Metal Mondóka č.661 (Honza Vaněk – OBLOMOV)

Do křesla hudebního hodnotitele jsem tentokráte posadil Honzu Vaňka z kapely OBLOMOV, který už dopředu tušil, že ho nečeká nic lehkého. A jaké to doopravdy bylo? Račte číst… Honzo, tak už se na mě nezlob…

PIGSTY – Wake Up! ( z CD „Spiders“)

Nepoznal jsem, co to bylo, ale ten úvodní riff mi dost připomněl LED ZEPPELIN . Samozřejmě, ale ne v takovémhle podání. Tohle bylo mnohem tvrdší. Vůbec si netroufám tvrdit, zda to může být česká kapela. Rozhodně bych si to ale doma nepouštěl. Zaslechl jsem tam nějakou elektroniku… nevím, zdá se mi, že si tahle kapela zakládá na „uskákanosti“. A to já nemusím… a nebo ano, ale nesmí to být až v tak velké míře. Nevím, co to je.
Jsou to PIGSTY…
Ten název samozřejmě znám. Četl jsem o nich, ale nikdy jsem je neslyšel. Proto bych je nepoznal…
Ještě prozradím, že šlo o předělávku od RAGE AGAINST THE MACHINE…
No a proto to bylo asi tak uskákaný…

TOURNIQUET – „Besprinkled In Scarlet Horror“ (z alba „Microscopic View Of A Telescopic Realm)
Tak na tohle vůbec nevím, co ti mám říct. Tam bylo snad úplně všechno. Ze začátku mi to přišlo jako melodický death, pak jsem tam slyšel kapely jako třeba ANTHRAX, potom ty šílený klávesy uprostřed. Vůbec nevím, co je to za kapelu. Je to docela psycho! Dost dobře se to ale nedá hodnotit jako celek, protože ty pasáže jsou tam tak naflákaný, že jednou jedou “ tak…a pak se zas úplně otočí“. Třeba ta jedna speedová pasáž…teda fakt nevím, kdo by to mohl být. Podle té Angličtiny to určitě nebudou Češi. Přišlo mi to docela chaotický, ale asi by to chtělo více poslechů. Pak by to mohlo být zajímavé. Každopádně nevím, o co jde…
TOURNIQUET…
Hm…o těch jsi mluvil. Jak říkám, asi by to chtělo více poslechů. Rozhodně pěkné psycho!

BEZ LADU A SKLADU – „Elektráren“ (z alba „Iba raz“)
Nevím . Řekl bych, že to byla asi slovenská kapela . Sranda kapela… a nebo jen tahle skladba ? Jestli je taková celá deska, tak bych s tím do styku nechtěl moc přijít. Přišlo mi to trochu punk-rockový… pak ta trubka, to mi tam nesedělo, i když někde by se dala použít…nebo saxofon. Tohle fakt nemusím… Nevím, zda šlo jen o vtípek… nevím, co to bylo…
Prozradím, že jeden ze členů této kapely působil jako moderátor pořadu „Ladí neladí“…
Počkej… a je to ale slovenská kapela ? Nevzpomínám si… teď jsem skoro chtěl říct MŇÁGA A  ŽĎORP a pak teprve jsem si uvědomil, že šlo o slovenskou kapelu . V tomhle nemám přehled. Netuším…
Jde už o celkem starou nahrávku od kapely BEZ LADU A SKLADU…
To bych v životě nepoznal !

ANTARES – „Devil´s Gift“ (z alba „Made In Fear“)
Tak to mi bylo asi tak zatím nejbližší. Mělo to však příšernej zvuk… nebo jestli to snad takhle mělo být… a nebo jestli je taková pouze tahle skladba…, protože ty kytary jsou hodně zahuhlaný. Jinak by to mohlo být docela dobrý. Opět ale samozřejmě nevím, co to je. V těch melodických pasážích mi to připomnělo IN FLAMES. Pak už to bylo zas trochu jinde. Řekl bych, že by to mohla být česká kapela…
Je to slovenská kapela ANTARES…
To neznám. Mohlo by to být dobré, kdyby ten zvuk byl lepší. Jinak v celku zajímavě melodické. Nebyl to vyloženě nášleh…

2233_panychida-3KATAKLYSM – „1999:6661:2000“ (z alba „The Prophecy“)
Tak to se mi líbilo! Jsou to KATAKLYSM. Moc se mi líbí, jakým stylem hrají ty své klepačky. Zdá se mi, že takhle většina kapel nehraje a přijdou mi originální. A ještě k tomu zvuku. Mám dost dobře naposlouchané jejich poslední CD „In Shadows And Dust“ (jinak ale v té jejich diskografii zas tak velký přehled nemám), kde se mi právě zdá ten zvuk ještě čitelnější, než tohle, co jsi mi pustil. Dle skvělého intra se domnívám, že jde o skladbu z alba „The Prophecy“. Takovýhle futuristický věci mám hodně rád. Jinak bych si tuhle desku poslechl klidně celou. Už jsem jí měl sice jednou doma, ale v té době jsem jí nějak nevěnoval pozornost… to samé se dá říct o „Sorcery“. Ale jak říkám, poslední album se mi líbí hodně a tohle by se mi asi taky líbilo.

DARK GAMBALLE – „ Svět se posral“ (z alba „Robotory“)
DARK GAMBALLE ! Z „Merizo Nanen“ ?
Ne. Z předchozího alba „Robotory“…
Jo tohle je z nějakého výběru… Nebo ne ? Aha, cover… Já ty jejich alba nikdy celý neslyšel a na živo mě to nějak nebralo… fakt nevím… určitě bych si musel poslechnout celou desku, i když s největší pravděpodobností by mě to nezaujalo. Registruju, že existují, ale nikdy mě nelákalo se o ně nějakým zvláštním způsobem zajímat.

KRUCIPÜSK – „Jedu do Mexika“ (z výběru „10“)
To se mi nelíbilo. A co by to mohlo být… ten hlas mi tam ale nějak neseděl… KRUCIPÜSK ?
….strašně moc riffový, uskákaný. A i ten text mi přišel docela debilní, protože zpívat: „benga vypatlaný, benga vypatlaný“…to je dost ujetý . Nebo jestli jde o nějaký jejich vlastní zážitek…Každopádně KRUCIPÜSK jsem viděl několikrát na koncertě a nikdy mě to nijak zvlášť nenadchlo. Takový uřvaný….

WALTARI – „Far Away“ (z alba „Space Avenue“)
Nenudil jsem se. Někdy bych si k tomuhle našel cestu, ale nevím kdy . Rozhodně nevím, co to je. Bylo to „písničkový“… Ty mi fakt dáváš… Říkáš, že ta kapela má každou desku jinou?
…Finsko…
Tak to byli WALTARI? Něco jsem od nich samozřejmě slyšel. Třeba ta death metalová symfonie je super! Fakt je, že opravdu každá deska je jiná. Ale zmáklý je rozhodně nemám. Tohle jsem sakra mohl poznat… Škoda…

KABÁT – A šel…(z alba „Má jí motorovou“)
Tak samozřejmě tohle je KABÁT z první desky. Dneska to jde absolutně mimo mě, ale v době kolem jejich dvou desek jsem to poslouchal. Dnes šli ale pěkně do sraček a je to o ničem. Taky dříve těch kapel nebylo tolik a člověk si tohle prostě našel. A taky kolik mi bylo let? Je to starý víc jak deset let… Ale absolutně originální zvuk kytar . Jo, ty první desky můžu… to následující už ne.

CONTRASTIC – „War Laws“ (z alba „Contrastic“)
To mě nebavilo. Mohlo by to být AHUMADO GRANUJO? Ne? Byla to docela nuda. Stále se tam jen střídaly dva rify a pak nějaké zvuky… no, nevím. Ty mi teda dáváš! V těchhle kapelách se vůbec nevyznám…
Dobrá, já ti zkusím pustit ještě jednu skladbu…
Jé. Až mi to řekneš, tak se budu hlavou mlátit o zeď. Nevím, ale stejně se mi to nelíbí. Je to uřvaný… sakra, počkej…. CONTRASTIC!
No vidíš…!
Ty vole! Já mám kamarádky, který se s nima znaj a od nich jsem si to CD půjčoval…! Ach jo…

DILINGER ESCAPE PLAN – „Hollywood Squares“ (z mCD „Irony Is A Dead Scene“)
Mám rád, když je muzika komplikovaná, jsou tam zvraty a není to nudný. Ale tohle moc nechápu. To už je moc. Vím, že ty si v těchhle šílenostech libuješ… ale já osobně jsem se v tom vůbec neorientoval a taky nevím, co z toho kdo má. A kdo si tohle, kurva, může pouštět (mimo tebe) . Nevím. Třeba časem bych se do toho mohl dostat… ale určitě to nebude v nejbližší době. A co to bylo samozřejmě nemůžu vědět… Česká kapela?
Není to naše kapela, ale možná bys mohl poznat kdo tam zpíval ?
Nevím…

Mike Patton…

Takže FANTOMAS ?Kdepak. Jde o jeho hostování v kapele DILLINGER ESCAPE PLAN.FANTOMAS je šílenej, možná bych ho poznal, ale tohle to je ještě mnohem dál.

SLUNÍČKO – „Růženka“ ( z alba „Sluníčko“ )
honza_ugbmŘekl bych, že je to SLUNÍČKO. Znám to. Je to úplně z jiného soudku a určitě bych si to doma nepustil. Mám sice rád kytarovky, ale tohle… nevím. Zpívá tam Dusilová a není to nepříjemný. A potom bordelu je to spíše příjemný! Nechá se to poslouchat. Sice to nemá blízko k tomu, co mám rád, ale pustil bych si to tehdy, když bych se na tu hudbu nemusel soustředit.

OBITUARY – „Cause Of Death“ (ze stejnojmenného alba)
Tohle můžu. PYOGENESIS?
To nééé…
Nevím proč, ale trošku mi to připomněl ten zpěv. Ale určitě to bude něco staršího.
Amerika…
DEATH? Ne? Tak fakt nevím. Nezní mi to vůbec americky. Tohle doma rozhodně nemám.
OBITUARY. Dostal jsem tě…
No dobrý… Tuhle kapelu zmáklou nemám.

CENTINEX – „Dark Visions“ (z alba „Malorus Maleficarum“)
Co by to mohlo být – netuším. Asi jsem vážně magor!.Z toho množství kapel, které jsou, to nemám šanci poznat. Je celkem nemožný se trefit. Musel bych jedině typovat. Ta hudba mi docela sedí. Líbí se mi to.
Tentokráte Švédsko…
To bude zase nějaká klasika? Nevím.
Hráli na letošním Obscene Extreme Festu…
Paměť mám v prdeli… Počkej, CENTINEX!

TÖRR – „Láska až za hrob“ (z alba „Tanec Svatého Víta“)
Tak to byl TÖRR . Tahle deska je střela úplně jinam. Ani si nejsem jist, zda se jim to povedlo, nebo nepovedlo. Možná, že i některé kapely před nima to udělaly líp. Výraz nepodtrhly ani stupidní texty. Asi bych si tohle nepouštěl.
Dle mého soudu toto CD, není nikterak zvlášť originální, ale na rozdíl od některých lidí se mi tahle deska vcelku líbí a občas si jí poslechnu…

ASMODEUS – „Mezi kopci cesta klikatá“ (z CD Tribute To MASTER ´S HAMMER)
Moc se mi to nelíbí, ale hlavně vůbec nevím, co by to mohlo být za kapelu.
Prozradím, že je to cover verze…
Ty mi pouštíš teda pěkný úchylárny…
Tohle není žádná úchylárna…
Přijde mi to, jako když to zpívá Šafránek…. Nevím, co to je. Nemá to trochu jinou melodii? Jestli to nebude něco od MASTER´S HAMMER?
No jasně…

Ten tribut jsem neslyšel, takže tím pádem neuhodnu, co je to za kapelu. A MASTER´S HAMMER také nemám moc zmáklý.
Je to ASMODEUS.
Aha. No, když začínali MASTER´S HAMMER, tak já jsem byl ještě dost malej a dostávat se k něčemu zpětně… a těch kapel je tolik, že spíš sleduješ, co se děje teď. Proto nepoznám OBITUARY, DEATH a podobný kapely… vyrostl jsem na něčem jiném.

SANITY – Midnight In A Rainy Heart (ze stejnojmenného alba)
Taková zadumaná píseň. Je to docela příjemný.
Není to snad ani kapela, ale projekt… SANITY. Na závěr bych tě poprosil, abys celou poslechovou seanci shrnul a předal tak štafetový kolík někomu dalšímu…
Pouštěl jsi mi… no, je vidět, že směřuješ úplně někam jinam. A co bych doporučil těm dalším? Aby se toho nezúčastnili . Ty jedeš takový modely… Nejlepší byli tak KATAKLYSM, jinak ti za nic poděkovat nemůžu. Čekal jsem, že mi tam dáš alespoň ze soucitu nějakou ANATHEMU … Nestalo se. Dalšímu hodnotícímu doporučuji, aby tě přitom pozoroval, protože se u toho skvěle bavíš .

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *