MINUTIAN – Repercussions (CD-2012)

Kdybych měl tuto recenze začít nějakým smysluplným bonmotem, zamýšlel bych se nad podstatou jedinečnosti skandinávských kapel. Člověk by si skoro myslel, že v tamních končinách neexistuje formace, kterou bychom u nás doma nedokázali alespoň malinko ocenit. Přiznávám se, že když mi dorazil balíček od finských rádoby snaživců MINUTIAN, byl jsem naladěn na přiměřenou dávku překvapení. Proč by jinak absolutně neznámý spolek, posílal svou nahrávku někam do tramtárie? Že by šlo o premiérovou invazi kapely, kterou budou brzy znát fans po celé Evropě? MINUTIAN si to jistě myslí, ovšem můj názor je zcela opačný.

V přiloženém infu stojí, že MINUTIAN produkují prog/metalovou hudbu, která spojuje modernu s tradičními rockovými rytmy, přičemž zážitek z poslechu umocňuje ještě celá řada nevšedních postupů. Těžko říci, jestli tento pamflet sepisoval nějaký nestranný fanoušek, ovšem podle mého soudu se tato charakteristika míjí účinkem o desítky decibelů. Sterilita materiálu je do uší bijící, nemluvě o kompoziční roztříštěnosti, jež se sice na oko tváří progresivně, ovšem letitý fanoušek rocku či metalu snadno rozklíčuje, že podobné muzikální kusy tu s námi žijí nějaký ten zasněžený pátek. „Ztráta sebereflexe jako diagnóza – už je to znovu tady.“

Repercussions“ pro mě představuje pohádku o Jeníčkovi a Mařence, kteří sice šli hledat perníkovou chaloupku, ovšem brzy se v černém lese ztratili a dodnes v těchto zapomenutých pustinách bloudí. Aby toho nebylo málo, tak ani přednes vypravěče (vokalisty) Mikka není žádným drahokamem, a když si k tomu všemu ještě připočtete nekvalitní zvuk, úplně se člověk diví, že jsou MINUTIAN tak sebevědomí. Stačí mrknout na jejich webové stránky. V okamžiku budete mít pocit, že jste se ocitli v prostoru s maximálně našlapanou kapelou, na kterou svět čeká s roztaženýma rukama.

Tak jak je šedý obal CD, tak úplně stejně barevná je i produkce MINUTIAN. Pokud chtějí Finové alespoň zdánlivě dohnat konkurenci, musí spoustu věcí změnit. Primárně bych se zaměřil na smysluplnější konstrukce skladeb a na tolik potřebné doušky emocí, jejichž absence je doslova tristní a obávám se, že bez těchto ingrediencí zůstanou MINUTIAN navždy jaloví.

ALL

http://minutian.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *