Metal Mondóka č. 663 (Ladislav Oliva – BAŽINA zine)

Jsem opravdu rád, že se do R.U.M. zinu vrací METAL MONDÓKA. Původně jsem takhle chtěl potrápit Veroniku Valkošákovou z EXCHANGE DISTRA, ale ona že v žádném případě tuhle zkoušku podstupovat nebude… Marně jsem ji přemlouval… tak mi navrhla, abych to zkusil s Láďou Olivou ze zinu s nádherným názvem BAŽINA. A jak se Láďa vypořádal s mou hudební náloží si můžete nyní přečíst

ALIENATION MENTAL – TV Digger (z dema „Kopferkingel“)
Nevim co to je, ale je to docela solidní grind s dobrým zpěvem.
Napovím, že je to kapela z Prahy…
LYKATHEA AFLAME. ..Opravdu nevim…
Jsou to ALIENATION MENTAL…
Jó, ALIENATION MENTAL. Mám to doma, ale teďka jsem to tedy nepoznal. Líbí se mi to víc, než na tom splitku s MALIGNANT TUMOUR.

UNCLEAN – Kainův chrám (z dema „Tam kdesi v hlubinách“)
To je UNCLEAN! Toje to první album nebo demo.Myslím, že to zní dobře. Mám to doma. Je to povedená věc. Mě připadá, že tahle kapela je hrozně málo aktivní. Už jsem dlouho od nich nic neslyšel. Vlastně naposled to album „Ten, který se vyhýbá světlu“. To už jsou tak tři roky zpět, možná i víc. Zde oceňuji, že zpěv je v češtině, což ale u nás u black metalu je vcelku běžné. Ale dobře se to poslouchá, ten text je opravdu dobý. Škoda jen, že zvuk není zcela ideální.

VANESSA – Bud’ Jidáš (z alba „Monogamy“)
To je jak nějaké disko… Co třeba CONTRASTIC?
CONTRASTIC to není. Napovím, že v téhle scéně se vůbec nepohybuje…
Tak to je VANESSA!
Ano správně…
Od VANESSY jsem žádné album neslyšel, ale myslím si, že jsou to průkopníci toho českého elektronic-body-music, takže svůj historický význam splnili. Už také jsou hrozně málo aktivní. Naposled jsem od nich zaznamenal klipovku asi před třema rokama v pořadu „60“ a to bylo tak trochu ve stylu PRODIGY (jen připomínám, že v té době se kapela přejmenovaIa na VANESSU GUN, aby se poté vrátila k původnímu názvu pozn.) Ten klip se jmenoval „Jan Stihoman“. Je to dobré… v žádném případě nemám nic proti kloubení elektro rytmů s kytarami, i když to není zrovna případ této nahrávky, ale třeba na rozdil od jiných, kteří to třeba neuznávají, tak mě osobně se kloubení živých kytar s elektronikou líbí. Třeba jak to dělají DARK GAMBALLE, RHONDIAN, CONTRASTIC nebo TÖRR.

SUCCUBUS – In The Womb Of Nature” (z demo CD „Limbo“)
Tohle asi nepoznáš. Je to čerstvá nahrávka, ale zkus to zhodnotit…
Nevím k čemu bych to přirovnal, ale zní to dobře. Připadá mi to jako takové skloubení death metalového chrapotu s takovou místy až doomovou atmosférou. Kytary znějí skoro až trashově, takže se tedy ptám, co to je?
Je to česká kapela SUCCUBUS…
SUCCUBUS… znám to jméno, ale nahrávku jsem zatím žádnou neslyšel.

MORTICIAN – Obliteration (z CD „Chainsaw Dismemberment“)
To má tak příšerný zvuk… ?To je teda kanál. Tedy myslím zvukově. Počkám si na zpěv  – teda na řev… To je fakt kanál… Co to prosimtě je?
Budeš se možná divit, ale jsou to MORTICIAN…
Tak to je teda shit, to ti řeknu. Viděl jsem je vloni na BRUTALU. Někdo je chválí, někdo je odsuzuje. Já jsem spíše na té straně těch druhých.

PROMISES – Shadow Town (z alba „Flight To Fall“)
Je to z alba ? A jak starého?
Je to poměrně čerstvá nahrávka…
To jsem ještě neslyšel. Přemýšlím… Je to nějaká plus minus doomovka ? Co LOVE HISTORY ? Ne… nebo PROMISES…
Ano, boduješ. Jsou to PROMISES!
Tak právě v této chvíli, kdy to poslouchám tak mám zde to CD v tašce a asi před čtvrt hodinou jsem si ho koupil, takže jsem ho logicky ještě neslyšel. Dříve byli přirovnáváni k PARADISE LOST. Na kompiIačce BREATH OF DOOM jsem slyšel tu skladbu „Svět duší ztracených“ (na tomto albu je také, ale už v angličtině – pozn.), a co vím, tak zde byli bráni spíše jako ti slabší z té kompilace. Ten nový materiál, který

ted’ poslouchám slyším vlastně ted’ poprvé a takový řekněme ucelenější názor si na to udělám až si to vyslechnu celé. Ted’ v té písničce co poslouchám právě slyším dost pěkné kytarové sólo…

APPALING SPAWN – My Heaven (z CD „Freedom, Hope And Fury“)
Chvíli mi potrvá než vydoluji, co to vlastně je. Rozjelo se to trochu trashově, ale ted’ka mám spíše pocit, že to nějaký death/grind obohacený nějakými zvláštními melodiemi… Co to tedy je?
LYKATHEA AFLAME, tedy dřívější APPALLNG SPAWN…
Jo, jasně. Já to mám doma, ale z této nahrávky mi ten zvuk připadá trošičku horší. Neviím, jestli je ta nahrávka nějak nepovedená…
Ne to ne. Je to nahrané z CD…
Každopádně je to vynikající muzika, která byla zcela po právu nominovaná na cenu Akademie populární hudby a hlavně bubeník je tam opravdu vynikající. Oni tomu svému stylu říkají hyper-blast a to je takové opravdu zvláštní pojetí toho plus mínus grind coru.

DEBUSTROL- Charles Manson (z CD „Apokalismus“)
baainanana1Je to DEBUSTROL! Je to z toho asi dva roky starého alba, které se jmenuje „Apokalismus“. Ještě jsem ho neslyšel. Slyšel jsem všechno předchozí, znám ostatní alba celkem důkladně, ale tohle ne, byt’ ho mám už dlouhou dobu doma, ale já mám ted’ tak moc věcí, že nestíhám vše poslechnout. Občas se tedy stane, že si něco koupím a vyslechnu to třeba až za půl roku. Jinak DEBUSTROL je klasika. Mám to rád. Myslim, že jsou stále tvrdší a tvrdší. Vrátili se k tomu extrému a ten trash trochu posunuli k tomu trash coru a i ty texty jsou prostě správně brutální. „Zabili mámu, zabili tátu…“ (smích). To je v pohodě.

CRIPPLE BASTARDS – Prospettive limitate -live(z CD „Almost Human“)
To zni jako taky nějaký hardcore… Je to česká kapela?
Není česká…
Už to skončilo. Zahraniční scénu zas tak moc nesleduji a tak nevím o co jde……
Jsou to CRIPPLE BASTARDS.
Tak to bych opravdu nepoznal…

MOTORBAND – Máš to all right (z CD „Made In Germany“)
No to znám! To je to… no… okno počkej (stmích). MOTORBAND!!!To je právě to. Já to doma samozřejmě mám, ale neslyšel jsem to deset let. To je písnička „Máš všechno all right“, což je singlový název. Albový je „Máš to all right“. To je muzika, kterou jsem před těma deseti rokama také poslouchal. Už jsem to neslyšel opravdu hodně dlouho. Střihavka je opravdu vynikající zpěvák. To je z té nahrávky cítit. On opravdu zpívat umí výborně. Instrumentálně je to také výborně nadupaná kapela. Myslím si, že je této kapely docela škoda. Na svou dobu to byla u nás v heavy metalu docela špička, ale zůstal poněkud nevyužitý potenciál pravě tím, že Střihavka odešel. Je to škoda, ale líbí se mi to. Hlavně ta vložka na foukací harmoniku.

SABATHORY – Waiting For Death (z demoCD „Six Inner Crime“)
Tyto věci často vycházejí na vinylu, není to z vinylu?
Není. Ale můžu ti poradit, že ta kapela tady už hrála…
Tak když sesumíruju co tady včera hrálo a co to určitě není, tak to mohou být jedině SABATHORY.
Ano, jsou to SABATHORY!
Nahrávku jsem neslyšel, ale myslím si že SABATHORY jsou průměrnou kapelou. Připadá mi to takové monotónní. Je v tomn cítit určitá energie, nic proti tomu nemám, ale myslim si, že v tomto stylu jsou mnohem lepši kapely. Určitě mám mnohem radši MELANCHOLY PESSIMISM, FLESHLESS nebo FOUR SEATS FOR INVALIDES. Ale třeba jejich čas ještě přijde…

ČAD – Na odstrel (z dema „Na odstrel“)
Zatím nic neslyším… Je to od nás?
Od nás přímo ne…
Takže ne přímo od nás… takže ze Slovenska (smích). Slyším nějaké intro.. to je žumpa! Kanál nejtěžšího kalibru. To bude nějaký grind/crust. Mě tak napadá ze Slovenska z této oblasti jedno jméno. Nevim jestli to je ono…Co ČAD?
Jasně. Jsou to ČAD.
Tu nahrávku jsem neslyšel. Já mám podobné žumpy docela rád, ale tak nějak to nemůžu hodnotit nějak vysoko. Zvuk je opravdu nic moc, zpěvák to je nějaký šílenec. Kdybych sám dělal muziku tak bych dělal něco podobného, protože nic lepšího bych nedokázal. Zní to ale celkem „nápaditě“.

KRUCIPÜSK – El Torro (z CD „Bigadabigadababy“)
Vim co to je! Výborný videoklip je k této pisničce, nedávno jsem ho viděl a je to úchvatná kapela KRUCIPÜSK, která sice patří pod poměrně nesympatickou agenturu (smích), ale… první album sice nebylo nic moc, ale druhé a třetí album je úchvatné a zvláště tato písnička, která se jmenuje „El Torro“, ty španělské kastaněty nebo co to je… líbí se mi to velmi. Je to vynikající, originální. KRUCIPÜSK je velmi nedoceněná kapela. Zvuk mi připadá výborný. Excelentní. Jak jsem už řekl, druhé a třetí album je vynikající a škoda, že lidé z toho řekněme undergroundu tuhle kapelu moc neznají nebo neuznávají. Ona ta kapela má takovou šílenou image, že prostě ten Hájíček vystupuje jako čert, ale mě se to jak říkám velmi líbí. Myslím si dokonce, že KRUCIPÜSK náleží k mým možná deseti nejoblibenějším kapelám. Na závěr je to tedy lahůdka, kterou si vyslechnu rád až do konce. Doufám, že brzy vydají nové album. Tato kapela je do jisté míry pekelnější než mnohé blackové spolky a dokonce a na to bych rád upozornil grindery, že v „Bullshits“ z druhého alba je uprostřed této písničky asi dvacetisekundová ryze grindcoreová pasáž. Je to velmi tvrdá kapela, která využívá kontrastu tvrdých kytar a takových zjemňujících pasáží. Hájíček sice není nějaký moc excelentní zpěvák, ale řekl bych, že od dob Huberta Macháně se celkem vypracoval. Výborný, takže díky za poslech!

Já také děkuji za čas, který jsi mi uprostřed deštivého NUCLEAR STORMU věnoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *