Metal Mondóka č. 628 (Jan „Johan“ Filip – FOBIA WEBZINE)

Na začátku roku jsem sliboval reinkarnaci Metal Mondóky a je opravdu super, že první host se mi tak trochu sám ulovil. 🙂 Je jím redaktor Fobia zinu a Pařátu, kterého většina z vás určitě dobře zná pod pseudonymem Johan (civilním jménem Jan Filip)! Zde je jeho vstupní antré, jež mnohé vysvětluje: „Zdravím RUMuchtivé čtenáře, vždycky jsem s chutí četl v časopisech takové ty poslechy naslepo, ale nejraději Metal Mondóku. (úsměv) A když jsem nedávno s Alle(še)m dělal rozhovor na Fobii http://www.fobiazine.net/article/9251/ales-all-levy-%28r-u-m–parat-radio-beat%29–moje-kredo-je-ze-pokud-nekdo-chce-na-svou-kapelu-upozornit-musi-zkratka-udelat-pro-sve-zviditelneni-trochu-vic-nez-neadresne-rozeslat-mail-s-nekolika-linkama-/   , slovo dalo slovo a dohodli jsme se, že se do luštění tajenek, tipování a komentování pustím i já. Ve společnosti samých zajímavých person si připadám trochu nepatřičně, protože vždycky říkám, že si nic nepamatuju a že poznám akorát staré české vykopávky a INSANII (a tu mi All samozřejmě nenabídl – smích).“

PRIMUS – Power Mad (z alba „Antipop“)
Tohle je muzika, kterou nedokážu zařadit. Po intru se zkresleným hlasem, možná z nějakého filmu (?) se hraje divnohudba, hodně baskytary, perkuse, trocha elektroniky, zpěvy přehnané přes nějaké mašinky, takže ani nevím, jestli je za mikrofonem chlap, nebo žena. Chvilkami mi kytara lehce připomíná práci Michala Pavlíčka, ale jako celek mě to v podstatě nebaví a nezajímá, nicméně uznávám, že to má kvalitu. Takže to nejspíš bude nějaká hodně známá a slavná kapela, něco typu CHUMBAWAMBA. (úsměv) 7/10
Myslím, že tady jsi se vcelku trefil, neboť PRIMUS je slavné jméno… Minuli tě úplně? Je třeba nějaká podobná kapela tohoto typu, která by ti seděla trochu víc?
PRIMUS znám pouze jako jméno, ale myslím, že jsem od nich nikdy nic neslyšel. Pokud se ke mně taková muzika nedostane sama, tak ji nenajdu. Sám se pídím spíš po věcech, které mi doporučí kamarádi a ti ví, že tohle bych stejně neposlouchal, dávám přednost jiným žánrům a spíše podzemním kapelám, navíc hlavně tuzemským.

ThawTHAW – No Light (z alba „Earth Ground“)
Kapelu identifikovat nedokážu, ale styl by mi měl být bližší než předchozí skladba. Docela dlouho to vypadá na obskurní doom metal, „předehra“ mi ale přijde zbytečně natahovaná, celé dvě minuty… a když se těším na zpěv a nějakou tu letargii, celkem překvapivě přichází docela melodická pasáž se zahuhlaným zpěvem, po ní se to rozjede v blackovém duchu… tak trochu násilně, nicméně druhá polovina songu už nějaké zajímavé momenty přináší, tam mě baví kytarová práce, s blížícím závěrem čím dál víc, má to atmosféru. Začátek bych klidně oželel. Zvukově je to možná zbytečně špinavé, ale chápu, že to tak chtěli… nebo chtěl? Nedivil bych se, kdyby šlo o práci jednoho člověka. 6/10
Ukázka z polského undergroundu, kapela THAW. Co vůbec soudíš o polských partách? Máš nějaké své oblíbence?
Polsko má určitě hodně silnou scénu, spousta kapel má jméno ve světě a dost často nám odtud na recenzi přijde nahrávka úplně neznámé kapely a má velice slušnou úroveň. Asi tady nebudu mluvit jinak než většina lidí, kterých by ses zeptal, a uvedu HATE, BEHEMOTH, VADER, DECAPITATED, přičemž na první flek bych dal HATE. Z možná trochu menších pak MGLA, FURIA, DARZAMAT… Ale mám i pravěké vzpomínky, kdysi jsem si kupoval desky v polském kulturním středisku v Praze, takže tady pořád mám KAT „666“, což je myslím docela slušný úlovek, i něco od TURBA, od kterého mě vždycky nejvíc bavilo album „Dorosle dzieci“, což byla na svou dobu (1982) po textové stránce docela odvážná deska.

dsc07550SEPSA – Alive And Dead (z dema „When You Die“)
Ze začátku je muzika toporná, skoro agrogrind´n´roll, něco na způsob MALIGNANT TUMOUR, ale po chvíli to nabírá úplně jiný směr. Ti lidé ví, co dělají, je to zdánlivě jednoduché, hlavně rytmika, ale kytarové hrátky jsou zajímavě pojaté, takže výsledkem je docela guláš, místy i ta rytmika chytá nějakou padoucnici, nebo co… (úsměv) Zamíchali to, je to ujeté, naživo to asi bude docela divočina, baví mě to i doma, ale zase netuším, kdo to je. 7/10
Slovenská kapela SEPSA a ukázka z dema z roku 1998. Tady jsem chtěl zkusit tvou paměť, byť SEPSA úplně nepatřila k těm ústředním deathmetalovým hordám ze Slovenska. Co ty a slovenských death metal devadesátých let? APOPLEXY, DEHYTRATED, DEPRESY… atd. ?
Tady jsi mohl zkoušet paměť třeba rok a stejně by to nebylo nic platné. Název SEPSA jsem v životě neslyšel. (smích) Ze slovenských deathmetalových kapel bych nejspíš z fleku poznal akorát LUNATIC GODS, ty jsem měl vždycky nejraději, mám doma jejich kompletní diskografii. Kdybys mi pustil DEMENTOR, APOPLEXY nebo DEHYDRATED, bylo by to házení hrachu na stěnu. Ne, že by se mi ty kapely nelíbily, ale už léta jsem jejich nahrávky neslyšel a nenacházím důvod se k nim vracet… Moje deathmetalová paměť je mizerná, snad nejhůř se orientuju právě v death metalu, třeba kdybys vybral SUFFOCATION, IMMOLATION nebo INCANTATION, tak se taky nechytnu… Možná DEICIDE bych trefil, ale nejlepší jsou stejně OBITUARY!!!

LEGEND – Fjara (SÓLSTAFIR cover)
SÓLSTAFIR. „Fjara“. Zohýbaná „Fjara“. Nejsem zastáncem remixů. Nebo lépe řečeno nemám remixy rád. Tenhle ještě snesu, protože duch songu je zachovaný, ale s originálem se měřit nemůže ani náhodou… Originální „Fjara“ je nádherná, opus magnum islandských samorostů, při jejím poslechu mi regulérně běhá po těle mráz… i klip je skvostný. Nejlepší kapela, cos mi nabídl, i když předkládaná verze parádního počinu mi nechutná. Kdo to takhle předělal? Už teď ho nemám rád. (smích). Originál 10/10, remix neboduju.
V roce 2014 vyšel sedmipalec, kde si SÓLSTAFIR střihli předělávku od projektu LEGEND, ovšem LEGEND si naopak „ochočili“ „Fjaru“… čímž tě naštavali. 🙂 Co ale např. soudíš o tributních výběrech?
Mně to přišlo spíš jako remix než jako cover… (úsměv) LEGEND mě až tak nenaštvali, ale nechápu, proč z tak parádní skladby udělají takovou umolousanou divnost… K tributům mám vztah spíše vlažný, většinou mi vadí nevyrovnaná úroveň účastníků, což je případ všech tributů, které u nás vyšly – na mysli mám pocty MASTER´S HAMMER, FATA MORGANĚ, DEBUSTROLU a TÖRRU. Asi nejvíc mě baví redblackovský tribut MASTER´S HAMMER a pak pařátí DEBUSTROL… Zahraniční tributy vůbec neregistruju, v podstatě mě nezajímají, stejně jako živá alba.

Below-The-Sun1BELOW THE SUN – Cries Of Dying Stars (z alba „Envoy“)
Rusko? Finsko? Melancholie, ani ambient, ani doom, ani zpěv… na ten jsem docela zvědavě čekal, ale kde nic, tu nic. Možná před usnutím bych to poslouchat mohl, ale i když se kapela (nebo že by jednotlivec) snaží o jakousi pestrost a změny tempa, celkově mě to nezaujalo. 4/10
Tady jsi trefil alespoň to Rusko…
Protože znám Tvou rusofilní duši. (smích)

DARKANE – Mechanically Divine (z alba „The Sinister Supremacy“ )
Thrash metal zažívá renesanci, z čehož máme hlavně na jihu Čech velikánskou radost. Jakožto fanoušek domácí scény mám jakž takž přehled o našich a slovenských lepších (z mého pohledu) kapelách, tohle nepoznám… Není to špatné, ale ani mě to na prdel neposadilo. Když to srovnám s takovými LAHAR, nebo třeba CATASTROFY, tak to jsou kapely, které mě baví mnohem víc, i proto, že rozumím textům, samozřejmě. Předkládaná partička ctí žánrové mantinely, hraje pestře, mění se i lidi u mikrofonu, čert ví, jestli nezpívají/neřvou dokonce tři (za dva bych dal ruku do ohníčku), nechybí nějaké ty kytarové eskapády… 7/10.
DARKANE jsou už dostatečně provařenou kapelou, někteří fans je dokonce staví na úplný vrchol v rámci tohoto žánru, přestože některá jejich alba jsou spíše hozená směrem do death metalu… Nějaká tvá zkušenost s DARKANE existuje?
Zkušenost takřka žádná. Název samozřejmě znám, ale kapelu jsem nikdy cíleně neposlouchal, možná někdy v bodovačce v Pařátu, ale kdo si to má všechno pamatovat, když to je 300 nahrávek za rok…

Secret DsicoverySECRET DISCOVERY – I Don’t Care (z alba „Slave“)
Temný úvod signalizuje nějakou obskurnost, ale směr, který poté skladba nabere, mě překvapuje, nebo mě spíš překvapuje zpěv. Muzika zůstává dost při zemi, ale zpěv z ní dělá skoro mainstream. Mám z toho podobné pocity jako z předchozí skladby, přijde mi to jako dobře odvedené řemeslo, líbí se mi to tedy méně, ale není to můj rank. Samozřejmě zase netuším, kdo to hraje. 6/10
Už poněkud starší nahrávka, rok 1997 a SECRET DISCOVERY z Německa. Tehdy se jednalo o docela moderní pojetí gothic metalu. Ovšem zmínil jsi mainstream… Máš nějakou oblíbenou kapelu právě z řad „hlavního proudu“?
SECRET DISCOVERY neznám ani podle názvu. Obecně z mainstreamu mě napadají třeba CRANBERIES nebo FAITH NO MORE, ty jsem svého času docela s chutí poslouchal. Uznávám, že řada velkých kapel to dělá kvalitně, ti lidé umí hrát, umí zpívat, což je u řady mně milejších kapel věc ne tak běžná, ale mně se prostě víc líbí ta undergroundová nedokonalost.

ALICE IN CHAINS – Stone (z alba „The Devil Put Dinosaurs Here“)
Tohle už podle produkce bude nějaká velká kapela, je to v podstatě skvělé, ale já post grunge, nebo co to je, neposlouchám. NIRVANA samozřejmě nenechala v klidu ani mě, ale od té doby uteklo čtvrtstoletí… a časy „Nevermind“ už jsou dávno pryč. Hodně lidí na grunge dneska nadává, že ve své době zabilo metal, ale to jsou podle mě kecy, prostě všechno se pořád nějak vyvíjí, chvíli vládne to, chvíli ono. Tahle skladba myslím dneska už nemá čím překvapit, byť řemeslně je to perfektní práce. 8/10
Dobrý směr! ALICE IN CHAINS z poslední desky z roku 2013. Co Johan a „Alice v řetězech“? Žádný „milostný románek“ nikdy neproběhl?
Ale jo, proběhl. „Jar of Flies“ se jmenoval. To jsem kdysi poslouchal, mám to nejspíš ještě někde na kazetě nahrané, ale dnes už k tomu nenacházím cestu.

Whispers in the ShadowWHISPERS IN THE SHADOWS – If Uriel Falls (z alba „The Eternal Arcane“)
Strašně povědomá melodie, ale nedokážu si vzpomenout, kdo to je, byť myslím, že to znám… Tenhle trojblok (asi) velkých jmen mi obecně v Tvém výběru moc radosti neudělal, muzice pro masy se docela vyhýbám, ne cíleně, ale neoslovuje mě. 6/10
Možná trochu chytlavější song, ale jinak rakouští WHISPERS IN THE SHADOWS patří do scény gothic rocku. Jaký je tvůj názor na gothic/punkovou hudbu? Máš v této kategorii nějaké oblíbence?
Tak neznám… ani název kapely. Gothic rock i punk poslouchám raději než death metal, takže asi tak. Oblíbence mám a zase jen na tuzemské scéně. V řekněme ryzí gotice pochopitelně XIII. STOLETÍ, které patří mezí mé vůbec nejoblíbenější kapely, BRATRSTVO LUNY, na němž se mi líbí nejen muzika, ale i zápal, s jakým k tomu přistupují. Jinak u nás gotická scéna moc silná není, ale myslím, že ji mám zmapovanou jako málokdo. (úsměv) Seriál, který jsem před časem psal pro Pařát, je tuším jediným projektem, který se našemu gotickému rocku věnoval do takové hloubky. Teď jsem zvědavý na novinku VÝSMĚCH?, rád si poslechnu i ALVARÉZ PERÉZ, GARLANDS, NOTHINGHAM, BAST a samozřejmě staré dobré (výborné) PRIESSNITZ. Z gothic/punku asi hlavně VISION DAYS a BAČKŮRKY Z MECHU.

DIFFERENT VALUES – Diamond Tears (z „Proma 2015“)
Odhadl bych, že tohle je nějaká melancholická věc ze severu, něco na způsob RASMUS, TO DIE FOR, SENTENCED nebo jak se ty kapely jmenují. Tváří se to jako nějaké umění, k čemuž přispívá i hojné využití klasických nástrojů, hlavně klavíru, i nějaké smyčce se snad v pozadí objevují, ale řekl bych, že to je všechno syntetické. Necelých pět minut, ale přijde mi to dvakrát delší. 5/10
Johane, jedna z českých kapel, která ještě nemá venku ani debutové album. Nicméně podle jmen to nováčci pochopitelně nejsou. Na domácí partu bys to tedy nehádal?
Nehádal. Docela mě překvapuje, že je to česká parta, přirozeně o ní nemám potuchy.

Kaunis_pictKAUNIS KUOLEMATON – Pimeyden Valtakunta (z alba „Kylmä kaunis maailma“)
Po SÓLSTAFIR mému vkusu nejbližší záležitost. Toho španělského, italského, portugalského nebo jakého mluvení je sice zbytečně moc, ale jinak se mi skladba líbí. Mám dark metal podobného ražení rád, není tam nic podbízivého, a přitom je muzika docela chytlavá. V tomhle ranku mě dřív nejvíc bavili MOONSPELL, hlavně „Wolfheart“. Tady možná nemusel přijít ten melodický zpěv v závěru, ale vyloženě mi nepřekáží. 8/10
Možná neznámé jméno z Finska, ale třeba se k nám brzy dostane. Bereš jako plus, když kapely používají svůj mateřský jazyk? Dříve se prakticky nedalo bez angličtiny nikam dostat, leč časy se poněkud změnily…
Jednoznačně jako plus. Pořád dokola tady říkám, že jsem postižený tuzemskou scénou, a když tak nad tím přemýšlím, tak většina mých oblíbenců zpívá česky, ať už je to výše zmíněné XIII. STOLETÍ, nebo MASTER´S HAMMER, ASMODEUS, AVENGER, INSANIA… navíc ve všech uvedených případech jde o texty skutečně kvalitní, myslím, že nepřeložitelné tak, aby si zachovaly kouzlo. Samozřejmě nejsem úplně zabedněný, takže anglicky pějící našince neignoruju. V zahraničí už taky spousta kapel pochopila, že angličtina je nespasí, někdo třeba část alba nakřičí anglicky a část mateřštinou, aby uspokojil celosvětové publikum i sebe sama, což mi někdy přijde OK, někdy ne, asi spíš podle toho, jestli mě muzika baví, nebo ne.

DEATHCAMP PROJECT – Rule and control (z alba „Well-known Pleasures“)
Techno nesnáším. Jediná techno skladba, která mě baví, je „Technologie těžby“ od WAR FOR WAR. (úsměv) Tohle ale kromě techna zavání i gotikou, lehkou dekadencí, lascivností… rytmus je sice ubíjející, ale i v jednoduchosti je svým způsobem síla. Syntetické prvky mi nepřijdou nějak extra nápadité, to se toho víc děje u našich MINORITY SOUND, ale skladba má schopnost zaujmout a zblbnout davy. (úsměv) Kapelu samozřejmě neznám. 5/10
Deathcamp Project na Castle PartyV Polsku gotická scéna frčí a DEATHCAMP PROJECT jsou jedním z hlavních představitelů. Ještě jsi o nich nikdy neslyšel? A když už mluvíš o technu… Což takhle EBM, industrial atd.?
Název mi není neznámý, vím, že hráli na Magické noci trubadúrů v roce 2014 (bylo to v plánu, ale na poslední chvíli je nahradili DIGITAL ANGEL pozn. aut.), kde jsem žel nebyl. Na EBM a industrial nejsem alergický, v podstatě mě ta muzika i baví, ale nikdy jsem se do ní neponořil. Když jsem s metalem začínal, byla EBM (tehdy možná nazývaná obecně disco, jak tomu nikdo nerozuměl…) u metalistů a pankáčů na černé listině.

ROSA INFRA – Nephente (z kompilace „Tribut To SENTENCED“)
Melodický doom metal moderního střihu, model zvíře a kráska. Přijde mi, že jsem to musel slyšet, nebo tak holt hraje víc kapel. V tomhle ranku mám jiné oblíbence, tohle vnímám jako těžký průměr, jak hudebně, tak po vokální stránce. Ani mužský chrchot, ani ženský čistý zpěv mi nepřijde zajímavý, originální, ale spíše nucený. Je to celé takové zaťaté, upachtěné… nevím, co s tím, asi Německo. (úsměv) 5/10
V této ukázce nejde ani tak o kapelu samotnou, jako spíše o cover jedné z nejslavnějších skladeb od finských SENTENCED… 🙂 Tady jsem si s tebou chtěl trochu „pohrát“, ale past se nepovedla… 🙂
Nepovedla, protože SENTENCED znám velice povrchně, stylem „něco jsem slyšel a už ani nevím co“.

PRYAPISME – Le doryphore de Kafka (z alba Hyperblast Supercollider“) 
Nevím, čím jsem si zasloužil takovýhle výběr, ale evidentně mě chceš pozlobit. (úsměv) Začátek připomíná věci od Radka Kopela, tady se postupně hudba objevuje, ale je to teda splašenina, která po fakt těžkém začátku postupně nabírá jakýsi směr. Elektro-techno-najazzlo-rockový. Kytara mi zase připomíná experimentální věci Michala Pavlíčka, nebo snad i PRVNÍ HOŘE, ale to bude tím, že z tohoto ranku zase nic pořádně neznám a neposlouchám. 4/10
Tohle je opravdu jen pro otrlé, i když zvyk je svým způsobem „železná košile“. Tihle hoši jsou z Francie a jmenují se PRYAPISME. Něco pro fanoušky MR. BUNGLE, FANTOMAS atd. Experimentální šílenosti ani výjimečně nepěstuješ?
Výjimečně i jo, ale asi to nejsou takové šílenosti, jako posloucháš ty. (úsměv) Pro mě už jsou experimentální třeba STOLEN BABIES či OBSCURE SPHINX. (úsměv)

OLYMPUS DIGITAL CAMERADARKESTRAH – Память (Старик) (z alba „Manas“)
Housle (nebo viola?) v úvodu okamžitě naznačují, že tady půjde o doom metal, a ani nemusela zpěvačka otevřít pusu, abych si tipnul Rusko, nebo maximálně Balkán. Začátek se docela vleče, škoda, že aspoň smyčce nedostaly více prostoru, protože 2 minuty bez zpěvu jsou prostě moc. Ani první zpívaná pasáž ničím neohromuje, ale postupně zpěvandule trochu přitlačuje na pilu a když se pustí do řevu a následně do naléhavého zpěvu, vytahuje song z průměru na lehký nadprůměr. Blacková pasáž mi ale k předchozímu neštymuje, je to takové krkolomné… Celkově z toho moc moudrý nejsem, těch změn je na mě příliš. 6/10
Kapela původem z Kyrgyzstánu, nicméně už dávno etablovaná v Evropě (vydávají u Osmose Productions). Jaký je tvůj vztah ke kapelám z cizokrajných končin, jejichž alba se ti dostanou na recenzi? Baví tě v tom objevovat tu jinakost (když tam tedy nějaká je), anebo tě podobné nahrávky spíše prudí?
DARKESTRAH pro mě není neznámý pojem, dokonce jsem je viděl živě na festivalu BlackLights, což byla velmi zajímavá akce s řadou kapel, které u nás do té doby nehrály, jenže nepřišlo dost lidí a další ročník už nebyl. Ale zpátky k DARKESTRAH – i od nich jsem nějakou nahrávku slyšel, leč klasicky si ji nepamatuju. Jinak můj vztah k cizokrajným kapelám je veskrze kladný, do redakce nám občas nějaké věci z Afriky nebo Asie (z těch ortodoxně náboženských zemí) dorazily a dost často skončily na mém pitevním stole. Jsem k těm kapelám asi trochu shovívavější, když si představím, v jakých podmínkách tvoří…

UNWRITTEN PAGES – Intoxicating Sweets (z alba „Fringe Kitchen“ )
Dost tupá záležitost. Jako kdyby si chtěli hrát na nějakou modernu, ale jen tak opatrně, aby někoho neurazili. Proti skladbám 7, 8 a 9, ke kterým to nemá, nebo nemělo by mít, daleko, je to o poznání slabší ve všech směrech. Předpokládám, že urážím nějaký velikány, ale nelíbí se mi ani zvuk, který je uhlazený, opatrný. Vůbec mě to nebere, považuju tenhle štych za vůbec nejslabší z celé várky. 3/10
Progresivní a dosti zvláštní metal z Holandska. Tak to mě mrzí, že jsem tě na závěr neuspokojil…
Až tak progresivní mi to nepřijde, spíš upachtěné.

Johane, díky! Mondóku jsi už z kraje zhodnotil, takže na závěr mám pro tebe trochu jiný úkol! S kým by sis přál přečíst Mondóku příště? Na základě tvého přáním dotyčného oslovím a uvidíme, kterak budu úspěšný 🙂
Tak určitě mě napadá řada známých tváří, ale největší radost bys mi udělal, kdybys oslovil mého kamaráda a kolegu z Fobie Coorneluse. Rádi spolu o muzice diskutujeme a taky o scéně, médiích, jezdíme na koncerty. Ne že bychom se ve všem shodli, ale na některé věci máme názory obdobné. A hlavně to není „líná huba“, o muzice dokáže mluvit hodiny, tak myslím, že by se mohl i rozepsat. (úsměv)

ALL

http://fobiazine.net/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *