Metal Mondóka č. 659 (Dejvy – DESPISE)

Ultra-nepravidelná rubrika, METAL MONDÓKA, pokračuje dalším dílem. Mou jadrnou kadenci nahrávek, tentokrát absolvoval, David „Dejvy“ Krédl z kolínské death metalové rozbušky DESPISE. Mnozí metaloví fanoušci budou však tohoto sympaťáka znát především z rádiových vln rádia BEAT, na kterých si můžete naladit pořad Hard And Heavy, a to každou neděli od 23. hod. Dost však bylo reklam. Tady je naše poslechovka, která se však brzy zvrhla spíše ve vzájemnou debatu. Tentokrát jsem zvolil ukázky především ze straších metalových alb. Tak pozorně čtěte!

PANTERA – Cemetary Gates (CD Cowboys From Hell)
Co to je? To je nějakej pěknej „hevík“ :). To má pět minut? Já to trochu posunu…Mně to připomíná kapely, jako např. CENTRIX, který jsem si nedávno stáhnul. Tohle ale určitě nemám doma. Je to stará věc?
To opravdu je…
A kolikátej je to rok?
1992!
Tohle 1992? Má to opravdu super zvuk. No a ten zpěv…takhle nějak zpíval zpěvák z DEPRESSIVE AGE. Také takhle střídal polohu těch vokálů. Tý jo..já to ale znám :)! Tohle fakt znám…:). Jinak fakt geniální produkce a výbornej zvuk! Jasně, ten hlas je proflákej…ale sakra…tak jak dlouho mě budeš napínat? Nápověda!
Za mikrofonem Phil Anselmo…
PANTERA, jo? Ty vole, co to je za desku?
„Cowboys From Hell“…
Tak z „Cowboys From Hell“ je úžasná skladba „Domination“. To je opravdu úžasná záležitost! Já jsem tuhle skladbu měl coby klip, který byl pořízen v Moskvě, kde byla strašná kvanta lidí. Prakticky nebylo vidět dozadu. Myslím, že v tu dobu měli na podiu stále ještě plachtu k tomuhle albu, ale ten jejich zvuk směřoval už spíše k desce „Vulgar Display Of Power“. „Kovboje“ tedy příliš neznám, proto bych v životě neřekl, že tohle je PANTERA. I když teď jak slyším ty kytary, tak to je ten typickej panterovskej zvuk. Když si vzpomenu, tak jsme i my s DESPISE, chtěli udělat cover od PANTERY, hned k tomu prvnímu songu z alba „A Vulgar Display Of Power“, jenže v Čechách není zpěvák, který by to byl schopný odzpívat, a tak jsme od toho upustili.

THEATRE OF TRAGEDY – A Hamlet For A Stothful Vassel (CD Theatre Of Tragedy)
Ajéje, piána :). Tak to určitě nepoznám. Tohle jsem určitě ještě neslyšel a ani mi to nic nepřipomíná. THE GATHERING?
Nene…
Odkud jsou?
Norsko…
Norsko? Myslíš, že poslouchám norskej black metal?:)
Dobře, ale tohle je jasná doommetalová klasika….
Já si nemůžu pomoct, ale já jsem si teď spíš vzpomněl na jednu finskou kapelu. Strašně totiž zbožňuju UNHOLY. Znáš to? To jedno jejich album je doslova soundtrackem pro vyskočení z okna!
UNHOLY si nějak nevybavuju…
No dobrý…musím ale uznat, že ten zpěvák má skvělej hlas. Tenkrát v tý době měli ti doom metaloví zpěváci úžasný hlasy, dneska už tomu tak moc není. Jinak je to docela příjemný. Z deseti bodů bych dal tak šest.
To by tě možná příznivci starých THEATRE OF TRAGEDY hnali..:)
🙂 …a teď však připomínám, že THEATRE OF TRAGEDY jsem nikdy, ale nikdy neslyšel. Fakt NIKDY!

red_dejvyANTARES – Deamon Within (CD Mind Collectors)
Tak to taky neznám.
Tohle je proti předešlým hvězdám, relativně neznámá kapela..
Jo a odkud jsou?
Ze Slovenska
Ze Slovenska? Kdybys mi to neřekl, tak já bych teď řekl Německo. Opravdu dobrá produkce. Zní to skvěle! Á, kámen úrazu, čistý zpěv! Ten se sem nehodí, přijde mi, že je tam zašroubovanéj, tak nějak násilně. Úplně mi to ruší poslech, a proto bych si tuhle desku už nikdy nepustil znova. Dodávám, že ale nejsem nijak zaměřen proti čistým vokálům. Třeba staří AMORPHIS byli v tomhle ideální. Tady mi to přijde, že mají zpěváka a hned tam naroubovali čistý vokál…
Já bych ti teď oponoval. Mně se právě zdá, že ten čistý zpěv se tam hodí. Navíc kapela si pro tento účel pozvala speciálního hosta…
Jasně. No neví…kytary, zvuk, nápady…opravdu všechno dobrý, ale ten čistý zpěv tam…Z deseti bodů bych dal opět šest. Dobrá slovenská kapela. ANTARES? To neznám.

APPALLING SPAWN – Sublime Fury (CD Freedom, Hope And Fury)
Máš tam něco, co začíná třeba sypačkou?:) Já si tu tvou romantiku sice užívám, ale…á už to jede. Bubeník je nějakej divnej. To neznám…
To bys ale měl znát…!
Ty jo, to jsou přece APPALLING SPAWN, ještě z Gabinem za bicími!Gabin je lehce rozpoznatelnej :). Tak to je první kapela, kterou jsem dnes uhodl! Na svou dobu to bylo dost dobrý, ohromě progresivní, ale dnes jsme přece jen už někde jinde. Nicméně, poté následní LYKATHEA AFLAME všechno roznesli na kopytech. Třeba Corňák pro tu kapelu udělal strašně moc a pokud bych měl vybrat nějaký český metalový klenot, vybral bych určitě „Rituál“ od MASTER´S HAMMER a „Elvenefris“ od LYKATHEA AFLAME.
Na tom se shodneme!
Na tom je zajímavé, že tahle kapela nikdy nic neudělala pro svůj management a přitom na svých stránkách mají denně několik novejch vzkazů od posluchačů z celého světa. Dokonce samotný Čurby přiznává, že právě „Elvenefris“ je jedna z nejprodávanějších desek, kterou vydal. Dokonce si myslím, že kdyby tahle kapela fungovala, tak máme český vývozní artikl naprosto neuvěřitelnej… Je to škoda. Jinak na svou dobu APPALING SPAWN, tak za sedm bodů.

DOWNSET – Anger (CD Downset)
To znám! To jsem teď dokonce někde slyšel! FEAR FACTORY?
Kdepak…🙂
To tam musíš dát, že jsem řekl FEAR FACTORY, ještě než začali hrát. Je to dobrý, ale asi starý, že? Já jsem jednu dobu chtěl s DESPISE udělat něco od BODY COUNT. Mám rád, tenhle jednoduchej americkej hard core. Jsou to Američani, že jo?
Jasně!
Mě mrzí, že jsem na BRUTALu neviděl SICK OF IT ALL, který to tam prej totálně rozbourali. Jinak já jsem měl rád právě ty BODY COUNT, SUICIDAL TENDENCIES…tohle bude zřejmě hodně koncertní kapela. Jestliže tedy chceš přijít na chuť téhle muzice, tak nejdřív musíš jít na koncert a posléze si teprve pořídit CD. V roce 2006 totiž tomuhle žánru těžko propadneš, protože těch kapel je obrovská spousta. Zní to ale moc dobře, ale nepoznám to…
Jsou to DOWNSET!
DOWNSET, jasně. Já jsem samozřejmě dříve poslouchal tenhle styl, kterej hráli třeba MADBALL, ale pokud bych měl z tohoto žánru vybrat kapelu, která mě asi nejvíce oslovila, tak by to byli DEFTONES. Znáš DEFTONES?
Znám pouze název…
Oni vydali neuvěřitelnou desku „Around The Fur“! Jednoduchá hard coreová deska, kterou můžu všem jen doporučit. Ty ostatní desky jsou pak už přece jen měkčí a uhlazenější, ale tahle je opravdu dokonalá.

dejvyzakalCLAWFINGER – What We´re Got Is What You´re Getting (CD Hate Yourself With Style)
Ten zvuk mi připomíná BRUTAL TRUTH, ale ty to určitě nejsou. Ty vole, já jsem zatím uhodl jen ten APPALING SPAWN!:). Jé, toho zpěváka znám! CLAWFINGER! Je to kapela, ke které jsem si nikdy neutvořil žádný vztah. Měl jsem kámoše, a to velmi dobrého kámoše a teď si možná hodně čtenářů vzpomene, my jsme měli v Kolíně klub Natálka a dělali jsme tam spoustu koncertů, jako např. DEEDS OF FLESH atd. Nicméně jsme tam trávili spoustu času a spolumajitel, Kombucha, strašně žral CLAWFINGER. Tehdy měli snad jenom dvě desky a furt to tam řezal :). Mně osobně se spíš líbili němečtí H-BLOCK. Ke CLAWFINGER jsem si tedy nikdy vztah nenašel, ale poznal jsem! 🙂

SQUASH BOWELS – Dead Stumble ( CD No Mercy)
To jsou snad nějací DISMEMBER, ne?:). To se mi moc líbí! Je to starý?
No to moc ne…
To bude z nějaké Obscene kompilace, ne?
Míříš dobrým směrem…
Aha, že by patřili jako kapela pod Obscene? Neříkej mi, že jsou to INGROWING!?
Ne, neboj… 🙂
Tak počkej, když to proberem…je tohle česká kapela?
Není 🙂
Počkej, ale Čurby kromě CRIPPLE BASTARDS snad nic jiného zahraničního nevydal? Teď vydal ty SPLITTER…
Vzpomínej dál…
DEAD INFECTION?
Ne!
Jdi do prdele, chlíváku :)! Co to tady na mě zkoušíš? Nebo počkéééj, to budou SQUASH BOWELS!
No konečně 🙂
No teď to slyším :). Já měl od nich jeden vinyl a ten jsem fakt žral. Ty nové až tolik neznám, ale tohle se mi opravdu líbí! Určitě sedm bodů!

PIGSTY – Pabalabadack (zpěv 10 z DARK GAMBALLE) (CD Pigs Are Back)
No tyhle intra miluju…ale proč ten špatnej zvuk? To tam mají i automat, ne? Ten bubeník do toho řeže :). Ten je hluchej :). Takovejhle zvuk bicích musí mít schválně, protože takhle by to přece jen nikdo nenechal. Ale tohle znám! Určitě jsem to už slyšel. Něco mi to připomíná. Je to opravdu šílený. Ten zpěvák má hlas, kterej je někomu hrozně podobnej. Jak staré je to album? Třeba to nemůžu poznat jen proto, že je to starý?
Napovím ti, že za mikrofonem stojí 10 z DARK GAMBALLE…
10? Počkej, to budou PIGSTY! Tu desku znám a je super! Jen si mě zmátl právě touhle experimentální skladbou. Kdybys tam dal třeba nějakou sypačku, tak bych to možná poznal. Jinak tahle deska mě opravdu baví. Jasných osm bodů.

dejvyallPRIMAL FEAR – Church Of Blood (CD Jaw sOf Death)
Pěkně to skáče! To bude něco starýho! Ty bicí jedou! Takhle bicí dnes snad nikdo neumí nazvučit. To bude nějaká velká heavy metalová kapela. To snad jsou JUDAS PRIEST?
Nejsou…
Jinak kdybych měl vyseknout poklonu jedné z nejlepších heavy metalových desek všech dob, tak by to byla určitě deska „Painkiller“. To je doslova učebnice hraní na kytaru. Naprostá dokonalost! Tohle neznám, ale líbí se mi to! Má to skvělej zvuk.
Jsou to PRIMAL FEAR!
Tak to bych neuhodl..ale jasně, jsou to ti, co mají ve znaku toho orla. Tak to si seženu.

KREATOR – Endorama (CD Endorama)
Neznám, ani kdybys mě krájel. Vůbec nevím, k čemu bych to přirovnal.
Dneska jseme v Hard And Heavy pouštěli MALIGNANT TUMOUR a ty jsi ve spojitosti s touhle kapelou, mluvil o právě hrající kapele…
MOTORHEAD to nebudou, AGATHOCLES určitě taky ne :).
Říkal jsi, že Bilos má jejich nášivku na své kultovní bundě?
KREATOR nebo SODOM?
KREATOR!
Nedávno jsem si sehnal od KREATOR „Coma Of Soul“, tuhle desku jsem totiž dřív nikdy neslyšel. To se přiznávám. Každopádně úplně nejlepší je deska „Extreme Agression“. To je pecka!
Mně osobně se nejvíce líbí právě deska „Endorama“, což je naprosto nevšední album v jejich dlouhé diskografii. Pravda, není určeno pro skalní fanoušky. V téhle skladbě dokonce vypomohl vokalista z LACRIMOSY…
No, má to něco do sebe. Poslechl bych si to klidně celé. Sepp (vokalista DESPISE pozn.aut.) mi třeba doporučil album „The Gathering“ od TESTAMENT. TESTAMNET bych si nikdy nepustil, ale tohle je fakt dobrá deska.
No mě se hodně libí, když se ty kapely nebojí a klidně malinko uhnou. Může to být průser, ale taky to může znít zajímavě jako právě v případě KREATOR.
No proč ne. Muzikanti se baví, posluchači…
…typickej příklad je album od OLYMPICU – Prázdniny na zemi 😀
… no, já mám nakonec taky připraveno podobné moudro, takže ho tam musíš určitě dát… 🙂

TEXTURES – Ilumination CD Drawing Circles
To vypadá na lehký „doomík“. Hehe, to je nějaká hašišárna :). To si dáš, až to budeš přepisovat :). Hele, neříkal si, že by mě většina kapel měla oslovit? 🙂
Ale tohle by tě mělo oslovit!
Jó, kamaráde, kde jsou ty doby, kdy jsem poslouchal TUBLATANKU a jejich „Zkusíme to cez vesmír“. To bych chtěl, abys tam napsal 🙂
TUBLATANKA, proč ne. Ale kdybys teď věděl, o čem mluvíš…🙂
Tohle taky nemám doma. Určitě ne.
Jde ale o celkem čerstvou nahrávku…
Je možný, že se to ke mně ještě nedostalo 🙂
Tahle kapela letos hrála na Brutalu…
A tak, ne všechno, co hrálo na Brutalu, bylo dobrý. Nejlepší byli NAPALM DEATH a GOREFEST!
…ale i tahle kapela byla hodně chválená a myslím, že zaslouženě!
…no dobře, chválení byli třeba i DIMMU BORGIR a mně se to vůbec nelíbilo.
To by mě zajímalo kým 🙂.
No v některejch těch ohlasech od fanoušků byli opravdu chváleni. Třeba mně se vůbec nelíbili, a to musím zdůraznit, ORPHANED LAND. To jsem utíkali tam odtud. To bylo hrozný. HROZNÝ! Neodsuzuju tu muziku, ale bylo mi to protivný.Takže tohle jsou AMORPHIS? Ne? Tak TEXTURES?
Ano.
Aha, tak to bude tím, že jsme tu novou desku ještě neslyšel.

MACHINE HEAD – Blood For Blod (CD Burn My Eyes)
Tak to bude nějakej starej metal. Teď budu vypadat jako „kolínská“ hvězda, která všechno haní :). Já nechci nic shazovat…
Já myslím, že nic neshazuješ…
To je mega-dobrej rif! První půlka skladby nic moc, ale tohle se mi líbí! Miluju tohle starý tempo ala DEBUSTROL. Tumpapapapapapapapa….to jsem zvědav, jak tohle přepíšeš :). To se mi líbí, ale nepoznávám.
Jsou to MACHINE HEAD z prvního alba…
No vidíš…mně se nejvíc líbí právě hned ta následující, The More Things Change…“, kterou znám dobře. Jinak taková zajímavost, tahle deska vyšla ještě ve formě digi-packu, kde najdeš skladbu „Colors“, což je taková „rapovka“, ve které hostuje ICE-T. Jinak tahle deska mě nezasáhla vůbec. Mám radši tuhle druhou řadovku, kterou jsem si dokonce koupil.

ANTHRAX – Inside Out (CD Return Oa The Killer As )
Taky to neznám a nemám to doma. Slyším opět panterovskej začátek 🙂 …to mě na Brutalu překvapili třeba COLP…
…ale ti takhle hrají už dlouho…
jasně, ale já je viděl poprvé na Brutalu. Jestli tedy tohle bude číst někdo z COLP, tak velice zdravím! Opravdu dobrý, líbilo se mi to moc. To bylo jen odbočení :). Tohle mi ale nic neříká :). Kamaráde, já bych ti udělal výběr :). Ale dám tomu šanci. No, to je přesně ono! Tady se přesně ukazuje, kterak se má správná muzika dělat. Hodíš melodickou pasáž, abys zdůraznil agresivitu pasáže následující, a proto deah-grind není právě tak agresivní, jako právě mnou už dnes zmínění DEFTONES, kteří dají totálně jednoduchém rif, ale před to daj prostě vybrnkávačku a najednou to působí jako ohromná gradace. Třeba některý grindový kapely se to snaží hoblovat jak blázen, ale následně víc už to nejde. Tohle podobným kapelám opravdu závidím. Ale tohle je dobrý, ale nevím…
dejvydespiseJsou to ANTHRAX…
ANTHRAX? Od nich jsem měl doma pouze jednu desku a jmenovala se „Persistence Of Time“. Zároveň jsem jako správný Kolíňák chodil na kapelu HEVER, která na Kolínsku kralovala a možná to bude znít úsměvně, na tehdejší dobu, kytarista Mravenec, uměl neuvěřitelně dobře hrát. O právě oni hráli věci od RUNNING WILD, SEX PISTOLS, ANTHRAX, METALLICY…a podotýkám, že to hráli opravdu dobře. Nebyla to žádná trapná cover metalová kapela. A právě oni hráli jednu skladbu z „Persistence Of Time“ a mně se ta skladba moc líbila, a proto jsem si později tu desku koupil. Paradoxně se mi na té desce líbila jen tahle skladba. ANTHRAX mě nikdy nezasáhli, ale tohle bude asi novější věc, že jo?
Nepochybně máš pravdu…
No škoda, že tu novou tvorbu neznám…

MISANTHROPE – Trumpets Of Hypochondria (CD 1666…Theatre Bizzare )
To zní jak „Mejdni“ :). Samozřejmě, ne tím zvukem, ale těma harmoniema. No fakt. Kdybys mi pustil pouze deset vtěřin, tak bych normálně řekl, že to je nějakej novej demáč od „Mejdnů“. Nic mi to ale neříká. Je to starý?
Je to starší album z devadesátých let. Francie…
Z Francie se mi nejvíce líbili MERCYLESS, a taky LOUDBLAST byli Francouzi…ale tohle?
Nedávno tady i hráli…
Tak to bych hádal. Kde hráli?
Hráli v Brně a v Praze…
Jó, to jsou tihle…nó, Martin Čech jim dělal turné. Já to mám dokonce i doma, ale vůbec se mi to nelíbí. Nebo ne vůbec nelíbí, ale nepřipadá mi to dobrý, alespoň tedy pro mě. Ale jak se jmenujou…no pověz?
MISANTHROPE to jsou…
Jasně. Víš, oni jsou sice progresivní, ale jsou progresivní směrem, kterej mě se nelíbí. Je tam ten death metalovej základ, ale pak to jde směrem, kterej se mi nezamlouvá. Dokážu ocenit, že uměj hrát, ale mě to neoslovuje.

Tak Dejvy, díky za čas, který si mi věnoval a teď tu naší poslechovku můžeš nějakým způsobem zhodnotit…🙂
Strašně tě miluju, jsi hezkej kluk, jen by ses měl víc česat a holit si podpaží. Myslím si, že bychom to potom mohli spolu táhnout…no nevím..ještě nevím, jak jsi pracovitej a jestli jako uklízíš, protože já si třeba potrpím na čistotu :). A kdybych tě měl teda zhodnotit…no, máš svý mouchy asi jako každej, ale asi bych s tebou dokázal žít :).
NO TO JSOU PROSTĚ DESPISE A DEJVY 🙂

www.despise.cz, www.myspace.cz/despise666

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *