Metal Mondóka č. 650 (Roman „Dirrt“ Špatný – DEPRESY)

Rubrika Metal Mondóka byla rozškvařena na tisíc malých součástek! Kytarový mág Roman „Dirrt“ Špatný z kapely DEPRESY se totiž s nadšením vrhl do lůna poznávání a vedl si neuvěřitelně přesně! Tímto se dostal mezi naprosté giganty této rubriky a dokonce mám pocit, že se vyšvihl na úplnou špičku pyramidy! Posuďte sami…

COBALT –Arsonry (z alba „Gin“)
Takže začneme pekne z ostra! COBALT – surový „cold“ black metal. Morová skaza z Denveru. Ešte donedávna pre mňa neznáma kapela, ktorej som ale veľmi rýchlo prišiel na chuť. Songy postavené poväčšine na jednoduchých, priamočiarých, kvartových riffoch, ale práve v nich sa skrýva tá neskutočná surovosť a brutalita. Všetko podfarbené psychodelickými akustickými vsuvkami. Zimomriavky….
Jasně, uhodl si přesně! Právě COBALT mám v současnosti taky moc rád!
V každom prípade je to „cold“!

VREID – Milorg ( z alba „Milorg“ )
Túto vec nepoznám. Pripomína mi to atmosférou staré Bathory, ale moderná produkcia tomu nenasvedčuje. Je to taký hypnotický black metal. V spomalení ma to celkom baví, zaujímavé gitarové harmónie, dosť smutné. Ťahajú to chlapci až do doom metalu. Dobrá vec.
Jsou to norští VREID, které určitě budeš znát…
Budem si to musieť zohnať. Veľa som o nich čítal, dokonca ich máme medzi „friedami“ na myspace, ale zatiaľ som nemal tú česť. Keby boli napr. zo Slovenska, tak by to mali s presadením podstatne horšie… hold Nórsko je Nórsko.

MACHINE HEAD – Halo ( z alba „The Blackening“)
Zbytočne uťahaný začiatok, podobné veci automaticky vypínam. Čas je vzácny a ak ma skladba nevie zaujať hneď od začiatku, tak jej už nevenujem pozornosť, čo je uznávam niekedy na škodu…. lebo od Machine Head som už počul aj lepšie veci.:-) Odkedy ľudia spravili z metal core nechutnú módnu vlnu, tak podobné kapely nepočúvam, lebo sú na jedno kopyto – strofa, melodický refrén (kde sú aj tak na 90% odspievané len bezduché lalákance, bez výraznejšieho nápadu, ktorý by zostal v hlave). V prípade MH je to ale iné, pretože táto kapela sa na nič nehrá. Bola tu už vtedy, keď väčšina dnešných „hviezd“ ešte kakala do šerblíka.
Ano, MACHINE HEAD! Přesně tak!

VANESSA – Spolkni ďábla ( z alba „Ave Agony“)
Prvá mňamka! VANESSA – elektronica from Prague. Áno, to môžem. Temný, agresívny, avantgardne mizantropický…. pre mňa „elektronický black metal“. Výborná kapela, výborný song.
Parádně si to uhodl, ano,VANESSA!

SIX DEGREES OF SEPARATION – Unrealistic Ambitions ( z alba „Of Us“)
Zase nepoznám. Power metal, heavy trash metal? Oceňujem vokál cez zuby podobny Mustainovi, inak nuda.
SIX DEGREES OF SEPARATION… Úplně nové album, vyšlo před několika dny…
Aaa kua. Tak teraz ma asi bude veľa ľudí nenávidieť. Uznávam, že klip aj song „Hight hates me!“ je popiči a mal som pravdu, že ten vocal je nezameniteľný (tak sa píše aj v recenziách), ale toto ma nebaví, aj keď produkcia je teda super. Vôbec by ma nenapadlo, že to je česká kapela. V týchto súvislostiach môže byť.

ROB ZOMBIE – Burn ( z alba „Hellbylli Deluxe 2“ )
Zaujímavá vec, taký mäkkší Creed. Má to hlavu a pätu, vkusne využité gitarové efekty. Dobrý rokec a páči sa mi, že zbytočne nenaťahujú minutáž.
Nová deska Roba Zombieho, taky nahrávka čerstvá…

THE SHAMROCK – Ladarice ( z minialba „Sjecanje Na Livade“)
Druhá mňamka. Tak z tohto mi stoja chlpy. Jednoznačne najlepší song z tých, ktoré si mi poslal na zhodnotenie. Nemám rád príliš tie flautičkové folk metalové kapely, ale toto je vážna pecka. Slovinci? Nadupané od začiatku až do konca, parádna melódia, nádherná farba hlasu ženského zboru, čo to je? Toto musím zohnať!
THE SHAMROCK – Ladarice CD Sjecanje Na Livade – tak tohle je názor, pod který se můžu podepsat. Cítím to úplně stejně! Jedná se o chorvatskou kapelu THE SHAMROCK a všechny nahrávky se dají volně stáhnout z jejich stránek…
Yes… bracho už aj to ťahám.. Shindy toto je typ na Brutaaaal!!!!!

DANIEL LANDA – Nad Afgánistánem ( z alba „Nigredo“ )
Landu nemusím.

THY CATAFALQUE – Kod utanám ( z alba „Róka Hasa Rádió“ )
Maďarská scéna je veľmi progresívna a je odtiaľ kopec výborných kapiel. Aj toto je dosť originálne, len pre prirovnanie, taký menej komplikovaný ARCTURUS. Neviem o čo ide, ale dám typ napr. na ďalšiu výbornú maďarskú kapelu DAMNED SPIRIT’S DANCE.
Tak to určitě vyzkouším. Tohle je kapela THY CATAFALQUE! Desku vydal česká label Epidemie…
Pri najbližšej príležitosti budem musieť Radima vyťahať za bradu, aby toto CD pustil 🙂

KREATOR – Shadowland ( z alba „Endorama“ )
Tretia mňamka, aj keď zase neviem o akú kapelu ide. Kľudne by to mohol byť nejaký nový ANTHRAX, alebo KREATOR, alebo niečo podobné zo starej trashovej školy v novom kabáte. Výborný song! Ten refrén nemá chybu.
KREATOR – Shadowland CD Endorama – je to deska KREATOR, kterou ortodoxní fans úplně poplivali! Kapela se pak vrátila do „starých kolejí“, je to velká škoda, řekl bych, že ta deska je hodně povedená. A opět si to skvěle rozpoznal! BRAVO!
Kua chlape, je to fakt parádna vec. Nie som vyslovene trash metalista, ale tento album si určite tiež zoženiem. Jebať na prijebaných, obmedzených „muzikoznalcov“!

SURGICAL DISSECTION – Regeneration ( z alba „Disgust“ )
Tak toto určite nie! Milujem technický, brutálny death metal ala DYING FETUS, CANNIBAL CORPSE alebo CYKLON, ale toto je pičovina. Riffy bez melódie a nápadu, len bezhlavé rýchle onanovačky. Viac by ma bavilo počúvať celý song len melodické arppegie, keď už chce gitarista ukázať svoju technickú vyspelosť a okrem toho toto ani nie je čisto zahraté.
SURGICAL DISSECTION – Regeneration CD Disgust – Znáš tyhle kluky?
Tak toto je zo Slovenska? Tak potom je to šupa jak hovado!!! Ale nie, stojim si za tým, čo som povedal. Sorry chalani. Nie som vygumovaný recenzent, nikomu nič nedlžím a pred nikým sa nemusím na nič hrať. Jediný export zo Slovenska konkurencie schopný v oblasti brutal death metalu je Pathology Stench a God Defamer. Baro a Reno nezabudnite… blíži sa dátum splatnosti, takže ako obvykle, čakám „ojrá“ na účet za reklamu! 🙂

CLAWFINGER – The Price We Pay (z alba „Life Will Kill You“ )
Určite nejaká „amerika“, výborný zvuk. Dobrý song, dobrá farba hlasu aj frázovanie. Super! Určite túto kapelu od zvyšku podobných rozlíši spevák, ktorý si vie spraviť melodickú linku, ten refrén je výborný. Takto si to predstavujem. Keď melodická linka, tak taká, ktorú si viem zapamätať a zaspievať.
CLAWFINGER – The Price We Pay CD Life Will Kill You – CLAWFINGER a jejich novodobá tvorba…
Fíha, tak tí sa mi z hľadáčika tiež vytratili v nenávratno ale vidno, že máš cit vo mne vzbudiť nostalgiu. Zoženiem…

DEMISE – Called Them Gods ( z alba „God Insect“ )
Zase uťahaný neslaný, nemastný začiatok…ďalej by som už nepočúval, ale keď už teda… Podľa produkcie by som tipoval na nejakú kapelu z Čiech. Spev blackový ale hudobne je to taká fúzia všetkého možného, bez výraznejšieho nápadu a arange. Ľudia vedia hrať, ale vo výraze sa ešte len hľadajú.
DEMISE – Called Them Gods CD God Insect – Jedná se o polskou kapelu, která už ale neexistuje. Nahrávka z roku 1999…

COLDSEED – Completion Makes The Tragedy ( z alba „Completion Makes The Tragedy“)
Toto by som ako charakterizoval? Trash heavy metal alebo tiež odpoveď na nejakú tú modernú coreovú vlnu? V melodických linkách je počuť, že spevák má už toho dosť za sebou, silný hlas a vie spievať, ale žiadnu emóciu to vo mne nevyvoláva. Nuda.
COLDSEED – Completion Makes The Tragedy CD Completion Makes The Tragedy – projekt, ve kterém se sešel vokalista SOILWORK (Björn „Speed“ Strid) a ostatní členové německých BLIND GUARDIAN.

HYPERBOREAN DESIRE – Manifest vědomí (z alba „ … v kruhu Veškerenstva“)
Spieva v češtine, či sa mi to len zdá? Spev, čistá hatlanina. Pokus o nejaký avantgardne progresívny black metal? Ak je napr. EPHEL DUATH extraliga, tak toto je okresná súťaž. Nejaký potenciál tam je, ale chlapci majú pred sebou ešte riadny kus cesty.
Ano, je to česká kapela HYPERBOREAN DESIRE…

NINE INCH NAILS – Survivalism (z alba „Year Zero“)
Tak toto je už iná kategória. Myslím, že nemusím nič podrobne rozpisovať. NINE INCH NAIL. Šupa!
Výborně! Přesně tak! NINE INCH NAILS – Survivalism CD Year Zero – máš další bodík!!!

WALK-CHOC-ICE – She Do It (z alba „Keep Smiling“)
Podľa produkcie by som to tipoval na ďalšiu českú kapelu. Aj keď podobné veci z nedostatku času nepočúvam toto znie ako napr. WALK-CHOC-ICE . Taký tvrdší RED HOT…
WALK-CHOC-ICE – She Do It CD Keep Smiling – no, teda, to jsem nečekal, že to uhodneš!!! Tohle byla hodně pamětnická ukázka! Je vidět, že tvůj rozhled je obrovský !!!
Ha ha, dik kámo! Niečo vo mne bude…a to už skoro vôbec muziku nepočúvam, lebo na ňu nemám čas. Je to smutné a hanbím sa aj keď pre mňa je rozhodne dôležitejšie hudbu tvoriť, ako si ju pasívne užívať! Je to ale pokrm duše, bez ktorého sa z “nehudobníkov“ môžu stať duchovní anorektici!

THERAPY? – Trigger Inside (z CD výběru „Best Of“)
THERAPY? Oveľa viac sa mi páčili ich staršie veci, možno je to aj tým, že vtedy som bol v puberte a ich produkcia ma zasahovala dosť osobne a na tu dobu zneli veľmi originálne. Dnes už ide táto kapelka pomimo mňa aj keď song vedia spraviť stále.
THERAPY? – Trigger Inside CD Best Of – jasně, jinak i noví THERAPY? Jsou hodně povedení, především poslední tři řadovky. Vrátil jsem se k nim taky po delší době…
🙂 máš na svedomí, že sa k nim po veeeľmi dlhom čase zase otočím čelom!

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *