodie.

Máš s MISANTHROPIC RAGE do budoucna nějaké plány, které by se týkaly koncertů nebo tour?
Žádné plány do budoucna nejsou. Jak jsem již zmínil. Projekt je teď na rok u ledu, hudbu jsme nyní úplně přestali dělat. Všichni jsme teď zaneprázdněni šílenými každodenními rutinami, jsem si celkem jist tím, že jsme udělali poslední plnohodnotné album MISANTHROPIC RAGE. Čas ukáže.

Chtěl bys ještě něco vzkázat čtenářům a vašim fanouškům v České republice?
Doufám, že se Vám naše nové album bude líbit. Vše kolem bylo velmi náročné, ovšem my do všeho dáváme srdce, takže by bylo fajn, kdybyste si našli čas a desku si pozorně poslechli. Děkujeme za tvůj zájem o nás.

ALL

https://misanthropicrage.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *