Metal Mondóka č. 664 (Pavel Payo Merkl – MONASTERIAL CRYPT)

V minulém čísle jsme v Metla Mondóce představili Jirku „Sokola“ Sedláčka a v tomto jsme oslovili samotného leadra PAYO zinu, Pavla „Payo“ Merkla. Snad ani nemusím připomínat, že tento človíček také drtí struny v doom kapele MONASTERIAL CRYPT, která už se může honosit debutním albem „Stáří“, které vyšlo u MERET Productions. No a teď už posuďte sami, jak se Payo vypořádal s mým hudebním nákladem, který byl zvrhnut v jedné příjemné kralupské „open“ hospůdce, na kterou pálili letní paprsky… Jak sami uznáte, pestrost naší debatě jistě nechyběla a kdybych nespěchal na vlak, tak tam s Payem a jeho přítelkyní klábosím ještě teď…

CALES – For Whom the Bell Tolls (z CD 10 Years After… A Tribute to Cliff Burton)
Není to nějaká cover verze?
Je. Právě že znám ten originál, ale vůbec nevím, co to hraje za kapelu. Zní to dobře. Je to hodně melodický. Jó, to je na tom tributu Cliffu Burtonovi.
Přesně. Máš pravdu.
No, ještě musím tipnout, co je to za kapelu.
Já bych řekl, že je to spíše projekt než kapela…
Aha, tak to nevím, co to je.
Jsou to CALES.
Je to dobrý. Právě jsem si říkal, že tu písničku znám, že to je nějaká cover verze. Já mám vlastně akorát ten tribut MASTER’S HAMMER. Tenhleten jsem si ani nekoupil. Spíš sbírám českou scénu… nebo CDčka jako ROCK MAPY nebo co to dřív bylo, to jsem si taky nekupoval. Tohle si ale teda musím od tebe půjčit…zní to dobře. Já jsem si říkal „to znám“ to zní jako starej ANTHRAX nebo METALLICA, ale není to originál.

HYPNOS – In Blood We Trust (z CD In Blood We Trust)
(paradoxem bylo to, že Payo měl v této chvíli na sobě totálně nové tílko z dílny HYPNOS)
Oproti CALES to začalo palbou. Takovej svižnej death…Počkej…To je KRABATHOR ne? Nebo něco takovýho. Nebo to je HYPNOS.
Jsou to HYPNOS.
Říkal jsem si, že ten zpěv znám. Je to hodně podobný KRABATHORU. Já mám HYPNOS na tom miniCD a když jsem to poslouchal, tak jsem si říkal, že to je něco jinýho než KRABATHOR, ale teď když si mi to takhle navočkoval, tak jsem si říkal, že to je KRABATHOR. Jak jsou tam ty cover verze, tak ty jsou trochu jiný, ale ty jejich nový písničky jsou hodně podobný. Taky to dělá ten Brunův zpěv… No KRABATHOR má možná větší sypačky, tady to má takový přestávky, že se člověk uvolní. Ale líbí se mi to. Jsem si koupil tílko HYPNOS… Stálo jenom devět pětek, tak jsem investoval (smích). Chtěl jsem vidět HYPNOS na DYNAMU, ale prošvihli jsme je, protože hráli už v pátek. Chtěl jsem je porovnat s KRABATHOREM, protože KRABATHOR se mi na živo moc nelíbil. Vždycky měli takovej nic moc zvuk. Byl jsem zvědavej zda budou mít HYPNOS lepší zvuk, nebo jestli to bude to samý.

payogitCALATHEA – For Lonesome Marionette (z CD The Touch Of Empty Verse)
Začíná to docela pěkně… To jsem se vždycky tlemil, když jsem četl, když někdo hádal co to je. Jsem říkal tam máš v titulku napsaný co to je (smích) Vždycky jsem si říkal „Tý jo, to je magor, jak to nemohl uhodnout?“ (smích). Aleš Brichta je prej blbec mezi všema blbcema. Pouštěli mu prej snad dvacet nahrávek a ani jednu neuhádnul a málem mu snad chtěli pustit vlastní kapelu nebo co. Psali to snad ve SPARKU… Oháněl se, že všechno má a všechno zná a nakonec nic neznal. A tohle jsou Češi?
Jsou to Češi, ale řekl bych, že do undergroundu se moc neřaděj…
Co by to mohlo být? Čistej zpěv. Vypadá to jako TIAMAT. Tak tohle teda na recenzi do naší redakce nedorazilo (alespoň teda doufám). Tohle našima rukama neprošlo. Vůbec to neznám. To piáno a ten zpěv jsou perfektní. Jako TIAMAT… Co je to za kapelu?
Jmenuje se CALATHEA.
Chvíli jsem si myslel, že jsou to THE RAYS OF THE SUN, že hrajou takovej pohodovej doom rock, jenže zpívaj česky. Jak ale začal zpívat anglicky jak TIAMAT tak to je něco jinýho. To si budu muset sehnat. A to je opravdu jejich první nahrávka, jo?

No jo, je. Má to podobnou atmosféru jako CD „Deeper Kind of Slumber“, viď?

Přesně. Hlavně tím zpěvem. Ta hudba je trošku jiná, taková melancholická.

SIX DEGREES OF SEPARATION – Temptation (z dema Dark Ages)
Tohle bys měl poznat…
To znám! Počkej až se to rozjede… jsem vždycky takhle hádali s bráchou, jsme si vždycky pouštěli ze svejch CDček a vždycky byla ostuda, když si neuhád nějaký CDčko, který si vlastnil. Takhle jsem se cvičili… Jsou to Slováci?
Slováci to nejsou. Jsi myslel, že to jsou MORGAIN viď?
No, trochu je to podobný. Ale tohle jsem už určitě slyšel.
Já mám dokonce pocit, že jste s nimi měli rozhovor…
Líbí se mi to. Já vím, že jsme to recenzovali. Je to český. No, nevím k čemu bych to přirovnal. Ta kapela ještě existuje, nebo už zanikla?
Samozřejmě ještě existuje a tohle je její první nahrávka…
No, doufám že jsem s nimi nedělal rozhovor. To by byla ostuda. D.A.D. to nejsou? Nebo mě ještě napadají TISÍC LET OD RÁJE nebo nějaký tyhle kapely…
Nějaký tyhle kapely to jsou, ale zatím jsi se netrefil…
No právě. A CD nemají žádný… Tak mi teda řekni, co to je.
SIX DEGREES OF SEPARATION
S nima dělal rozhovor Keli. Vím, že jsem to dlouho neslyšel. Tohle jsem ještě nerecenzoval. To v PAYU ještě nebyla tabulka. To vlastně recenzoval Keli a nechal si to. Pak jsem to vyměnil s Jirkou Kovalčikem. Ten mi právě poslal demáč CANVASSER a tohle.

ABORTION – Too Weak (z CD Murdered Culture)
Tvrdej hlas. Takovej veselej grind/death. Vrána tam byla šťavnatá. Takový uévévué…
To bysi mohl poznat. Veselost ze Slovenska…
ABORTION. Já jsem si říkal, takovej crust/grind. A to je z té nové desky, nebo z tý „MURDERED CULTURE“?
Z „Murdered Culture“.
To se mi docela líbí takovej styl. Grind moc neposlouchám, ale když je to takový veselý nebo když to má nějakej nápad tak je to dobrý. Nemám rád takový kapely, který hrajou grind bez nápadu a maj hroznej zvuk. To víš sám, když vydáváš časák a přijde ti na recenzi kazeta – obal nějakej urvanej a teď to tam vložíš…

payoalGORGON – As a Stone (z CD The Lady Rides A Black Horse)
Takový hrozně utlumený kopáky. Má to takovej dost zvláštní zvuk. Ještě si počkám na zpěv.
Tohle je francouzská kapela.
Nejsou to ty jak o nich psali, že je to nejlepší francouzská black metalová kapela? Nepsal o nich teď Deather v posledním IN DEED HELL?
Ne, ne. Tak to ne.
Tak francouzský kapely… to znám spíš MISANTHROPE, LOUDBLAST, MASSACRA atd. Ale tohle jsem nikdy neslyšel. Tohle je takový pomalý. Ani to není tak rychlý akorát takovej šťavnatej blackovej zpěv, ale když bych si to měl koupit, tak bych si to nekoupil. Mě to nějak nezaujalo.
Jsou to GORGON.
Ten zvuk mi přijde jako z garáže. Je to takový dunivý a nemá to zas tak dobrou melodii. Mně se spíš líběj takový black/deathový kapely nebo kapely melodický, který jsou spíš do doomu.
Jaký ty máš vlastně názor na nevraživost grindových a blackových fanoušků?
Nevraživost, jo… No to jsou blázni. To je to samí jako když dechovka řekne o metalákovi, že chodí s dlouhejma vlasama. Myslím si, že je to nesmysl. Všechno je nějakým způsobem dobrý. Já taky neposlouchám vyhraněně doom, ale poslouchám dalo by se říct všechno. Prostě ať hraje jakýkoliv styl a je to dobrý a najde si to své posluchače. Tohle mi přijde prostě jako malý děti, když se hádaj třeba kterej tatínek je chytřejší nebo který auto je větší. Takhle jsme se hádali, když jsem byl malej. Nebo, která maminka je krásnější.

TERMINATOR – Pravděpodobnost zániku (z CD Death Metal Session)
Tak tohle se slušně rozjelo. To si musím sehnat, protože sbírám jakoukoliv českou scénu i různý starý vykopávky. Není to SAX?
SAX to není, ale jsi docela blízko…
SIAX. Ale ten to není. Ty zpívali anglicky. ASMODEUS to taky není, protože ten má takovej styl zpěvu jako Brichta. Tohle je… má zpěv jako ASSESSOR nebo něco podobnýho. Tak to už mě nenapadá nic. Samostatný CD vydali?
No spíš LP a pak jedno CD už v angličtině s jiným zpěvákem.
Jsou z Moravy? Není to DENET?
Z Moravy jsou, ale DENET to není. LP jim vyšlo u Monitoru a CD u Tagy Rec.
U Tagy jo. Tak to bude nějaká TARANTULA (smích).
Od „T“ to bude, ale TARANTULA to není…
Mě zas napadaj TUDOR a takový šílený kapely… Tak to mám mezeru. Jsem myslel, že mám skoro všechno…
Tak já ti napovím. Víš, kdo byl hlavním organizátorem festivalu ATTACK OF FIRE?
To pořádal ten Bubeníček, ne?
A co bratři Lagové?
Jó. GLADIATOR.
Né, TERMINÁTOR (smích).
Ale já vím, že GLADIATOR hráli často s nima. Proto mě to zmátlo. Já co jsem si takhle koupil tak to byli ty různý DIE a ASSESSOR a tyhle různý starý kapely. Tím vlastně začíná moje sbírka. Tohle jsem si vždycky říkal, že je to měkký a tak jsem si to vůbec nekoupil. Třeba DEBUSTROL jsem si koupil až po letech „Neuropatologa“ první desku a další už jsem si nekupoval. To už byla sračka a prachbídný. PAYO, poslechni si ten „Apokalismus“ -pozn.) To samé ARAKAIN. Novej jsem si už nekoupil vůbec žádnej. TERMINATOR mě překvapil, protože jsem myslel, že je to měkčí, ale hudba byla taková agresivnější a i zpěv byl takovej šťavnatej. To si musím sehnat, jestli to tedy ještě někde seženu.

ORK – Mysterium Magnum (z MC Et A Novo Magico)
Přijde mi to jako nějaký křesťani…Teď tam někdo něco zarecitoval takovým mručivým hlasem… Je to zvláštní. Takovej zastřenej hlas fakt jako nějakej pánbíčkář tam zpívá a teď takovej prasator tam mluví… (smích)
Tahle kapela je z Bulharska
Z Bulharska jo? Z Bulharska znám akorát ON WINGS. Teď se zas spustila řežba. Je to dost zajímavý. Někdy je to takový pomalý… něco jak ASHES YOU LEAVE, ale podobnej hlas jsem snad ještě neslyšel.
Tuhle nahrávku vydal Radim alias Barbarüd z Pussy God Rec.
No, je to hodně melodický. Teď je tu zas nějaká melodie z nějaký vážný hudby. Není to zas náhodou nějaká coververze?
Není to coververze.
Teď jak tam právě zahrála ta kytara to sólíčko, tak mi připadalo, že už jsem to někde slyšel. Ale nebudu vědět, co to je za kapelu.
Je to ORK.
To slyším poprvé. Líbí se mi to. Ten mručivej zpěv je dost zvláštní, takovej jsem fakt ještě neslyšel. To je jak když experimentuje DARK a dělá ty mručivý zpěvy. A tohle je vydaný na CD nebo na kazetě?
Na kazetě.
Já jsem si právě myslel, že Pussy God Rec. vydává mnohem tvrdší kapely. Tohle mi spíš přišlo na Pavla Tušla z View Beyond Prod., kterej pořád vydává takový zvláštní kapely.

INFANTICIDE – Eyes So Deep (z CD Infanticide)
Tohle se mi taky líbí, pěknej melodickej death. Pdle zpěvu bych řekl, že jsou to AGONY.
AGONY to nejsou…
Ale tohle určitě znám. Určitě jsem to už slyšel. K čemu bych to tak ještě přirovnal… Mě do toho pořád motaj Slováci NO PROMISES. Ty to ale nejsou. A co DECAY?
Ne, Jsou to INFANTICIDE.
Tohle mi přišlo na ně hodně dobrý. Já mám od nich ten split i to CD…
To je právě z toho prvního CD. Hned úvodní skladba…
Jak je na obalu to zvíře, viď… Tohle bych si s nimi vůbec nesrovnal… Přirovnal bych to spíš k těm DECAY, nebo tady k těm melodickým kapelám. A ten chraplák mi hodně připomínal AGONY. Vůbec bych tuhle písničku k INFANTICIDE nepřirovnal. I na živo byli dost nekompromisní.

payocasPYOGENESIS – Snakebole (z CD Twinaleblood)
Doufám, že teď neurazíš mé oblíbence…
To jsou PYOGENESIS! To jsou také moji oblíbenci! Od nich mám snad všechno co vydali. Tak to můžeme prokonzultovat… Podle PYOGENESIS vzniknul právě název PAYO. I to logo jak máme, tak to je právě z první desky PYOGENESIS. Tam je právě jenom PYO a tak jsem to obšleh a narval jsem tam ještě „Áčko“. Podle toho to je. Mám doma i ty starý tak i ty nový. Taky jsem dal na ty hlasy, že je to sračka a pak jsem si to nakonec stejně sehnal a je to výborný. Sice trochu vyměkli, ale pořád jsou tam nádherný zpěvy a furt se to mění… Potom si to ode mě puč… Uvidíš, že je tam pořád ucejtíš. PYOGENESIS to je taky moje srdcovka!!! Na těch starších deskách je jště takovej chraplák, je to melodický a ponurý a ty úplně nový jsou takový… někdo by řekl GREEN DAY, ale není to GREEN DAY! Jsou to stále PYOGENESIS akorát svojsky pojatej.

MINDLOCK – Mind Amputation (ze splitka s MACHINERY)
To je nějaká šílená grindovka. Mě se třeba líbili starší KATAKLYSM. Ty jsou perfektní. To už je konec, jo? Na to by se dobře pařilo. Na poslech to bylo sice moc krátký, ale jestli by takhle byla celá deska tak bych si to taky rád
No, tohle je ze splitka
A jsou to naši? Kde to vyšlo na CD nebo na kazetě.
Jsou to naši a vyšlo to na kazetě. Vydal to Shindy…
Shindy vydává INGROWING, nebo ty druhý od Českých Budějovic…
Napovím ti, že někteří členové hrají i v BETHRAYER…
To je nějaká trashovka… Vůbec nevím kdo hraje v BETHRAYER. Vydali ještě něco jinýho? To nebudu vědět kdo to je…
Je to MINDLOCK.
MINDLOCK / MACHINERY, to splitko jsem viděl. Shindy nám ho poslal do recenzí do minulého PAYA, ale že splitka nebodujeme v tabulce, tak jsem to neposlouchal a radši jsem to vrazil někomu jinýmu, protože jsem si říkal, že se mi to nebude líbit. Mělo to docela dobrej zvuk. V paměti mi spíš utkvěly ty MACHINERY. Tohohle jsem se nějak nevšimnul. Nijak jsem to nezkoumal.

CITRON – Revizor (z CD The Best Of)
Tý jo, takový kytarový melodie. To mám rád. Mám radši kapely, který jsou postavený na kytarách než na klávesách. Á, českej zpěv. Je to takovej styl INSANIA… jak teď sborově zazpívali, tak to je jak od INSANIE. Takhle s čistejma hlasama toho doma moc nemám. To mám akorát ASMODEUS…No v undergroundu moc nehledej…
Ale ta písnička je známá… řekni mi co to je.
Je to CITRON.
CITRON, jo. (smích) Nějakej novej, jo? To je takovej metalovej BRUTUS. Já jsem CITRON poslouchal akorát na „Plni energie“ a potom ještě „Radegast“ … Potom jsem je přestal sledovat. Jak nahráli „vypusťte psy“ tak to bylo šílený… Pak jsem se zbavil i Radegasta i Plni energie a už jsem si to nikdy nekoupil. Potom jsem si ještě půjčil od kámoše anglicky nazpívanej „Radegast“ a to se mi nelíbilo.

Tak já ti moc děkuju za čas, který jsi mi věnoval a teď to můžeš nějak klišovitě zakončit…
Klišovitě, jo? Tak bylo to dost zajímavý. Docela dost těžký. Právě jsk jsem už říkal, tyhle svoje pokusy jsme dělali s bráchou. Třeba se smál, že mám ve sbírce nějakýho LEŽÁKA, že jsem si to koupil a pak vůbec nevím, co to je (smích). Tak to byla největší potupa. No a teď brácha už bydlí v Praze a teď už s nikým nemůžu dělat takové ty seance a poslechovky a spíš většinou znám to, co je na CD a na kazetách jenom to, co mě opravdu zaujme, protože toho slyším docela fůru. Kolem mě projde dost nahrávek, tak to rozpouštíš jedním uchem sem a druhým tam, když tě to nezaujme. Těch kapel je hodně a spíš si vybíráš ty, který se ti opravdu líběj a nebo jak říkám, že sbírám CDčka… celou naší scénu a slovenskou. Teď toho vychází spousta, takže je to šílený… Jo, jinak taky dík. Bylo to opravdu zajímavý.

Kontakt: payo@payo.cz
ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *