Metal Mondóka č. 637 (Majo Maslík – HECATE)

V poslední době se mi příliš nedařilo v lovení adekvátních hostů do Metal Mondóky, a tak tento díl přichází po docela dlouhé přestávce. Budu se samozřejmě snažit tuto nelichotivou situaci co nejdřív napravit, ovšem také záleží na výběru hostů, přičemž ne každá oslovená osoba je ochotna tuto „muzikální mučírnu“ podstoupit. Takový Majo Maslík z kapely HECATE se však svého úkolu zhostil velice zodpovědně, byť do jeho vkusu jsem se několikráte vůbec netrefil (což byl ve vybraných případech pochopitelně i záměr). Přeji příjemnou zábavu…

CIPHER SYSTEM – Forget To Forgive ( z alba „Communicate The Storms“)
Toto mi je veľmi povedomé, mám pocit, že som to už počul, ale neviem si spomenúť ani za toho boha 🙂 Znie mi to tak trochu švédsky, i keď v dnešnej dobe to už nemusí byť pravidlom. Ale inak môže byť.
Jedná se o švédskou kapelu CIPHER SYSTEM, která nedávno vydala své druhé album „Communicate The Storms“. Takže Švédsko jsi uhodl…
Jasné, ten zvuk moc napomohol. CIPHER SYSTEM som poznal iba z počutia, ale zrejme na nich zameriam svoju pozornosť, celkom ma zaujala táto skladba, tak sa nechám prekvapiť.

STILL REMAINS – Head Like A Hole ( cover song NINE INCH NAILS)
Trochu Slipknoťácky úvod, má to slušný zvuk a ….ejda, aj sa mi to celkom pozdáva, je to dobré, skvelý refrén, aj spev je v pohode, ale nepoznávam to. Po vypočutí celej skladby tvrdím, že je to výborné. Mám rád takýto typ moderného metalu, kde sa aj niečo zaujímavé deje. Zrejme si zadovážim celý album, čo to je prosím ťa?
Jedná se o kapelu STILL REMAINS. Zajímavé ovšem je, že tahle skladba je předělávkou od kapely NIN – Head Like A Hole! To jsi možná ani nezaregistroval….:)
Máš pravdu, ani som to nezaregistroval a to mám NIN rád. Dúfam, že sa mi od STILL REMAINS bude páčiť aj ostatná tvorba. Cover skladby od NIN v ich podaní mohol tak trochu zavádzať moje počiatočné dojmy. Som fakt zvedavý na celý album.

SANBRIDGE – My Dreams ( z alba „Schyza“)
Na môj vkus majú otrepané thrashové riffy, znie to moc česky alebo slovensky, mohli by to byť naši SANDBRIDGE z Popradu. Speváčka (Rintin)Tina spieva podobne a navyše aj podobne ako Angela Gossow. Avšak nemám ich nejak veľmi napočúvaných, poznám ich iba ako kolegov z branže…. Ale jasné, je to SANDBRIDGE a myslím, že song z nového albumu „Schyza“. Ako inak, kedže to znie slovensky a spieva to baba. 🙂
Jasně, máš pravdu. Jsou to SANBRIDGE. Když jsem psal na jejich CD recenzi, uvažoval jsem nad tím, zda-li je výsledný zvuk tolik retro úmyslně, anebo se zkrátka nepovedl. K jaké možnosti se přikláníš ty?
Tuším, že nahrávali v Poprade v MF Štúdiu Maťa Barlu, ktoré osobne nepovažujem za profi štúdio (snáď odpustíš Maťo). To, že používajú staré otrepané postupy je štýlom ich hry a ich hudobného uvažovania. Avšak snahu o súčasný a moderný zvuk gitár tam evidentne cítit, to nepopieram, len stále to nie je ono. Znie to old-schoolovo. Toto je problém našich kapiel, že sa držia starých zaužívaných klišé a boja sa alebo nechcú prísť s niečim svojským.

MACHINE HEAD – Locust ( z alba „Unto The Locust“)
Nepoznám to a ani to nie je typ hudby, ktorý by som počúval. Pripomína mi to MACHINE HEAD, no ich však nesledujem od vydania druhého albumu „The More Things Change“. Príde mi to príliš metalovo ortodoxné, ukričané a bez nejakého nápadu. Iba tá skladba nejako uplynie a koniec. Už sa moc nepohybujem v tom úplnom metalovom kolotoči, ako kedysi, keď som si nenechal ujsť takmer žiadnu metalovú nahrávku. Hudobný svet predsa toho toľko zaujímavého ponúka. Nepáči sa mi to, ale pre zvedavosť povedz, čo to je.
Opět boduješ. Jsou to opravdu MACHINE HEAD, kteří po delší době vydali konečně novou desku, která se dle mého soudu skutečně povedla. Ale asi budeš mít jiný názor…
Áno, na túto kapelu počujem samé pozitíva, čo je v poriadku, nepochybujem o ich kvalitách. Len už na mňa nezaberajú, ako kedysi, keď priniesli nový vietor na metalovú scénu. Vtedy som ich žral. Podľa mňa v devaťdesiatych rokoch boli významnými inovátormi, teraz neponúkajú nič nové, len osvedčené ortodoxné postupy. Nehovorím, že to je špatné, iba som sklamaný. Ani ich predposledný album „The Blackening“ ma nepresvedčil, čakal by som viac, príde mi moc obyčajný, čiže ak si novinku nevypočujem, zrejme o nič neprídem.

CONTRASTIC – Sex With Four Walls (z alba „Contrastic“)
Pravdepodobne nejaký český grind core, počuť tam dokonca trochu elektroniky…. že by CONTRASTIC? Áno. Myslím, že je to z albumu, kde je na obale tá Karkulka, či čo to je! CONTRASTIC je v pohode, svojho času mali celkom dobre našliapnuté na UG scéne, teraz už po nich akoby zem zaľahla. Fakt už o nich nič nepočuť. Robili to však poctivo, kvalitne, s entuziazmom a najmä sa vymykali svojim spôsobom. Jedna z českých grind core kapiel, ktoré som mohol.
No a pak že nic neuhodneš! 🙂 Zcela správně – CONTRASTIC, kteří v oné době měli velkou šanci se dostat k Relapse, ale nějak se tím neznepokojovali a svou flegmatičností o tuhle velkou šanci přišli. No není to škoda?
Veru škoda, keby ešte vypilovali ten svoj potenciál a vydali ďalší album například u Relapse Records, celkom by oživili svetovú grind core scénu a ukázali ako sa robí originálny grind core Made In Czech.

CALES – Highlander (z alba „Return From The Other Side“)
Jasné, Blackosh a jeho nový CALES, ktorý som ešte stále nepočul. Toho chalaniska poznáš od prvej noty, ako brnkne na gitaru. Mám ho veľmi rád, skvelý týpek. 🙂 Vplyvy BATHORY však nepoprie, nech sa tomu bráni akokoľvek chce. Hlavná vec, že jeden čas popieral, že vôbec v jeho tvorbe cítiť vplyvy švédskej veličiny Quorthona. Zrejme mu to liezlo na nervy, keď mu to každý tvrdil, ale teraz mám pocit, že už to sám otvorene priznáva a poslednými albumami to ešte len umocňuje. Tu sa dokonca aj spevom približuje Quorthonovi. Nový album mu vydáva takisto Gothoom Productions, ale priznám sa, že novinku som ešte nemal možnosť počuť. Budem to musieť ihneď napraviť, som zvedavý na celý album.
Přesně tak, jde o novou desku CALES a jak říkáš, rukopis Blackieho se snad ani nedá nepoznat…
Mňa len mrzí, že viac neexperimentuje ako například na jeho treťom albume „Uncommon Excursion“, kde smelo ponúkol alternatívny pohľad na svoju tvorbu. Práve tento album považujem za jeho vrchol. Škoda, že opäť skĺzol do toho pagan metalu, kde akoby prešľapuje na mieste. Avšak ako človeka a muzikanta si ho neskutočne vážim a sklaniam rešpekt. Som rád, že sme pod jednou vydavateľskou vlajkou.

DIORAMA – Ignite ( z alba „Cubed“)
Niečo z electro goth či EBM súdku? Je mi to moc povedomé, také typické pre nemecký electro gothic štýl. BLUTENGEL alebo DIARY OF DREAMS? Neviem, teraz iba tak hádam. Hanba mi, že? Pripomína mi to však veľmi BLUTENGEL, oni sú dosť orientovaní na podobné žánrové klišé, ale nedovolím si tvrdiť, že sú to práve oni. Najmä v nemecku je podobných kapiel ako húb po daždi a znejú moc podobne. A toto taktiež originalitou neoplýva. V danom žánri ide o priemer. Som si však takmer istý, že sa jedná o nemcov.
Ano, jsou to Němci, kteří mají hodně blízko právě k DIARY OF DREAMS. Možná, že jsi jméno DIORAMA už někdy zaznamenal…
DIORAMA… no, popravde názov som zaznamenal iba z rýchlika, ale nejako som sa k ich muzike nodopracoval. Dám im šancu, pretože DIARY OF DREAMS mám celkom rád, ale obávam sa toho žánrového stereotypu.

BLINDEAD – My New Playground Became ( z alba !Affliction XXIX II MXMVI“)
Začiatok znie príjemne, celkovo aj atmosféra celej skladby sa mi páči, ale kto by to mohol byť…. moc nie som v tomto žánri ostrieľaný, skôr podobné kapely sledujem okrajovo, kde tu sa niečo ku mne dostane. Je to hodne groove záležitosť… napadli ma takí nemeckí THE OCEAN alebo INTRONAUT, najmä oni majú podobne dlhé skladby, ale sú viac technickí, čiže nie. V kontexte ma napadá ešte GHOST BRIGADE. Každopádne je to niečo na ten štýl, ako hrajú spomenuté kapely. Nebudem sa čudovať, ak to bude niečo úplne iné a pre mňa neznáme, pretože dnes už znie všetko podobne a je toho fakt hodne.
Tady tě možná překvapím. Jde o polskou skupinu BLINDEAD, přičemž ukázka pochází ze zatím posledního alba „Affliction XXIX II MXMVI“…
Tak toto fakt nepoznám. Nejako natesno obchádzaš môj vkus. (smiech)

GOD MODULE – Plastic ( z alba „Séance“)
Pre zmenu niečo z electro industrialu? Nejako sa v tej záplave príliš podobných kapiel začínam strácať. Akoby všetci používali tú samú šablónu, ktorú už pred mnohými rokmi definovali klasici tohto žánru. A nijak inak tomu nie je ani pri tejto skladbe, kedy ti bohužiaľ neviem povedať, o koho sa jedná. Pripomína mi to hodne AGONOIZE prípadne SUICIDE COMMANDO alebo niečo im podobné. Dobrá muzika na nejakú electro gothic party, ktorých sa rád osobne zúčastňujem.
Tak možná alespoň nějaký typ pro tebe. Tahle kapela se jmenuje GOD MODULE…
Ako vravím, v industriálnom žánri sa toho hemží hodne veľa a je problém sa zorientovať, najmä keď spevák používa rovnako skreslené vokály. Ale dík za tip, určite po tejto kapele takisto siahnem.

GHOST BRIGADE – Traces Of Liberty ( z alba „Until Fear No Longer Defines Us“)
Opäť nejaký modern groove metal, má to parádny zvuk. Ako som spomenul vyššie, v tomto žánri tu už je na dnešnej presýtenej hudobnej scéne mrte podobných kapiel, kedy, ak sa v tom nepohybuješ aktívne, nemáš šancu niečo jednoznačne poznať. Nemám tušenia. Pomôž mi.
No tady už to jsou GHOST BRIGADE, který jsi paradoxně již výše zmiňoval. Ukázka pochází z aktuálního CD „Until Fear No Longer Defines Us“.
Vážne?(smiech) Paradoxné je, že nový album od GHOST BRIGADE mám, ale ešte som ho nepočul. Ja blbec, mohol som mať o bod viac. (xaxa) Keby si dal inú skladbu, možno by som uhádol. Mám ich rád, teda ich predošlý album, tak dúfam, že tým novým nesklamú, pretože počujem naň kontroverzné názory.

EXTIP – Všetko tu už bolo ( z alba „Nová stará doba“)
Nie je to náhodou EXTIP? Moc ich nepoznám, nikdy som ich nepočúval, ale niekedy v lete sme s nimi hrali na jednom slovenskom festivale s názvom No Future Fest a myslím, že to tam zaznelo. Dovolím si tvrdiť, že je to taký slovenský MOTORHEAD, už sú na scéne cez 30 rokov, za čo im patrí uznanie. EXTIP nie je ale moja šálka kávy, idú úplne mimo mňa, nikdy by som si to nepustil. K tomu navyše aj spievajú “Všetko tu už bolo”.
Jasně! Záměrně jsem ti podstrčil slovenskou legendu…

DEMENTOR – Isolated ( z alba „Damned“)
Opäť nejaká tuzemská kapela. To poznáš už podľa zvuku. Keďže je to ale mimo môjho hudobného záujmu tak neviem. Death metal v takomto poňatí totiž už veľmi dlho nesledujem, pretože nemá čo nové ponúknuť… Ale počkať, ten hlas mi je povedomý, to je predsa Handrush od našich bratov BRAINSCAN… no nie… (smiech) Potom to môže byť buď GOD DEFAMER alebo nový DEMENTOR. Ale skôr DEMENTOR, viem, že tam tiež hosťoval. Už ich nesledujem roky, ale čakal by som viac od nich, minimálne ten zvuk a produkciu, znie mi to ako demo z 90-tych rokov. Chalani sú už predsa nejakí ostrieľaní pardáli, tak aspoň zvuk mohli mať minimálne na európskej úrovni (i keď štýlovo sa vidia v Amerike). Ale inak mám rešpekt k tejto kapele, dokázali toho dosť na našej metalovej scéne a sú stále tu. Proste stálica, nič ich len tak nezlomí, klobúk dolu.
Je to dnes taková přehlídka slovenských kapel a interpretů. Ano, přiznávám, byl to záměr. A tohle je skutečně DEMENTOR…:)
Ja im prajem, nech im to ešte dlho hrá.

DOROTA NVOTOVÁ – Doba (z alba „Síla vzlyku“)
Ejha, ďalšia slovenská kapela. Ale nemám tušenie, čo to môže byť. Na Slovensku máme veľa takýchto rôznych uletených alternatívnych bánd. Konkrétne k tomuto sa staviam neutrálne, nič zvláštne to so mnou nerobí.
Říká ti něco jméno DOROTA NVOTOVÁ? Tahle skladba pochází z alba „Síla Vzlyku“…
Aha áno, ale nepoznám ju. Jedine z počutia, z eventov a plagátov, ale nevedel som akú muziku robí. Zrejme niekedy ubalím jointa a zájdem na jej koncert niekde do miestneho klubu.

SCARS ON BROADWAY – World Long Gone ( z alba „Scars On Broadway“)
Ty mi ale dávaš. (smiech) SCARS ON BROADWAY, ale nepočúvam ich. Mám rád úplne iný typ alternatívnej hudby, no toto zrovna nie. Podobne ani SYSTEM OF A DOWN nemusím. Podobné kapely takéhoto typu alternatívneho rocku nie je práve nič pre mňa.
Tak to vypadá, že budu muset příště opravdu přitvrdit, protože jsi byl v typování znovu úspěšný. Ovšem tady jsem se tedy opravdu seknul, jelikož jsem se domníval, že zrovna SCARS ON BRODWAY budeš mít rád…
Hehe, keby si dal taký STONE SOUR, 3 DOORS DOWN, DEFTONES, MUSE, THE ANIX alebo FAIR TO MIDLAND, to by si trafil do čierneho.

DEADCAMP PROJECT – Dead Hours ( z kompilace „Selected Tracks From The Darker Side“)
Nooo, môže byť, dík za trochu temnoty. (smiech) Túto skladbu však nepoznám alebo mi nijako nenapadá. Ťažká gothika… Tuším, že by to mohol byť taký GOTHMINISTER.
Jsi ve správném oddělení, leč tohle jsou polští DEADCAMP PROJECT. Už jsi o nich slyšel? Doma začínají být docela populární…
Zase musím povedať, že iba počul o nich a teraz som sa vďaka tebe k nim už aj skutočne dostal. Ďakujem.

ILLUMINATUS – Murdocracy ( z alba „Glasnost“)
Hm, síce ich vôbec nepoznám, ale celkom to ujde, avšak prezradím ti, že si sa prezradil sám 🙂 Môj iTunes mi totiž zobrazil ako artist ILLUMINATUS, čiže toto sa nehrá. (smiech) Avšak ako vravím, nepoznal som ich doposiaľ, jedná sa ale o celkom zaujímavý groove metal a dá sa to celkom aj vypočuť, no opäť nič nevšedné na metalovej scéne. Zrejme ma len obídu ako mnoho ďalších.
Tak tady jsi mě nachytal, nemám co dodat 🙂 Nicméně bych tě přesto poprosil o shrnutí všech skladeb, které jsi slyšel. Zřejmě jsem tě moc nepotěšil, ovšem možná si sám nečekal, že zvolím tolik slovenských zástupců. Takhle na oko to docela vypadá, že vaše scéna je poměrně hodně barevná. Myslíš, že tomu tak skutečně je?
Zistil som, že akokoľvek aktívne sledujem hudobné dianie, aj tak hovno viem 🙂 (smiech)
No dal si mi trochu zabrať, myslel som, že to bude pre mňa ľahšie. Čakal som viac toho, čo budem lepšie poznať a že to bude vzrušujúcejšie, ale o to tu vlastne ani nešlo. Na druhej strane som mal aspoň tú česť zoznámiť sa s niečím pre mňa novým. Ale páči sa mi široký záber, akým si ma obklopil, i keď mohol si viac experimentovať 🙂 Do môjho hudobného vkusu si sa trafil asi tak na 30% z toho, čo som tu mal možnosť počuť. Niektoré tie novinky ma prekvapili, ostatné som vyjadril vyššie… mnoho z toho len potvrdilo skutočnosť, že prísť s niečím novým je kurva tažký oriešok a že hudobná scéna je dnes doslova zahltená obyčajnými nasledovníkmi. Už dlho som nenaďabil na niečo, čo by ma posadilo na zadok. Čo sa týka celkovo slovenskej scény, tá je fakt vcelku rôznorodá, i keď mohlo by to ísť ešte ďalej. Problém však je, že sme moc konzervatívny národ a oná prílišná „slovenskosť“ môže byť prekážkou, ale aj cestou, keby sme chceli a vedeli ako na to. O kadejaké hudobné alternatívy tu núdza nie je. Ďakujem aj tebe Aleš, celkom sa mi tento výplach žalúdka páčil.

ALL

http://bandzone.cz/hecate

http://www.hecate.sk/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *