MINDLOCK – Crust není muzika o složitosti

MINDLOCK, toť pro mě velké překvapení. Do rukou se mi dostalo jejich splitko s kapelou MACHINERY (viz. recenze) a doslova mě posadilo na zadek!!! Kluci nahráli velice pestrý materiál, plný nápadů a tak v tomto čísle nemohou chybět. Na otázky odpovídal zpěvák Aleš Meduna.

Musím se přiznat, že jsem doposud vaši kapelu vůbec neznal a tak nebude od věci, když MINDLOCK v krátkosti představíš…
MINDLOCK hraje od října minulého roku. Bráchové Olin (kytara) a Marek (basa) hrají ještě v trash kapele BETHRAYER (nějakých 6 let, tuším, možná i dýl). Marek hrával ještě s kámošem v noise kapele R.O.C. (to byl rok, tuším rok 1994). Co jsem se já přestěhoval do Kojetína, kde kluci bydlí, můžeš jádro MINDLOCKU považovat za sto procent kojetínské. Na bicí nám hrál prvně Deža, s kterým jsme odjeli tuším 5-6 koncertů (poslední s ním byl v Hodoníně s DEAD INFECTION). Potom s náma hrál Pepa z kroměřížské kapely BARRICADE. Ten taky nabouchal naši split kazetu s MACHINERY. Momentálně by s náma měl jet několik koncertů náš kámoš Jeff z ex-TOXIC DEATH, DEMENTED RETARDED. To je, myslím, tak vše.

Obal kazety je opravdu originální… Jak jste přišli na ten „zvrhlý“ obal?
Jsem rád, že se ti líbí. Už mě celkem štvalo, že nemáme logo, a tak jsem si jednou večer sedl, že to vymyslím, a napadl mě celej obal. Jako myslím ta slovní hříčka, že místo CHOCOLATE tam bude CHOKE LEAD, a že místo oříšků budou v čokoládě náboje. Ještě jsem chtěl sehnat nějakou fotku, kde by měl někdo revolver v puse, ale bohužel… Takže celej návrh pak překleslil kámoš a SHINDY to dodělal na počítači.

mindlock2Co mě dostalo na kolena, byla coververze BLACK SABBATH -„Iron Man“… Že by vaše vzory?
Nikdo v kapele nemá nějaký zvláštní vztah k BLACK SABBATH, takže vzor to určitě není. Mám rád třeba „Paranoid“, ale tak jak ho hrajou RESIST. No a to samé se dá říct i „Iron Manovi“. S tím nápadem přišel vlastně Olin na první zkoušce MINDLOCKU. Ten riff je, myslím, fajn, a tak jsme to udělali.

Zdá se mi, že vaše texty jsou dosti satirické… Kde berete inspiraci? Kdo je autorem textů?Texty píšu já. Kdyby je psal Olin, nebo Marek, tak bych je nemohl ani zpívat a musel bych se smát. S něma je strašná sranda a určitě mě tady v tomhle ovlivňujou. Moje texty moc srandovní nejsou. Píšu hlavně o věcech, které mě trápí. Často jsou to dost smutný věci, když se nad tím člověk zamyslí. A jak chceš proti takovejm věcem bojovat, když ne satirou? Já miluju MONTY PYTHONŮV LÉTAJÍCÍ CIRKUS (odtud ty intra, vsuvky + outro) a český filmy jako LIMONÁDOVÝ JOE, TAJEMNÝ HRAD V KARPATECH… Taky ty srandovní filmy od Petera Jacksona – BAD TASTE, BRAINDEAD. Že by tohle byla moje inspirace?

Myslím, že česká grind scéna je čím dál tím silnější… Jak se ti jeví? Máš nějaké oblíbené kapely?
Já osobně moc českou grind scénu nesleduju, takže můj názor není vůbec zajímavej. Moje nejoblíbenější český kapely jsou GRIDE, MRTVÁ BUDOUCNOST, HOMO KONZUMENS. To, že se o grind až tak nezajímám neznamená, že na grind akce nechodím. V poslední době co jsem slyšel, můžu doporučit kapely: CLADOPHORA GLOMERATA (vyšla jim split kazeta s BLOOD SUCKERS u ROTTEN TOOTHS prod.), ALIENATION MENTAL (mají venku kazetu, která se mě fakt líbila, taky s nima máme hrát v Praze, tak se těším), LESNÍ PLESNIVEC (starej NAPALM DEATH, splach jako prase), ATENTÁT NA KULTURU (tohle jste ještě neslyšeli, dva vokály, kytara, basa, bicí, trubka – neskutečnej marast). Nesmím samozřejmě zapomenout na naši blízkou kapelu PSYCHOPATHIA, která je už legenda v české undergroundové scéně. Taky bych chtěl od MINDLOCKU pozdravit Vlakina. ČUS!

Co takhle styly jako je doom, black, trash…?
Tady tě asi taky zklamu. Doom se trochu líbí mýmu bráchovi a tak jsem měl možnost poslechnout si nějaký český doom kapely, ale nic mi to neříká. Jo, vlastně líbí se mi jeho CD GATHERING – „Nightime Birds“. Jednu písničku jsem použil, když jsme ve škole v hodinách francouzské konverzace točili takovej rádoby srandovní horor. To byla sranda. Holka přišla vratama na hřbitov, šla položit květiny na hrob svýho kluka a k tomu jí hrála ta věc od THE GATHERING (myslím, že se to jmenuje „Shrink“, je to poslední věc). Najednou něco uslyšela, ohlídla se. Chodila po tom hřbitově. Nevěděl jsem, co použít za muziku, aby to dokreslovalo tu napínavou atmošku. Použil jsem intro z desky „Thanks For Your Hostility“ od AGATHOCLES. Film jsme nakonec nedodělali, ale byla to sranda. Tak to je moje setkání s doomem. Black neposlouchám už vůbec. Z českých kapel jsem slyšel třeba DSC07608MANIAC BUTCHER, ale vůbec nic mi to neříká. Navíc nemám rád satanismus, kterej mám s blackem spojenej. Ale když se to někomu líbí, prosím. Co se týče trashe, mám rád BETHRAYER. Pokud se vám líbí trash, sežeňte si starší demo „Manipulation“ od BETHRAYER, nebo si počkejte na nový materiál, kterej se mi líbí. Taky třeba uznávám kapelu MESHUGGAH (to jsou Olinovi koně). To je hodně těžká muzika. Já to ale až tak nedovedu ocenit. Nejsem muzikant. Já miluju crust, což není muzika o složitosti, ale hlavně poslouchám pořádně rychlý uječený HARD CORE a kapely jako HELLNATIONI INFEST, DROPDEAD, QUILL, SPAZZ, CHARLES BRONSON a tak. Takže vidíš, že se mnou si o metalu moc nepokecáš. To spíš s Olinem.

A trika? Které nejčastěji nosíš? (Jestli tedy nějaké nosíš?)
Tak v páté třídě na Základní škole se mi splnil sen a kámoš mi sehnal nažehlovačku IRON MAIDEN. Já jsem ale neměl žádný černý tričko, jenom černej rolák s dlouhýma rukávama. Tak jsem to tam prdl a chodil jsem v triku s dlouhýma rukávama celý léto. Pařil jsem se celý léto, ale hlavně, že jsem měl IRON MAIDEN. Popravdě řečeno já jsem už od mala ulítlej na různý kostlivce a smrtky, takže IRONI se mi líbili hlavně kvůli obalům. Já jsem měl na roláku tu desku, jak je EDDIE jako voják a má v ruce tu analytickou vlajku. Od té doby jsem neměl žádný metalový triko. Nedávno jsem od Marka dostal jeho starý triko AGATHOCLES -„Anarchy“ z roku 1994 s dírou. Nejčastěji teďka nosím triko ASSHOLE PARADE, který jsem si nechal udělat v jednom obchodě. Je bílý a já jsem se s ním vyválel na zami, když jsme hráli v Kunovicích. Teďka jsou na něm fleky, který nejdou vyprat. Mám ho i teď na sobě, když píšu tenhle rozhovor.

Máš představu, jakým směrem se bude dále ubírat hudba MINDLOCK?
Teď jsem dopsal rozhovor pro CABARET VOLTAIRE. Martin, co psal otázky, se zmiňuje, že podobně jako MALIGNANT TUMOUR je nazýván českým AGATHOCLES, tak se prý říká, že MINDLOCK je české dvojče CRIPPLE BASTARDS. Ať si říká kdo chce co chce, ale mám-li použít tuto rovnici MINDLOCK=CRIPPLE BASTARDS (s kterou zcela nesouhlasím), tak věřím, že se bude MINDLOCK vyvíjet podobným směrem jako CRIPPLE BASTARDS. Kdo slyšl jejich nejnovější sedmipalce, tak ví, o čem mluvím. Maximální brus.

Aleši, díky moc za rozhovor. Ať se vám daří a můžeš něco dodat na závěr…
Já byhc ti chtěl poděkovat za zájem o naše aktivity a popřát ti hodně štěstí a vůle v aktivitách vašich. Mějte se fajn a přijďte se třeba mrknout na koncert.

ALL

band contact: MINDLOCK, P.O. Box 40, 752 01 Kojetín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *