METSATÖLL – Katk Kutsariks (CD – 2019)

Možná je to dosti troufalé, ale dovolím si tvrdit, že estonští METSATÖLL jsou starší než žánr, kterého se později stali součástí. Folk metal v jejich podání byl vždycky řádně osobitý a pochopitelně nikdy nevycházel z onehdy velmi často používaných šablon ála FINNTROLL (nic proti nim). Je to v podstatě i jeden z důvodů, proč se z kapely nestal slavnější pojem, byť na domácím kolbišti patří METSATÖLL k vyhledávaným „celebritám“, jež překračují hranice popového mainstreamu. Slávy si Estonci užili opravdu dost a v mezinárodním měřítku je jistě úspěch, že se jim podařilo zakotvit u renomované firmy Spinefarm Records (u novinky to ale zatím neplatí).

Po vydání poslední desky „Karjajuht“ jsem však zaregistroval jakousi „únavu materiálu“. Nahrávka sice nebyla nikterak špatná, ale svým způsobem jsem u ní vystopoval nedostatek „atraktivní munice“. Zkrátka tradiční kouzlo kamsi zmizelo a zůstala pouhá „profi odvedená práce“ („bylo to dobré, ale něco tomu sakra chybělo“). I z toho důvodu jsem tedy k novince „Katk Kutsariks“ přistupoval s mírným napětím, přiznám se, v nadstandartní počin jsem spíše doufal. Výsledek? Vážně super! Opravdu! METSATÖLL na novince nabrali „druhý dech“ a odvážným přístupem se dopracovali k jedné ze svých nejpestřejších nahrávek vůbec.

Jednou si kapela bere na paškál tradiční lidové popěvky, aby v následující skladbě předvedla i kompoziční a skladatelskou vytříbenost. Toto všechno je pak zabaleno do pochmurných a melancholických vln („Ebavere“), nebo naopak drsných thrashmetalových partů („Katk kutsariks“). S plnou polní se ale METSATÖLL vrhli rovněž do kouzel baladických, přičemž nejslovutnějším dojmem na mě působí počin „Ballad punastest paeltest“, ve které se ve znamenitém světle představila hostující zpěvačka Marta Laan. Markus pak zůstal věrný svému osvědčenému chrapláku, místy ohýbanému, nikterak školenému, ovšem tohle přesně dělá z Estonců absolutní originál (mohutné sbory, dudy, píšťaly, cizokrajný jazyk).

„Katk Kutsarik“ jest velký kusanec folkmetalové zábavy. Tvůrčí pauza METSATÖLL evidentně prospěla a osobně se domnívám, že albový návrat potěší zejména letité příznivce. Dále pak existuje šance, že s tímto materiálem dokáží Estonci oslovit i posluchače, jež do té doby dávali přednost jiným partám. V daném hudebním ranku mnoho velkých es nevydželo, avšak METSATÖLL drží laťku kvality stále velmi vysoko. Vyzkoušejte, stojí to za to!

Skladby: Toona, Katk kutsariks, Ebavere, Kange kui raud, Ballad punastest paeltest, Talvehambad, Kurjajuur, Tõiv, Metsaviha 4, Metsaviha 5, Koduhiite kaitsel, Lemmingu unelaul.

Sestava: Markus – kytara, zpěv; Lauri – kytara, dudy, píšťaly atd.; KuriRaivo – baskytara, kontrabas, sbory; Tõnis Noevere – bicí.

ALL

http://www.metsatoll.ee

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *