Metal Mondóka č. 646 (Marek Olšovský – INSANE)

Další pán na holení!? No jasně, je to tady! Staré, nové, tuzemské nebo zahraniční ukázky hodnotil tentokráte Marek Olšovský z kapely INSANE. A jak si budete moc přečíst, Marek mě „vybral jak lesní včely“. Na žádný tahák se nechytil a v podstatě většinu skladeb dokázal bezpečně rozkódovat. Sakra, budu muset pro příště přijít s těžším kalibrem…

CLAN OF XYMOX – Emily (z alba „In Love We trust“)
Na rovinu nevím, kdo to je. Je to pohodová píseň, nic složitého, cítím tam trochu gotiku a elektroniku, ale není to žádný nátěr. Spíš jde o atmosféru, vokál ve stylu THE CURE a dokonce mi zpěv dost připomíná TIAMAT a pana Edlunda. Klidně by to mohla být nějaká píseň od nich, jen tam postrádám kytary. Je to celé na klávesách.. je to ale příjemná věc. Tak tipnu TIAMAT?
Jde o holandskou gothic rockovou formaci CLAN OX XYMOX. Znáš tuhle kapelu?
Tak tuhle kapelu neznám, ale jak už jsem uvedl, je to pohodová píseň.

TORTHARRY – In The Shadow ( z alba „Beneath“)
Tady jsme v klasickém deathovém ranku, surový zvuk kytary, že by zesilovač Diesel? Rozpískávání tonů, klepačka… Je tam dobrý jeden motiv trošku do SEPULTURY, ale jinak klasický death metal. Určitě by bylo fajn mít tam více takových momentů. Tipnu si, že je to naše kapela. Že by novinka od TORTHARRY? Trošku mě mrzí vokál, je dost jednotvárný, stejně jako aranže vyjma už zmiňované pasáže, kde jsou pěkné zdvojené kytary. Sakra, teď se mnou Goro ani Dan nepromluví. Dovedu si představit, že by to nařval třeba Maurizio z KATAKLYSM. Takže můj tip, jsou to TORTHARRY?
Jasně, máš pravdu. Jsou to TORTHARRY z posledního alba…

NEGATIVE FACE – Mourning Star ( z alba „The Garden Of Wishes“)
Tady si jsem takřka jistý- naše kapela NEGATIVE FACE, tu věc jsem už slyšel.Ty vyřvané hrubé pasáže a vokály mi přijdou trochu do SEPULTURY a tím jak se tam mění jednotlivé pasáže a vůbec koncept té skladby mi evokuje WALTARI. Je to opravdu pestré od rap pasáže přes příjemný ženský motiv s fajn refrénem. Líbí se mi to, příjemně se to poslouchá. Spojení popu,metalu a nevím čeho všeho…ale funguje to jako celek. Je to zábavné. Takže dle mě NEGATIVE FACE.
ANO! NEGATIVE FACE, máš další bod!
Tady jsem šel na jistotu.

UMBRTKA – Šedesátiny (z alba „Ivo“)
To je 100% cover, myslím od ruských kundiček, teda pokud to jsou rusky CODE RED. Původně jsem myslel TATU. Trochu jsem zapátral a řekl bych, že je to UMBRTKA. Český vokál se srandovním textem ze strojírenského podniku , řekl bych Škoda Plzeň 🙂 Jinak pokud jde o muziku… co na to říct, trochu mi to připomíná ALKEHOL a jejich odrhovačky, ale to hlavně tím zpěvem a češtinou. Je to sranda song. A pokud jde o cover z tohoto disco ranku, pěkně ho narovnali australští čerti BERZERKER s coverem od TATU. Takže říkám UMBRTKA se svým hitem, který mě ale zrovna moc nebaví.
Ano!UMBRTKA! Je vidět, že sleduješ naší scénu skutečně důkladně 🙂

DEATHSPELL OMEGA – Malconfort ( z alba „Paracletus“)
Tady jde do tuhého! Nevím, kdo to je, ale je tam cítit síra a black metal s tím, že tam jsou použité takové ty zlé a prasácké akordy, které používají bandy typu EMPEROR, ale krom blackového kouře tam cítím například trochu core ve stylu DILLINGER ESCAPE PLAN i pokud jde o ty blast beaty. Dokonce tam cítím i trochu NEUROSIS. Je to pestré a poměrně těžké na poslech a má to depresivní náladu. Ale i když bych to asi nemohl poslouchat často, líbí se mi, že to nezní jako kopie někoho. A taky se mi líbí, že se ta kapela snaží jít na to jinak než ostatní. Produkce ale není nic moc, tak zkusím tipnout někoho od nás. Ale název fakt nevím.
Jde o kapelu DEATHSPELL OMEGA z Francie. Právě vydali nové album s názvem „Paracletus“.
Tuhle bandu znám jen podle názvu. S muzikou jsem se právě seznámil. Je fakt že Francouzi se mi líbí, líbí se mi, že se nebojí zaexperimentovat.

KILLING JOKE – You´ll Never Get To Me (z alba „Killing Joke“)
Tady jde o fajn pohodovou píseň, kterou jsem už slyšel a řekl bych, že by to mohli být staří psi KILLING JOKE, ale nevím to jistě. Příjemný chlapácký zpěv, kterému musíš věřit úplně všechno. Pohodová až nostalgická atmosféra… Není to nic naslazeného, je to o životě. Mám rád kapely tohoto ražení. Cítím tam feeling MINISTRY, COCTOU TWINS atd… Takže můj tip KILLING JOKE, moc fajn věc a pokud se pletu, nevadí, i tak je to dobrá věc 🙂
Má pravdu, jsou to opravdu KILLING JOKE! Na téhle desce s Davidem Grohlem za bicí soupravou…

DIE EL. ELEFFANT – Chobotronic ( z alba „Elefantology“)
Toto je opět česká kapela a řeknu rovnou, je to jako když se srazí SUICIDAL TENDENCIES a ALICE, ve které zpívá Dan Bárta V kytarách v úvodu cítím fakt Suicidal… i v tom frázování ve zpěvu, a pak najednou se to otočí do toho bigbeatu ala Dan a ALICE . Na konci nám kytarák ukazuje, že je šikula a zase v tom solování slyším Suicidal. Je to možná jen můj pocit, nevím co je to za kapelu. Zkusím tipnout Běhounka a SEVEN?Pohoda, ale nějak moc mě to nenakoplo
Pamatuješ na jednorázový projekt DIE EL: ELEFANT z roku 1994…?
Jasně, ten projekt si pamatuju. Hráli tam samí dobří muzikanti.

SOLUTION 45 – For Aeons Past ( z alba „For Aeons Past“)
Tady určitě nejde o naši kapelu. Ddobrý sound, nadupaný zvuk, jemné klávesy na podkres, hustý growling a melody vokál. Cítímv tom soundu Švédsko a tipnu si, že by to mohli být třeba SCAR SYMMETRY, ale je možné, že se pletu. Čistý vokál mi přijde trochu moc naslazený, ale jinak v pohodě. Není to nijak složité a dobře se to poslouchá.
Jedná se o poměrně mladou kapelu SOLUTION 45. A jak si správně uhodl, jsou ze Švédska…
Tak tuhle bandu znám jen podle názvu. Muzika a produkce zní fakt dobře.

THERION – Darkness Eve (z alba „Lepaca Kliffoth)
To jsi mi dal schválně tuhle skladbu potom o čem jsem mluvil teď ? 🙂   Tady bych řekl, že by chlapi měli asi ještě nějaký čas zapracovat na zkušebně. Nevím co si o tom myslet a řekl bych, že ani kapela sama neví co s tím. Prostě nalepili pár pasáží k sobě a udělali jakousi slátaninu. Nevím, kdo to je… asi někdo od nás. Tipnu to na nějaký demáč. Pobavilo mě to preludování na klávesy v jedné pasáži a potom jak tam šoupli na konec vyhrávku od IRON MAIDEN. Ta přece musí chytit každého metaláka od nás z vesnice. Nerad bych se někoho dotkl, každý nějak začínal. Ale jednoznačně nejslabší věc z toho všeho…
Hehe, tak teď se podrž! Jsou to staří THERION z alba „Lepaca Kliffoth“!
Tak na to asi nebudou moc hrdí. Do „Theli“ a dalších nahrávek to má sakra daleko.

AVENGER – Radost z beznaděje ( z alba „Feast Of Anger“)
Tak jedeme dál, mocný nástup, v kytarách slyším trochu AMON AMMARTH a vůbec sever… BATHORY atd. Melodie s dobrou atmosférou, blackový vokál zpívaný česky… tak zkusím tipnout AVENGER. Sice se v tomhle ranku moc nepohybuju, ale mohli by to být oni. Ve svém stylu u nás jedni z nejlepších. Aspoň dle tohoto songu. Můj tip AVENGER!
Tvůj tip je naprosto správný! Máš další bod!

SCORNGRAIN – Satan Is My Motor Pilot ( z alba „Utopia, Paranoia, Perversion“)
Tady se potkávají thrashové riffy s elektronikou. Má to celkem náboj, řekl bych, že i když je to v angličtině, bude to naše kapela právě podle té angličtiny. Když to poslouchám, evokuje mi to lehce Alexe Krulla a jeho ATROCITY. Mám na jazyku název, ale nemůžu si vzpomenout ani za nic. Škoda, že na to kolik se tam toho děje mě tam nic extra nezaujalo. Ale určitě to není špatná nahrávka. Jako když se srazí thrash metal a THE PRODIGY.
Jsou to finští SCORNGRAIN z jejich třetí desky! Znáš tuto formaci?
Další jméno, které jsem zaregistroval v nějakém magazínu, ale vůbec nevím o koho jde.

FREE FALL – Everething´s Relative ( z alba „Double Meanings“)
Pohodový úvod, samply a čisté kytary v riffech se proplétají s orientální motivy hranými na čistou kytaru…alespoň to tedy tak zní. Ženský vokál, řekl bych, že česká kapela podle angličtiny v kombinaci s mužským vokálem. Nevím, kdo to přesně je… tenhle styl tu hraje víc kapel. Řeknu třeba DYING PASSION ? Myslím že zpěvačka bude mít ráda Anneke. Je to celkem příjemné, ale že by mě to fakt dostalo se říct nedá. Snad zase někoho nenaštvu, ale těch kapel co tohle hrají je celkem dost. V tomhle songu je moc příjemný ten orientální motiv.
Jedná se o další českou kapelu. Tentokrát FREE FALL z aktuální desky „Double Meanings“. Potkali se INSANE už s touto kapelou?
Na podiu myslím ne, ale vím že tahle kapela existuje a mám ji zařazenou přesně do toho ranku, o kterém jsem se výše zmiňoval.

DRAUGNIM – One Of Lost ( z alba „Horizons Low“)
A tady slyším dálky, moře, Vikingy, výrazné klávesy… nějaký viking doom metal. Je to pomalé a valivé. Česká kapela to nebude, je to nějaký sever. Pagan metal… nevím co tipnout, zkusím DRAUGNIM. Zpívá, a nebo spíše se tam řve „One Of Lost 🙂 Je to sountrack jak k nějaké výpravné pohádce. Ale jo, proč ne. Má to atmosféru a emoce, muzikanti přesně vědí jak to chcou. Už vidím ty ohně na podiu a rohaté vikingské helmy Můj tip DRAUGNIM.
No jasně, jsou to noví DRAUGNIM! Jak se díváš na tyto novodobé pagan-black metalové zástupce?
Abych řekl pravdu u některých kapel mi to přijde trochu úsměvné, ale tahle nehrávka má koule a prostě jim to všechno věřím.

METALINDA – Children Forgive Us ( z alba „English – Best of“)
Jemňoučké a ukňourané rádoby tklivá píseň, smyčce co jsou hrané na synťák, ukňouraný vokál a zase ta angličtina. Je to celkem povědomé, řekl bych nějaká anglická verze české, a nebo slovenské písničky. Sakra není to METALINDA? Jo, tipnu si tyhle Slováky, i když netuším… ten vokál mi tak připadá.
No jasně, METALINDA! Absolutně přímá trefa…
No vida! trefil jsem se 🙂

LUX OCCULTA – Kiss My Sword ( z alba „My Guardian Anger“)
Tohle je nějaký black metal a vůbec nevím, kdo by to mohl být. Je to temné a zvukově celkem zahuhlané, zase klávesy…moc mě to nebere. Je to takové plácání, kde mě nic nezaujme. Sem tam vyhrávky na klévesy. Snažím se tam něco najít, ale sorry, nic mě tam nezaujalo. Vím, že je to dnes poměrně populární, ale jsou mnohem lepší kapely v tomhle stylu.
Jedná se o polskou kapelu LUX OCCULTA. Už sice neexistuje, ale v devadesátých letech byla docela v kurzu…
Jo, vím o téhle kapele, ale nikdy jsem je neslyšel Měl jsem zato, že hráli něco jako experimentální black. Jinak na polské scéně je spousta skvělých kapel.

WINTERSUN – Battle Against Time ( z alba „Wintersun“)
Tady cítím zase sever a v podstatě podobnou atmosféru jako u DRAUGNIM, i když hudba je to úplně jiná. Rychlé tempo, melodické kytary, typické viking melodie s dobrým nábojem…uječený vokál, pěkný sbor a na konci i dobré kytarové sólo. Atmosféru podporují výrazné klávesy…mohli by to být třeba KEEP OF KALESSIN, a nebo AGATHODAIMON, ale takových kapel je fakt obrovské množství. Kytaristi hrají podobně jako Alexi z CHILDREN OF BODOM . Dobří muzikanti tahle kapela i song.
Jedná se o finskou kapelu WINTERSUN…
Člověče, WINTERSUN si pletu s těmi AGATHODAIMON a pořád nevím proč 🙂 . Jsou to velice šikovní muzikanti a příjemně se to poslouchá.

A závěrem tvé hodnocení Metal Mondóky č. 646?
Bylo to fajn. Snad jsem svou kritikou někoho moc nenaštval. Něco jiného je poslouchat celé album a něco jiného jeden song. Taky chci říct,  že je to jen můj subjektivní názor, a každý máme rádi něco jiného. I  muzika, kterou děláme s I N S A N E nemusí vonět všem, ale věř mi,  že jsme ji dělali upřimě a jsme s tím opravdu spokojení. A tím pádem si za ní 100% stojíme, a tak by to myslím mělo být 🙂  Díky a zase někdy!!!!!!!!!

ALL

http://insaneband.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *