Metal Mondóka č. 635 (Peter Lengsfeld – ABSTRACT)

Jak už jsem v jednom úvodníku uvedl, není úplně snadné ulovit hosty do Metal Mondóky. Tentokráte se mi ale opravdu zadařilo, neboť Peter Lengsfeld z kapely ABSTRACT s nadšením souhlasil se všemi kulišárnami, které jsem si na něj připravil. Bylo to znovu hodně pestré, ovšem Peter za svoji analýzu rozhodně zaslouží velkou pochvalu! Posuďte sami…

ISTAPP – Vinterriket (z alba „Blekinge“)
Tak v tom to prípade naozaj neviem o koho sa presne jedná. Hudobne sa mi to pozdáva, je to v takom thrash/ black folkovom štyle. Pripomina mi to PRIMORDIAL, alebo niečo podobné. Myslím si však, že sa jedna určite o kapelu zo Škandinavie, alebo UK. Aspoň tak mi to znie. Aj ten zvuk je taky podobny Škandinavii. Určite by som si to doma pustil celé. Taketo veci aj ked je to možno prekvapujuce mám rád. Inak bubenikovi teda ide karta.
Švédsko jsi skvěle poznal. Jde o kapelu ISTAPP, která si skutečně potrpí na melodie. V čem myslíš, že spočívá to kouzlo „švédské rozpoznatelnosti“? Myslíš, že jde především o zvuk, anebo právě o ty již zmíněné melodie?
No jednoznačne si myslím, že je to hlavne vo zvuku. Aj ked nemožme vynechať ani prácu z melodiami. Myslím si, že typicky príklad je napríklad DISMEMBER, ENTOMBED alebo AT THE GATES. Je absolutne skvelé, že si kapely zo Švedska alebo inych severských krajín dokažu vytvoriť svojskú poznavaciu značku, ktorá niektorým kapelám chýba. Mať vlasnú tvár je velmi velmi dvôležite a to tyto severania určite vedia už peknych pár rokov. A čo sa tyka kapely ISTAPP tak som mal premieru, ale celkom príjemnu.

ASPHYX – Deathhammer (z alba „Deathhammer“)
THRASH METAL jak sviňa !! Bud je to niečo staršie ako POSSESED,DESTRUCTION, alebo sa potom jedná o novu vlnu thrash metalu a mohlo by to byť niečo ako SUICIDE ANGELS, WARBRINGER, BONDED BY BLOOD atd. Zvukovo je to však dobré, našlapané a pekne nasrané! Určite je to O.K aj ked ja mám radšej v tomto štyle taky EXODUS alebo KREATOR. Dúfam, že niesom vedle jak tá jedle.
Tak tady tě možná překvapím! Jedná se o ukázku z nového alba legendárních ASPHYX! Co soudíš o této metalové legendě? Jak se obecně díváš na návraty starých formací, na které by si ještě cca. před pěti lety nikdo nevsadil?
Čože ASPHYX ?!! No to si ma fakt prekvapil. Mne to, ale znie strašne thrashovo. Nemožem si pomôcť. Budem si musieť ten album napočuvať. Viem, že mali mať nový album, ale ako vravím som celkom prekvapený. Je to však dobré. Martin Van Drunen ma celkom prekvapil. To, že sa vratili na scénu ma ani tak neprekvapuje pretože Martin chce hrať a je určite nabudený. Určite to nieje posledný comeback ktory nás ešte čaká!! Ak dokážu byť tieto legendy silné aj po dlhšej pauze a dokažu priniesť dobrý nový material je to len dobre. KING IS BACK !!!

SEAR BLISS – Great Cosmic Disorder ) z alba „Eternal Recurreence“)
Na prve počutie určite neviem, o čo sa presne jedná. Je to taky stredno tempovy symphonic black metal z presahom do dark metalu. Pre niekoho to bude zaujímava hudba, ale mna to nejak neoslovuje! Pred desiatimi rokmi by som to bral ako velmi dobru vec. Chlapci určite hrať vedia a maju to prešpekulovane a temne duše v metalovych srdciach oslovia, mna to ako vravím velmi neoslovilo!!
Počítám, že maďarskou kapelu SEAR BLISS asi budeš znát… Tohle je skladba z nového alba..
Tak oto viac som sklamaný v tomto prípade. Od SEAR BLISS som čakal vedší experiment a nie niečo, čo bolo v pohode pred desiatimi rokmi. Myslím si, že tato kapela má na viac a to bez debaty. Prajem im však vela uspechov a dúfam že ma novým albumom prekvapia viac!!

NERUDA – Betonový boty (z alba „Neruda“)
Budeš asi velmi prekvapeny, ale toto poznám! Je to NERUDA a skladba „Betonový boty“. Vynikajuca práca bicich a basy. Tu vidno že chlapci vedia hrať, a pritom je to mlada kapela. Tušim vznikli len v roku 2010. Myslim si, že budeme ešte o nich počuť. Raz mi ich poslala jedna moja kamoška, aby som si to vypočul a celkom sa mi to zapáčilo! Dufam, že sa nemylim ? Ma to aj taky presah do funky, čo je v tomto prípade dobre. Pači sa mi to.
Skvělé, máš bod! Máš obecně rád kapely, které jsou ne úplně dobře zařaditelné?
Vieš mám rad kapely ktoré maju svoju tvár a snažia sa robiť veci po svojom a pritom prinašať aj niečo nové. Nemusí to byť zrovna metal. Tu vidno, že tá chémia funguje skvele. Ja som tuto kapelu tiež spoznal len před nedávnom a budem im fandiť. No horký tip nemám z tejto oblasti, ale naposledy ma zaujal posledny album norskych SHINING – Black Jazz. Ten teraz zjiždím celkom často !!!

HEADCRASH – Black Gold (z alba „Direction Of Correctness“)
Je to také HC rap/metalove! To bude určite niečo z New York sceny alebo tomu podobné !! Trochu mi to pripomína BIOHAZARD, ale ten sa mi zda tvrdší. Nieje to však vôbec zlé, pači sa mi to. Má to v sebe takú svojsku energiu, ktora je pre tieto kapely typická. Určite však maju svoje vzory v kapelách ako AGNOSTIC FRONT alebo SICK OF IT ALL aj ked to je trochu iny masaker 🙂
Jsi ve správném ranku, ovšem nejedná se o americkou kapelu, ale německou. Kdysi se velmi dařilo HC bandě HEADCRASH! V Česku byli v devadesátých letech docela populární. Co vůbec soudíš o HC scéně?
Kapelu HEADCRASH vôbec nepoznám a asi by som to mal napraviť 🙂 K HC scéne mám velmi kladny vsťah. Ako vravím milujem tie velke legendy ako AGNOSTIC FRONT atd . Teraz sa mi napríklad pači kapela TERROR a ich posledny album „Keppers Of The Faith“. To je masaker!! Takže ja a HC Scéna = O.K !! Vždy sa mi páčila pri tomto štyle tá nespútaná energia, ktora vyžaruje nielen z nahrávok ale hlavne na koncertoch.

CRIMSON SKY – In Eyes Of Mine ( z alba „Rising“)
Jaaaaj, to začína pekne pomali. K tomu aj husle. Noooo. Nebude to niečo staršie od SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY?
Nene…
Možno, že sa mylim ale ich by som tipoval. Je to však velmi príjemna muzika a pekne naaranžovaná! A ked nie oni tak potom niečo z ostravskej doom scény. LOVE HYSTORY, HYPNOTIC SCENERY atd . Jednoznačne sa mi to to páči!! Zo svetovej scény ma nenapadá nikdo kdo by to mohol byť. Nechám sa prekvapiť!
Tohle je práce ruské kapely CRIMSON SKY. Domníváš se, že kapely z východu už konečně dohnaly svojí kvalitou „západní stars“ ?
Určite áno! Spustil to VADER podla mna a netreba vynechať aj váš KRABATHOR! No a teraz sú tu dalšie kapely , ktore sa stávaju byť stále rešpektovanejšie ako BEHEMOTH, ARKONA , NEGURA BUNGET, SKYFORGER alebo SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY. Myslim si, že to bude naberať na sile. Inak CRIMSON SKY príjemné prekvapenie. Už len chýba vyslanec zo Slovenska ktorý prekona tú stenu. Zatial sa mi zdá, že sme mierne zakliaty ale dúfam, že to bude len otazka času !!

ATARI TERROR – Mother (z alba „Part 3:Final Warning“)
No na prve počutie nemám absolutne tušenie, čo by to mohlo byť! Je to určite kapela zo súčastnej metal sceny. čiže niečo nove. Je tam presah jemne do elektro a má to taký kolisavy spád. To je teraz dosť moderné. No može to byť z toho množstva kapiel dnešnej modernej scény hoci kdo !!! Fakt neviem, ale nieje to zlé. V tomto prípade sa necham prekvapiť. Kdo to je Aleši ???
V Česku v současné době velice chválená formace s názvem ATARI TERROR. Ještě ses s nimi nesetkal?
No niečo som o nich počul. Nejak ich však nesledujem. Hraju dobre o tom žádná! Velmi málo sú však prezentovaní na Slovensku, čo je asi chyba. Všetko sa dá však napraviť. Tiež im prajem vela úspechov a nápadov.

CATHEDRAL – Death Of An Anarchist (z alba The Guessing Game“)
Pekná vybrnkavačka hned na začiatok. Ale toto mi je nejaké známe. Počkaj, počkaj!! Jasnéééé. Lee Dorian a CATHEDRAL. Bez debaty je to CATHEDRAL! V uplných začiatkoch som ich mal velmi rád a tak isto aj naš gitarista Palo. Škoda, že sa rozhodli skončiť. To ma velmi mrzí. Fakt dobrá kapela z výbornym spevákom. Tato skladba je myslím z albumu „Guessing Game“ , ale skladbu si nespomeniem ani za boha .
Samozřejmě máš pravdu! CATHEDRAL byli ve své době uznávanou kapelou, ačkoliv si myslím, že mohli dokázat přece jen víc. Jaký je tvůj názor? Třeba spousta mladších posluchačů o jejich přínosu nemá ani zdání…
Tu sa neda nesúhlasiť! Velká škoda, že sa im nepodarilo viac preraziť. Ja si pametam ked sa mi dostal do rúk ich úplne prvý album „Forest Of Eqilibrium“. To bol teda DOOM METAL . Potom sa viac menej odklonily od tohoto štylu a vydali sa smerom jemne kopírovať BLACK SABBATH, čo im zostalo až do teraz. Jednoznačne skvela kapela ako som povedal. Bude ich škoda!! Možno sa dočkáme od Lee Doriana niečoho nového a budeme prekvapený. Niečo konči a niečo nové začína . SLAVA CATHEDRAL!

HEIDEN – Dnešní noc je žena (z alba „Dolores“)
Tak toto sa mi velmi pači a to myslím uplne vážne, aj ked neviem o koho sa jedná. Je jasné, že je to kapela z Čiech ale ako vravím toto ma velmi oslovilo. Krásne depresívne fakt krásne!! Výborna práca, čo sa týka striedania nálad. Neviem ako vyzerá cely album, ale ak je to v podobnom duchu celé tak paráda. Toho speváka ako keby som už niekde počul, ale neviem kde. Jedine, že by to bolo nové XIII. STOLETÍ. Trochu mi to k tomu ide. Že by to bol Petr Štepán?
No… domnívám se, že v Česku v současnosti není v rámci UG obletovanější kapely! HEIDEN s deskou „Dolores“ vyhráli Anděla i Břitvu a zkrátka bodují a bodují… Už ses s jejich tvorbou setkal, anebo tohle byla tvá premiéra?
No viac menej áno! A gratulujem im k oceneniam. Určite si to zaslúžily! Ako som však povedal, velmi sa mi to páči a ked budeme najblišie hrať z ABSTRACT u vás v Čechach tak si toto CD kúpim ak budem mať možnosť. Rád by som si ich pozrel aj na živo, aké to je. HEIDEN – dobre dobre chlapci!!

SKLEPMASTER – We Are The Damnation (z alba „We Are The Damnation“)
Je to black/ death kapela z celkom sipavým zvukom. Nepoznám to a ani si velmi netrúfam hadať. Zvuk je taký nejaky divny. Asi je to zámer. Bude to niečo zo severu zase, čiže Škandinavia a tomu podobné veci. K tomu použivajú aj klávesy. No neviem. Takýchto kapiel je vela. Tažko hádať! Necham sa aj v tomto prípade poddať!
Tady znovu do Čech. Takhle zní skupina SKLEPMASTER…
O SKLEPMASTER počujem absolutne prvý krát.Ako som povedal ,tažko sa hádalo lebo to mohol byť úplne hocikto v tomto štýle.Ale musím uznať , že na česku kapelu je to velmi dobré. Myslel som si že počuvam niečo zo severu. Je to dobre našlapané a má to energiu. V tomto prípade som prekvapený a zaroveň aj rád že som sa o nich dozvedel. Viem si ich predstaviť ako predkapelu AMON AMARTH na celé tour !!

PRIDE AND FALL – Black Gate (z alba „In My Time Of Dying“)
Ak toto nieje Jean Michel Jarre, tak musí mať skveleho nasledovníka! Určite si však myslím, že je to JARRE. Jarre je pre mna absolutny král inštrumentalnej hudby! Jeho rukopis je charakteristický. Z ABSTRACT hráme na koncertoch aj jednu jeho skladbu OXIGENE 4 v našej upravenej verzii a má celkom úspech. Ako vravím, myslím si že je to jednoznačne JEAN MICHEL JARRE. Alebo sa mýlim ??
No tady se mýlíš. Nicméně já zas naopak vůbec neznám tvorbu Jeana Michela Jarreho. 🙂 Skladba pochází z CD norských future popařů PRIDE AND FALL. Těžká temná pohoda v electro režii. Jak se vůbec díváš na čistě electronické kapely? Dříve byly vůči metalu takřka v opozici, ovšem nyní jsou tyto scény takřka propojené. Čím si to vysvětluješ? Jsou lidé ve větší míře otevřenější a přístupnější novým věcem?
Určite sú ludia otvorenejší a prístupnejší. A to je samozrejme dobre, pretože tým pádom  maju vedší rozhlad. I ked ja tento štyl nepovažujem za novodobý, pretože tu už bol predtym len sa o ňom málo hovorilo. Jarre to začal. PRIDE AND FALL som predtym nepočul, ale verím, že oni poznajú tvorbu JEANA MICHELA JARRE  velmi dobre. Cítiť to v každom tone a to bez debaty! Samozrejme je dobre, že má Jarre novodobych nástupcov no prekonať jeho velkosť bude velmi velmi ťažke. Niečo podobné sa snažily svojho času robiť ILDJARN alebo BURZUM ak si nato pametaš. Inak však pohoda. Je to dobré !!

KURF7 – Karanamera (z proma „KURF7“)
No ty mi dávaš 🙂 Podla mna je to BRUJERIA !! No ale toto je riadne uleténa verzia. Dúfam, že som sa trafil . Od BRUJERIE mám doma akurat album „Raza Odiada“a potom som ich prestal sledovať, ale ak sú to oni tak im to šlape stále výborne! VIVA BRUJERIA !!!
Tak teď jsi mě rozsekal !!! 🙂 Tohle totiž BRUJERIA není. Jsou to KURF7, což je kapela, kterou tvoří Jirka „10“ Sedláček, Gothyš (oba DARK GAMBALLE), a Bormann z PIGSTY…:) Tak co tomu říkáš ??? Jinak ona řeč není španělštinou, ale zprasenou gamballštinou…
To fakt !!! Ja odpadnem, to je teda sila !! HA HA HA !! Fakt som si myslel, že je to BRUJERIA! No neznie ti to tak Aleši? To sú blazni, ale je to v pohode! Tiež som o nich nikdy nepočul, no tymto ich zdravím! Musím si vypočuť celý album a myslím si, že sa pobavím! Tak potom sorry, zmena- VIVA KURF7!!!!        Přiznávám, že BRUJERIA nepatří mezi mé oblíbence. Nicméně KURF7 ještě oficiální CD nemají, ale třeba se ho brzy dočkáme…

PRÍPAD EWI BURDOVEJ – Eva Burdová (z alba „Bábkové porno“)
Zo začiatku som si myslel že ide o TŘI SESTRY, ale teraz je to jasné. Toto poznám uplne presne. PRIPAD EWI BURDOVEJ a pieseň „Eva Burdová“. Ved to tam aj spievajú, to nejde neuhadnuť. Počul som, že na teraz ukončily činnosť a nevedia kedy budu pokračovať dalej. Ako vravím poznám to ale nieje to moj šalek kávy. Inak pohoda .
No ano, přesně tak! Takže máš další bod! Tohle by sis tedy doma nikdy nepustil?
No asi nie, aj ked to neodsudzujem! PRÍPAD EWI BURDOVEJ má určite svojich fanušikov ktorým sa to páči, ale ja  to niesom. Sorry chlapci! Aj ked vám fandím !!!

PUNK FLOID – Underground (z alba „Underground“)
Ach jaaaaj !! punk/rock ako vyšitý. Text je skvelý ale nepoznám to. Sorry ale tuto scenu absolutne nesledujem. Ja si pametam ked boli velmi popularny INE KAFE a to mi pripadá ako ich česká kopia. Inak je to dobre! Je tam všetko čo to má mať. Dobry text, chytlavá hudba a energia ako sviňa! Správny punk/rock! Prajem im nech sa im darí. A kdo to vlastne je Aleši ?
Kapela se jmenuje PUNK FLOID a skladba „Underground“ pochází ze stejnojmenného alba. Co pro tebe osobně představuje slovo underground? Jinak PUNK FLOYD svým textem samozřejmě mířili trochu někam jinam, ale i ten jejich postoj a názor můžeš popsat….
Underground pre mna znamená hlavne slobodu a základ všetkého umenia. Je to obrovská studňa ktorú jednoducho nejde vyčerpať a to je na undergrounde nádherné. Underground nikdy nezomrie a bude tu stále, dokial sa ludia budú venovať umeniu ako takému. Text kapely PUNK FLOID je síce velmi dobry, ale beriem ho ako recesiu. A myslím si, že to tak aj chalani mysleli.

UMBRTKA – Šedesátiny (z alba „IVO“)
Aký komerčný riff na začiatok. No jasné, už viem !! UMBRTKA – Šedesatiny! Myslim že maju nato  spraveny aj videoklip. Dobre to je! Taká sranda HA HA HA !! Zdravím UMBRTKU! Toto sa im podarilo a velmi!
ANO! Máš rád, když se blackmetalisté neberou až tolik vážně, anebo se myslíš, že trochu toho ZLA k tomu blacku přece jen patří?
Malá recesia nikdy nieje na škodu. Zaleži však natom, ktorá kapela si to z black metalových kapiel može dovoliť. V prípade UMBRTKY je to úplne v poriadku, ale neviem si to predstaviť napríklad pri DARK FUNERAL alebo MARDUK. To by bolo asi velmi zlé. Každa kapela by mala zvážiť, či do niečoho takéhoto isť alebo nie aby jej to potom neublížilo. UMBRTKA však jednoznačne spravila dobrý krok a to bez debaty !!

ZOTRWACNOST-HDP (z alba „Je rozdiel…“)
Zase nejaký punk/rock, ale pre zmenu slovenský. Ty mi dávaš ! Ako som povedal tu doma velmi niesom. Rešpektujem tieto kapely, ale toto je tak pre ročník narodený po 1995 !! Nehrajú zle chlapci a určite maju svoj okruch fanušikov, no mna to neoslovuje. Oni by asi tiež tažko strávily naše věci. Na festivale to však može byť perfektné spríjemnenie. Tak znova !! Kdo to je ?
Kapela s luxusním názvem ZOTRWACNOST… Je vidět, že i slovenská scéna je poměrně košatá, souhlasíš?
Tak to jednoznačne súhlasím !! Kapiel je velké množstvo a hrajú rôzne štyly čo je len dobre. Ja sám nemám zmapovanú našu scénu úplne podrobne, ale to sa ani nedá. Dvôležité však je, že scéna žije a je obrovská! Je s čoho vyberať. Nikdo nemôže povedať, že si nenašiel to svoje. Ja som velmi rád, že to tak je .

Peter, díky moc za čas, který jsi mi věnoval. Závěrem tě ještě prosím o shrnutí toho všeho co jsi slyšel. Doufám, že jsem tě svým výběrem alespoň malinko potěšil! Měj se krásně a pevně doufám, že se zas brzy sejdeme u nějakého toho pokecu…
Ponúkol si mi naozaj široky vyber kapiel a tomu som aj rád! Počul som zase nejaké nové kapely a rozširil som si obzor za čo ti dakujem. Všetky kapely mali niečo do seba a každa ma svojim spôsobom zaujala. Niektorá však viac a iná menej ale tak to už chodí .Najviac ma však zaujali české kapely a to menovite NERUDA, HEIDEN a UMBRTKA. Je vidno, že česka scéna je silná a kvalitná a to ma teší. Aleši ešte raz ti dakujem a dúfam, že sa vidíme niekde na koncerte!! Drž sa chlape a nech R.U.M zine naberá na sile!

ALL

http://bandzone.cz/abstract

www.abstractband.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *