Metal Mondóka č. 645 (Tomáš Kořan)

Hudebník, fotograf, překladatel, badatel…Tomáš Kořan, můj dlouholetý přítel, se kterým vždy rozebírám nahrávky do morku kosti. Náš hudební vkus je tu a tam stejný, ovšem také tu a tam úplně odlišný. A právě z tohoto důvodu jsem si Tomáše vybral do dalšího dílu „Metal Mondóky“. Tak si to užijte!

WINDS-Fall And rise (z alba „Prominence And Demise“)
Slyšel jsem tam SYSTEM OF A DOWN, a nebo přímo Tankiana, ale to asi nebude… i když to nové album jsem ještě neslyšel. Ten hlas mi ale někoho známého připomíná…
Nevím, jestli tuhle kapelu budeš znát. Jsou to WINDS…
Aha. Řekl bych, že tam ty SYSTEM OF A DOWN jsou slyšet. Alespoň tedy v téhle skladbě. Taky je to trochu do WALTARI…Zní to skutečně hodně zajímavě. Především zvukové vyznění je poměrně osobité, ale těžko říci, jestli by mě oslovilo celé album. Jinak mně se tam líbila ta určitá nepředvídatelnost. U většiny kapel hned víš, co bude následovat, ale tady ta skladba byla po všech stránkách „nepředvídatelná“. Tvářila se kompozičně „nejistě“, ale na druhou stranu to tím pádem bylo mnohem zajímavější.

MIKE PATTON-Quello Che Cunta (z alba „Mondo Cane“)
Tak to jsou ti reinkarnovaní VENOM (smích)? Člověče, já ti nevím. Italština? No teda…stále jsem čekal, že se z toho něco vyvine, ale nic. Připadalo mi to jako předehra „něčeho“, takže to může být v podstatě cokoliv.
Připouštím, že je to trochu chyták!
Tahle italská scéna jde úplně mimo mě. Něco podobného znám jen z doby, kdy jsem patřil mezi náctiletý .
Je to další vykutálená věc od Mika Pattona!
Tak to je jiná. Tady to chápu a je mi jasné, že kdybys mi pustil hned další skladbu, tak bude úplně jiná. Úplně si představuju skladbu před touhle a následně tu potom. Ty si mě ale chtěl dostat, což se ti povedlo… 🙂
Kdybys měl možnost jít s Mikem Pattonem na kafe, na co by ses ho zeptal?
Jestli myslí na fanoušky, když skládá hudbu, a nebo jen na samotnou muziku (smích).

RIVERSIDE-Driven To Destruction (z alba „Anno Domini High Definition“)
Tak to je zajímavý! Miluju ty lehký doby a tohle navíc zní naprosto přirozeně…Teda…musím se přiznat, že si mi tímhle doslova vyrazil dech, protože jsem už dlouho tak skvělou věc neslyšel. Ta kapela má neskutečně šikovného kytaristu. Aby to nakonec nebyl Satriani?
Kdepak. Jedná se o polskou kapelu RIVERSIDE!
Tak RIVERSIDE… Hodně jsem o nich slyšel a teď se s nimi konečně setkávám. No fakt pecka…ani se mi teď nechce mluvit, protože mě to nutí poslouchat…
Tak si to v klidu vychutnej… 🙂
(po chvíli). Skutečně excelentní! Zní to naprosto přirozeně a ladně, navíc je jednoznačné, že tuhle kapelu tvoří výborní muzikanti. Všechno ještě k tomu završuje výtečný zvuk. Art rock, do toho metal…ale vůbec by člověka nenapadlo to oddělovat. Skvěle to do sebe zapadá.Výborná kompozice!

THE DEVIN TOWNSEND-Supercrush (z alba „Addicted“)
Gotika? Trochu mi to připomíná THE BIRTHDAY MASSACRE,
Kanadský závan si poznal, ale THE BIRTDAY MASSACRE to nejsou…
Je to takovej „sladkobol“. Tu gotiku tam cítím…
Je to Devin Townsend, kterému na tomhle albu sekunduje Anne (ex THE GATHERING).
No já jsem si říkal, že ten zpěv je mi nějakej povědomej. Z hlediska atmosféry se mi to líbí, po hudební stránce také dobré, ale celkově nic novýho. Asi bych si to doma nepouštěl. To spíš právě ty THE BIRTHDAY MASSACRE!

AUDREY HORNE-Pitch Black Mourning (z alba „Audrey Horne“)
Tak teď už je to Serj Tankien!
A znovu ne. Těžko říci, jestli tuhle kapelu budeš znát…
Zpěvnost kombinovaná s neklidným rytmem. Stále čekám, kdy se to rozjede. Co už ale můži říct je to, že se mi líbí bicí.
Kapela se jmenuje AUDREY HORNE a jsou z Norska. Doma jsou poměrně populární.
Chvílemi tam skutečně slyším SYSTEM OF A DOWN. Je to laděné hodně do „komerčna“. Ta zpěvnost je tak trochu ošidná, protože na jednu stranu vytváří atmosféru, ale na druhou stranu zakrývá tu kompozici. Jinak se mi to vcelku líbí, ale těžko říct, jestli bych si to doma pouštěl. Potřeboval bych si poslechnout další skladby.

ALICE COOPER-Lost In America (z CD „Best Of)
AC/DC? Tohle musím znát! To je jasnej „flák“! Ty vole… 🙂 . GUNS ´N ROSES?
Ne!
Tak to je divný, protože je tam slyším 🙂 . Ale asi to bude starší než GUNS´N ROSES?
Hlavní protagonista, který tohle zpívá je rozhodně starší!
BILLY IDOL? AUROSMITH?
Nene!
Amerika jak vyšitá, to má pravdu! Úplně vidím nějakou pouť před dvaceti lety. Ale kdo tohle je?
Ta postavička je taková démoničtější…
Jéé…no já vím, ale ta jména. No snad…A tohle se ti líbí?
Já nesestavuju „Mondóku“ podle vlastního vkusu.
„Lost In America Lost…“. Ozzy to nebude. Tak mi pusť ještě jeden kousek…
OK (pouštím „Hey Stupid“ pozn.)!
Héééj Stupid! No jasně! To je von… 🙂 . Ale jak se jmenuje 🙂 . To je takřka zakladatel heavy metalu a já měl dokonce jeho dvě alba…řekni začáteční písmeno!
„A“…
No, ale AUROSMITH to nejsou…
Nápověda: jak se jmenuje kapela, ve které začínal Dan Bárta. Podle tohoto názvu by si mohl odvodit i skladbu od interpreta, kterého jsme právě slyšeli…
Dan Bárta začínal v té „VOSE“, ne?
(smích)…né, ta VOSA byla jen na obalu, ale ta kapela se jmenovala…
…ALICE, takže…ALICE COOPER!!!!!! Hurá!!! Já samozřejmě některé ty staré nahrávky měl nahrané, ale už dlouhou dobu jsem o něm neslyšel a úplně se mi vypařil z hlavy. Když jsem dělal v Supraphonu, tak jsem si pouštěl jeho desky. Obecně se totiž tvrdilo, že metal přišel právě s ním…

NEUROPA-Odnite mu hlavu (z alba „Neuropa“)
NAHORU POSCHODIŠTI DOLU BAND? Tak ne, tohle jsou Slováci. SLOBODNÁ EURÓPA?
Vzpomeň si na naší starou rozpravu o Rockfestech…i když připouštím, že je to opět trochu chytáček…
Chyták? Jakože jsou to Češi a zpívají slovensky? To asi ne, takže…VIDIEK?
Stále vedle…
Já tu skladbu znám, ale něco mi tam nesedí…
Ta písnička pochází od BEZ LADU A SKLADU…
BEZ LADU A SKLADU, já jsem ale debil 🙂 . Já jsem si to spletl s tím „SCHODIŠTĚM“, protože obě kapely měly dlouhé názvy.
Já bych však měl pro přesnost doplnit, že nám dohrála skladba od projektu NEUROPA, který dal dohromady Michal Kaščák (BEZ LADU A SKLADU). A že starou vypalovačku patřičně upravil…
Upravil, ale bylo to celkem zařaditelné. I přes tu elektroniku byl patrný jeho hlas, aranže…Já BEZ LADU A SKLADU vždycky uznával, líbili se mi…líbili se mi až tak, že si je nepouštím 🙂 .

OVERGROUND-Dievčatko (z alba „Overground“)
Zajímavá kombinace BEATLES a VLTAVY 🙂 . Není to muzika pro mě.
Jednorázový projekt OVERGROUND (Whisky/Minárik/Dorota Nvotová…atd.)
Jo…OVERGROUND. Tahle skladba není nic pro mě, ale je mi jasný, že ty ostatní jsou trochu jinde. Mám pocit, že jsem se s nimi už setkal.

GODGORY-Sea Of Dreams (z alba „Way Beyond“)
Klasická kytarová „líbivka“. Beru to, ale nechytilo mě to. Ale zas mám pocit, že ostatní skladby jsou jiné.
Určitě. GODGORY byli deathmetalovou kapelou!
Tak jasně, paradoxní je, že třeba ta NEUROPA byla mnohem a mnohem tvrdší. Ale tak beru tenhle kousek jako takovou oddechovku pro věci příští.

MILOŠ DODO DOLEŽAL-Hrdej českej lev (z alba „Despekt“)
Doležal?
Ano. Z aktuální desky „Despekt“.
Doležal je vždycky poznat, i když mě hodně překvapuje ten plechovej zvuk. To je jako nové?
Přesně tak.
V textu je slyšet absence nápadu, že? 🙂  „Českej lev, motory duní… 🙂 . Sorry, ale ten zvuk je fakt příšernej. Přitom já třeba mám rád Doležalovu kytaru, i tady jí slyším, ale kompozičně je to hroznej „dinosaurus“. Radši to vypni, teda Doležale, potřebuješ někoho, kdo tě z těch sraček vytáhne…
To mohu napsat?
Buď tak hodnej. Sice nepředpokládám, že by si z toho něco vzal, ovšem každej muzikant potřebuje inspiraci. A tady se ukazuje, že Doležal ji momentálně nemá a právě proto ji je třeba najít. Protože pokud se jeho kytara spojí s něčím co má jiskru, tak je to ono. Ale tohle je skutečně třicet let nazpátek a ten zvuk snad ještě dál.

SEPTICFLESH-We The Gods (z alba „Communion“)
Jestli takhle zní black metal současnosti, tak to beru. Je to hodně čitelný. Dříve to byla spíš taková „hmota“. Tady jsou nástroje krásně slyšet. Mají kluci asi skvělé vybavení, protože to skutečně „hraje“.
Jsou to Řekové SEPTICFLESH!
Řekové? Tak paráda! Nevím, jak bych to nejlépe popsal, ale cítím z toho jakousi absolutní jistotu ve vedení písničky. Jednotlivé části skladby jsou jakoby přirozeně poskládány a celé to drží pohromadě. Vůbec nevadí, že se kapela drží takových těch základních žánrových atributů. Hraje to znamenitě a samotné hudebníky to musí bavit, při koncertech si asi hodně užijí. Nenudí to a dokonce se přiznávám, že bych si klidně s chutí pustil i další věci. A to jsem black metal nikdy moc neposlouchal.

KAUAN-Aamu Ja Kaste (z alba „Lumikuuro“)
Zajímavá kombinace nálad. Nejsou to SÓLSTAFIR?
Nejsou. Kapela pochází ze severu Ruska a používá finský přednes. KAUAN.
Přijde mi, že je tam dost cítit slovanská melodika. Zní to rozhodně zajímavě, lehce a uvolněně. Depka, která není úplně až tak bezvýchodná…a nebo to není depka, to je prolínání temnoty se světlem.

IHSAHN-After (z alba „After“)
Po RIVERSIDE další skvělá skladba. Aranže vynikající, nikdy bych nevěřil, že se z black metalu dá jít takhle jinam. Když si člověk vzpomene třeba na VENOM, kteří se mi při vší úctě líbili, tak tohle je mnohem a mnohem dál. Navíc mě udivuje, že tady vůbec nenacházím ta klasická metalová klišé. Zajímavá věc…
IHSAHN z aktuálního počinu „After“.

ARKONA-Oh, Sorrow (z alba „Ot Serdtsa K Nebu)
Ruština jak vyšitá! To ale nebudu znát…
ARKONA…
Přijde mi to jako národní lidovka. Můžu to poslouchat, nevadí mi to, ale k opakovanému poslechu mě to neprovokuje.

CULT OF LUNA- Waiting For You (z alba „Salvation“)
Šance na přežití. Tohle znám! Je to hodně temný, nikterak složitý, ale zajímavě se to rozvíjí. Je to hodně pocitové a líbí se mi to.
CULT OF LUNA!
Jojo. Ta jejich hudba je postavena na tom, že jeden nápad je postupně rozvíjen a rozvíjen…Je to moc pěkné a baví mě to poslouchat.

PRAŽSKÝ VÝBĚR- Ajroplan (z CD „Beatová síň slávy“)
Tak to je Kocáb a předpokládám, že i PRAŽKÝ VÝBĚR. Tuhle skladbu ale neznám. Nádherný klávesy, dokonce mi to evokuje PINK FLOYD. Líbí se mi to! Hlavně ta Kocábova „nezpěvnost“ zpěvu. To jeho proklamování sem skvěle sedí. Nedá se tomu nic vytknout! Skvělé tečka na závěr.

… na úplný závěr ještě tvé pocity ze skladeb, které si právě slyšel?
Bylo to náročné, protože si mi pouštěl většinou věci, o kterých víš, že je neznám 🙂 . Ale na druhou stranu to pro mě bylo přínosný, protože hodně věcí se mi líbilo (především RIVERSIDE a IHSAHN). Možná, že si i dopředu věděl, co by mě mohlo zaujmout. A skutečně se tak stalo!

ALL

http://www.chessman.ic.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *