METALINDA – Názov kapely vznikol vo víťahu medzi prvým a jedenástym poschodím

Čas…čas…čas… jako kdyby se někdy zcela zastavil. Jak neuvěřitelné… před třinácti lety jsem se ještě před zrcadlem pitvořil při šlágrech skupiny METALINDA, abych se k těmto songům vrátil v době, kdy se mi na čele objevují první vrásky. Až téměř v zádech mrazí… Sakra, už také nejsem nejmladší. Totéž ale přiznal i letitý leader METALINDY, Peter Sámel, který samozřejmě nemohl vynechat také současné dění v jeho domovské kapele.

Čau Peter. METALINDA už funguje od roku 1985, přičemž ty jsi jeden z posledních zakládajících členů. Mohl by si vzpomenout na úplné počátky vaší kapely? Máš doma např. nějaká stará dema nebo skladby, které nikdo nikdy neslyšel a nevydal? A jak jste vlastně přišli na ten název kapely ? Byla to odvozenina od METALLICY?
Na začiatky skupiny METALINDA spomínam veľmi rád. Boli sme sídlisková kapela ktorá cvičila v jednej garáži pod Bratislavskou Kolibou. Neboli pre nás ziadnou prekázkou ani totálne mrazy. Proste cvičili sme každý deň za každého počasia.V prvej zostave som Hral Ja/Peter Sámel/ sólová gitara a vedúci skupiny, /Dušan Horecký/ sólový spev, /Vlado Sucháň/ basgitara a /Ján Lapoš/ bicie nástroje ktorý s Metalindou ešte nahral 9 albumov.A keď sa pýtaš na tie prvé demá. Tak pre všetkých fajnšmekrov mám dobrú správu. Práve teraz vyšiel náš 11. album s 2CD s názvom TUTOVKY Metalinda, kde sa náchádzajú 2 skladby ktoré vznikli práve v tejto zostave / NOE SA NARODIL a KOCKY SÚ HODENÉ /,dokonca naspieval pôvodný spevák DUŠAN HORECKÝ. Predávajú sa aj v Českej republike v distribúcii PHANTER. Názov kapely vznikol vo víťahu medzi prvým a jedenástym poschodím a nie je odvodený od METALLICY. Po španielsky znamená PEKNÝ CIEL.

Začali jste veřejně koncertovat a dostavovaly se první úspěchy. Můžeš např. zmínit kapely ze kterými jste začínaly a s kterými vás hned od začátku pojily přátelské vztahy?
Začínali sme v období s množstvom skupín ktoré hrali heavy metal alebo rock. Ale jediná ktorá ešte existuje a hrá okrem nás je TUBLATANKA.

Řekl bych, že zlom ve vaší dráze nastal s příchodem vokalisty Pavola Drapáka. Už s ním jste také v roce 1990 vydali debutové album, které mělo velký úspěch. Kolik se vlastně prodalo nosičů a jaké pocity si vlastně konkrétně ty prožíval, když si držel snad úplně první metalové album, které kdy na Slovensku vyšlo…?
Nie úplne. Na Slovensku sme mali vypredané všetky koncerty uz v prvej zostave. A ponuku od vydavatelstva OPUS sme dostali na základe tohoto obrovského úspechu. Teda nie s Drapákom. Ale kým sme sa dostali po dvoch singloch k velkej LP, udiali sa tieto zmeny na základe dvojrocnej povinnej vojenskej sluzby. Preto Dušan nám zohnal za seba náhradníka, ktorým bol Palo Drapák. Z prvéko albumu sa predalo pribliznše 50 000 kusov a naša radost bola urcite velká ,ale s príchodom neznej revolúcie sa zacalo všetko menit a taktiez OPUS prestával mat dominantné postavenie na slovenskej hud. scéne. Pochopitelne preto náš druhý album z názvom „ZA VŠETKY PRACHY“ vychádza vtedy v nalepšej ceskej firme TOMMi. Producentmi tohoto albumu sú Jozo Ráz a Julo Kincek.

Na debutové desce se objevilo spoustu hitů. Některé se dočkaly klipového ztvárnění. Jestli si dobře pamatuji, tak např. „Jan Amos Džínový“ se natáčel tehdy na nějaké škole, že ano ? Docela by mne zajímalo co tomu říkala veřejnost a nebo ti učitelé, když jste se tam zjevili.. 🙂
Klip sa natáčal na Strednej priemiselnej škole strojníckej v Bratislave, na ktorej som bol aj ja študentom. Boli to veľmi dobré priestory na scenár k tomuto videoklipu. Ohlasy boli obrovské a dodnes aj sú. Tento videoklip bol niečim prevratným, čo před tým vôbec nebolo zaužívané. Jána Ámosa Džínového dodnes hrávame ako jeden z najväčších hitov skupiny METALINDA s veľkým ohlasom a spievajúcim publikom.

Jestli si dobře pamatuji tak klipovkou byla také „VSR“ se kterou jste podovali v pořadu Triangel.Ale já bych se zeptal, zda nepř. Neuvažujete o nejakém videu nebo DVD, kde by byly všechny ty staré, ale i nové klipy. Přece jen, pro starší fanoušky by to mohl být docela skvělý bonbónek…
Myslím že to je dobrý nápad. Určite budem pripravovať DVD s videoklipami skupiny Metalinda mám ich všetky odložené. Ich počet je cez 15 videoklipov. Naši fanúškovia sa k nim nemôžu dostať nakoľko televízie ich všeobecne ignorujú.

Další věc, která mne trochu mrzí je, že dvě Vaše první alba nikdy nevyšla na CD. Proto se ptám, jestli třeba neuvažujete o reedici těchto alb ? Domnívám se, že právě některé již kutovní šlágry by si zasloužily CD podobu….
Už niekoľko rokov uvažujene, ale nemáme na tento album vydavateľské práva. Preto sme aj na poslednom 2CD TUTOVKY nahrali jedno cd výberovku 14 skladieb a druhé cd 17 skladieb nové věci sk. Metalinda + fanúškovia si na ňom nájdu aj CD rom stopu. Je aj prijatelná cena. DvojCD TUTOVKY stojí =299.-Czk.

Pojďme dále. Druhé album, které jste vydali jste pojmenovali „Za všetky prachy“ a mám pocit, že celkově sklidilo ještě větší úspěch než debut. Trošku mi však z odstupem času přijde, že největší pozornost se točila jen u hitu „Zalúbena žaba“, přitom album obsahuje řekl bych mnohem lepší songů. Např. „Až odíděm“ nebo „Tak to bude raz“…Jak ty celkově vzpomínáš na období tohoto alba?
Bolo to veľmi ťažké obdobie. Doba bola veľmi ortodoxná haevy metálová. Bolo veľmi ťažké sa rozhodnúť či prirvrdiť alebo ísť v duchu predchádzajúceho albumu. Nakoniec sme pritvrdili. Ale nie asi dosť. Tí ortodoxní tvrdili že je to málo a tý druhí že je to moc tvrdé. Ale čas všetko vyriešil a odstupom si aj ja myslím, že to bol dobrý album. Dokonca texty sa mi zdajú na tú dobu prevratné.Stratégiu prezentácie malo vo svojich rukách vydavateľstvo a my sme mohli byť iba spokojní. Ale na Zalúbenú žabu si ľudia pamätajú dodnes.

Ještě bych se zastavil u skladby „Vlasť malá, zbabraná“, která byla vlastně takovým symbolem toho co mělo přijít a to byl rozpad naší společné federace. Takže naše „malá vlast“ se ještě zmenšila. Peter, jak ty osobně si ty prožíval rozdělení republik a jak to vidíš teď s odstupem 10 let?
Táto skladba trochu dost predbehla dobu. Mnohí ju nepochopili a mysleli si, ze po neznej revolúcii bude všetko ideálne a nic nie je zlé. A preto niektorých urázalo ako môze byt vlast zbabraná, ked teraz je to fain. To spôsobilo ze rádiá ju málo hrávali a nestala sa hitom aj ked ním bola. Pre mna táto skladba znamenala strašne vela a aj znamená, ked ju pcujem chodia mi zimomriavky po chrbte.Rozdelenie republík bola špinavá politika a preto ju nemám rád.

Třetím zápisem METALINDY bylo album „Slnko na druhom brehu“. Pamatuji se, že jsem se po něm tehdy pídil, ale bylo opravdu velice těžké ho sehnat…Jaká v této době panovala v kapela nálada? Jak dopadlo album z hlediska zajmu posluchačů v porovnání z předchozími deskami?
„SVETLO NA DRUHOM BREHU“ patrí k najúspešnejším albumom od METALINDY. Atmosféra v kapele bola sice trochu napnutá ale to vôbec nevadilo, čo malo za následok nahratie takého dobrého albumu aký je album s číslom 3. Pesnička „SLNKO NEVYCHÁDZAJ“ nás dodnes vynáša na tie najväčšie stupienky hitparád. Do najnovšieho koncertného programu sme taktiež zaradili skladbu z tohoto albumu „SMER Kalifornia“. Taktiež žiadaným skladbám na koncertoch patrí aj pieseň ANGIE ku ktorej je aj natočený videoklip,tiež z albumu Svetlo…Je to pesnička ktorú sme zložili našej kamarátke ktorá zomrela na predávkovanie drogami.

Tak kolem roku 1994 jsem o METALINDĚ ztratil úplný přehled. V důsledku rozdělení republik byly vaše nahrávky v Čechách totálně nesehnatelné. Dokonce ani rockové magazíny neinformovaly o tom, že by jste něco nového vydali. Čím to dle tebe bylo způsobeno ? Špatná distribuce a nebo jste se zaměřily především na domácí posluchače. Když jsem např. mému kamarádovi ukazoval Vaše BEST OF tak byl překvapen kolik jste toho vydali,ale byl hlavně překvapen, že o těch nahrávkách nikdy neslyšel….
Ceské vydavatelstvo v ktorom vyšiel 3. album taktiez postihli rôzne rozdelenia. V tom case METALINDA dostala ponuku vydat další album v Slovenskej republike. V Cechách aj na Slovensku prebiehala privatizácia v plnom prúde a rozdelovalo sa co sa dalo. O Slovenskú muziku nebol v Cechách uz taký záujem ako predtým. Preto Metalinda neváhala a další album s názvom „LÁSKA HOLÝCH PRENÁŠA“, vydáva v Slovenskom vydavatelstve. Je na nom mnozstvo Hitov napr. .“VÍNO PIZZA MAKARÓNY“,“ ENGLISH IS HOW KNOW“, VÍLA/Trojliter dízlak/ a iné. Náš prvý výber hitov sú HITOVKY kde sa postupne objavujú naj pesnicky z kazdého albumu pkracovaním:TUTOVKY 2CD aj novinky.Tak, že kto bude mať aspoň tieto dva bude mať dosť slušný prehľad o tvorbe skupiny METALINDA.

METALINDU jsem tedy poté zaregistroval az tak v roce 1999 kdy vyšlo již zmiňované BEST OF, které mne opravdu velice potěšilo (jen škoda, že zde není „VSR“). CD obsahuje opravdu skvělý CD-ROM.Lepší jsem snad nidy neviděl…Zajímalo by mne dle jakého klíče jste vybíraly skladby na tento výběr a proč jste třeba některé upravily ? (např. „Otčenáš“ a nebo již zmiňovaná „Vlasť malá, zbabraná“)
Ako som hovoril už před tým, snažili sme sa z každého albumu vybrať od 1 až po 8 aspoň jednu skladbu. Otčenáš v tejto podobe odznel na koncerte so sláčikovým orchestrom a detským zborom. Aranžmá na nás veľmi zapôsobilo a preto sme ho nahrali aj na tento výber. Vlasť sme trochu zrýchlili, aby na albume nebolo toľko pomalých vecí.

Přiznávám se, že až z Vaším výběrem jsem zjistil kolik toho METALINDA vlastně vydala. Je ještě nějaká příležitost starší tituly sehnat ? Kam se případně moho fanoušci obracet?
Ak by mal niekto strašne veľký záujem ozvyte sa na mail: metalinda@metalinda.sk ja už niečo vymyslím, prípadne zatelefonujte slovensko 0265312593 METALINDA.
Prípadne v ČESKEJ REPUBLIKE máme zastúpenie aj na koncerty : MÍLA ROZNER, Vodňanská 472, 375 01 Týn na Vltavou, TEL:00420603526203, mail: mila.rozner@quick.cz

Po vidání „Hitovek“ vás fanoušci mohli vidět na několika open-air festech, ale již s novým vokalistou. Proto se nevyhnu otázce, proč vlastně Pavol z METALINDY odešel ? Řekl bych, že byl takovým do jisté míry poznávacím znakem METALINDY. Třeba jako Brichta a ARAKAIN…No a samozřejmě bych byl rád, kdybys nám vašeho nového zpěváka trišičku představil…
Aj my sme sa trochu tejto zmeny báli. Ale Pavol Drapák nám nedal žiadnu šancu ani inú možnosť. Proste povedal, že odchádza. Našťastie ludia nám svojim aplauzom dali na vedomie že METALINDU potrebujú a chcú aby naďalej hrala a spievala. Na open-air festoch s nami spievalo tisíce ľudí Metalinďácke pesničky a vôbec im nevadilo, že je tam iný spevák. Ročo /Roman Čief/ zaspieval všetky pesničky tak dobře ak nie ešte lepšie ako ich ľudia poznajú z videoklipov a z CD čiek. Bol to pre nás veľký úspech a mali sme z toho veľkú radosť. Čo nás vyprovokovalo nahrať dokonca dvojalbum TUTOVKY.

Poté jsem někde v tisku uviděl zprávu, že chystáte novinku, ale žel vůbec netuším, zda jste po „Hitovkách“ ještě něco vydali…Jestli že ano, mohl by si Peter tento materiál nějak přiblížit?
Po Hitovkách vyšiel ešte jeden album s názvom: „ZAVESENÍ V PRIEVANE“. Je dosť tvrdý – hlavne textami. Mne osobne sa páči. Reklama k tomuto albumu s číslom 10. nebola výrazná, nakoľko odchádza spevák Palo Drapák a tlačiť tento album medzi ľudí by bolo zbytočné. Preto po tomto albume všetko úsilie METALINDY sa sústreďuje na konkurz nového speváka.

Nu a konečně se dostáváme do současnosti, kdy jsem zaregistroval, že vydáváte 2CD album nazvané „Tutovky“, přičemž jedno CD obsahuje nový materiál a druhé je opět dalším ohlédnutím zpět. Proč to ? Nebojíš se toho, že Vás někteří lidé osočí z toho, že už jen čerpáte z minulosti?
Po mojich životných skúsenostiach ťa niektorí ľudia budú osočovať aj keby si im zniesol modré z neba. Preto ja na to kašlem a beriem históriu táká aká je. Na prvom koncerte s novým spevákom všetci tý neprajníci čakali ako to ten nový nezvládne. A keď videli že všetci ostatní sa chytajú, spolupracujú, tlieskajú a spievajú neverili vlastným očiam. Každý usporiadateľ sa ma pýta před vystúpením, či budeme hrať aj staré věci. No čo už METALINDA je legenda a do mynulosti sa musíme vracať či chceme a či nie. My sa vraciame radi.


Jak jsem se už zmínil na začátku, jseš tahounem METALINDY vlastně od poloviny osmdesátých let a s kapelou si toho zažil už strašně mnoho. Jak se ti vlatně žije v celém tom kolotoči ? Máš vůbec čas na rodinný život nebo případně na jiné záliby ?

Ja som obrazne povedané METALINDOU postihnutý a nielen ja ale i celá moja rodina. Pre Metalindu sme vzdy boli ochotní obetovat aj to posledné a dúfam, ze to je aj cítit zo všetkých z nás aj z našej tvorby.Mám velmi vela záujmov a dokonca aj dost velký rozhlad menagera, obchodníka, hudobného i zvukového reziséra, producenta , scenáristu, video rezisera , technika a mnoho dalších povolaní.Preto najnormálnejšie sa mi zdá keď, po tom všetkom môžem relaxovať v prírode.

Jak bys Peter zhodnotil hudební scénu a atmosféru z jednotlivých období ? Zažil jsi „protikomunistickou“ dobu, poté nadšení z revoluce, následné vystřízlivění…. Jak to vidíš konkrétně ty ? Jak se např, změnilo Vaše publikum a nebo publikum obecně ?
Som dosť smutný, že kultúra sa v poslednom čase rúti do priepasti a je veľmi málo podporovaná štátom. Nenatáčajú sa nové filmy. Akeď sa nejaký aj objaví, nestojí moc za veľa. Však všetci milujeme staré dobré České a Slovenské filmy a perfektných hercov. Ale asi nám zostanú už iba v spomienkach. Myslím si, že to je aj celosvetová kríza. Niečo podobné sa deje aj v hudbe.

Na Slovensku stále existuje opravdu silná metalová komunita, která se žel příliš nesetkává se zájmy medií. Takže některé kapely mají opravdu velice omezené možnosti a některé si ani nemůžou dovolit řádného vydavatele a vlastně tím se ztrácí ten prostor pro sebevyjádření. Neevokuje Ti to v tomto směru trochu dejme tomu Vaší situaci v tehdejším totalitním Československu ? (i když vy jste to měli ještě mnohem složitější). Říkají ti něco např. názvy těchto nadějných Slovenských kapel jako SUNGATE (Bratislava), ETHEREAL PANDEMONIUM nebo ABSTRACT (Banská Bystrica) ?
Táto scéna je tak udupaná médiami, ze okrem jednej kapely ani ja ostatné nepoznám. Bolo to vždy ťažké sa presadiť a bude ešte ťažšie, preto. Lebo o všetkom v dnešnej dobe rozhodujú peniaze.

OK, pojďme dál. Peter, prozraď. Byl bys např. schopen věnovat se např. trochu jiné hudbě než produkuje METALINDA ? Měl si třeba chuť si někdy vyzkoušet jiný druh hudby ? PC nabízí spoustu možností jak využít moderní technologie…Neláká tě si něco podobného vyzkoušet ?
Skúšame niečo nové aj my a preto si třeba vypočuť nový album TUTOVKY.

Peter, prozraď ještě něco málo z plánů METALINDY ? Kde vás budou moci fanoušci vidět případně v létě na letních festivalech ?
Jako obvykle v Třinci na NOC PLNÁ HVIEZD, 17.5. Valašské príkazy, 30.8.Kurím festival a iné. Budeme o tom informovať na našej stránke www.metalinda.sk

Super! Myslím, ze bylo řečeno vše podstatné. Díky moc za rozhovor a nyní můžeš zanechat vzkaz pro naše čtenáře…
Pozdravujem všetkých našich terajších ale aj budúcich fanúšikov. Metalinda Vás nesklame.

http://www.metalinda.sk/

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *