Metal Madness VII 2020 28. – 29. 8. 2020 – Sušice, ostrov Santos

Rok 2020 začal šíleně a tak by měl v obdobném duchu i pokračovat. Metal Madness se totiž bude konat již po sedmé a vše proběhne dle zažitých tradic. Poslední srpnový víkend si tak zapište do diářů jako ten, který si bude nutno řádně užít v prostředí Šumavy. V široce rozevřené náruči ostrova Santos proběhne vystoupení deseti kapel zastupujících tradiční syrové metalové žánry. Vedle thrashe a blacku bude hrát prim především death metal, jehož legendární pojem PESTILENCE si prostě nelze nechat ujít.

Zpoza hranic do Sušice ještě zavítají kapely REACTORY (Německo), ASPHAGOR (Rakousko) a WARBELL (Polsko). Tuzemskou nabídku doplní jména jako TROLLECH, YTIVARG, MORTIFILIA, ENDLESS DRAIN a BLUE SSCREEN ÖF DEATH. Desátou kapelou hlavního line-upu bude výherce pátečního klání, které se nově zavádí jako nultý den festivalu. Páteční warm-up se osvědčil jako to správné rozehřátí patřičných receptorů metalového publika. Ten letošní bude však lehce netradiční a věříme, že i velice přínosný. Festival totiž dává prostor vedle ověřených a zkušenostmi prošpikovaných kapel také těm, kteří svou kariéru teprve startují a o svůj prostor bojují. Proto se v pátek od osmi hodin na menším pódiu odehraje pomyslný souboj tří začínajících kapel, z nichž ta „vítězná“ druhý den okusí velké pódium. Tento akt nebude zpoplatněn vstupným a bude sloužit především jako důstojné představení nové metalové krve, jejíž snažení by nemělo zůstat bez povšimnutí. Každý začátečník se bez podpory jednoduše neobejde, tak jim ji dopřejme.

Co se organizace týče, tak vše bude probíhat v zažitém modelu. Vstupné bude činit 550 korun, pro děti však zcela zdarma. Občerstvení s širokou nabídkou a solidním sociálním zázemím je pak vítanou přidanou hodnotou festivalu. Snaha o co nejlepší zvuk bude dodržena i nyní, stejně tak i přesný harmonogram. O zábavu sobotního dne se postará desítka pečlivě vybíraných kapel, které budou startovat ve 14.00. Páteční vystoupení trojice nových jmen se uskuteční zdarma od 20.00.

A kdo, že je to pro letošní Metal Madness vybrán? Čtěte dále:

Možná, že některé (patrně mladší) ročníky zcela nevnímají podstatu skupiny PESTILENCE. Ale pro pamětníky 30+ a důsledné hledače všech death metalových zákoutí bude uzření téhle kapely jasným svátkem. Tahle kapela si s death metalem vždycky tak trochu hrála, takže v jejím podání zní jednoduše svobodně, originálně a především naprosto skvěle. Jedinečné experimentování s až progresivním nábojem dokáže zaměstnat snad všechny smysly. Živě bude něco takového naprostým unikátem, který si prostě nelze nechat ujít. A ačkoliv budou mezi námi jistě tací, kteří budou ctít jen tvorbu z kraje devadesátých let, tak vězte, že i ta novější reunionová postmiléniovská doba má věru co nabídnout. Prostě na tohle nelze mít výmluvu – musí se slyšet, vidět, prožít!
http://www.pestilence.nl/
https://pestilenceofficial.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/Pestilenceofficial

V roce 2010 se na německé thrash metalové scéně objevila kapela REACTORY, která hned zaútočila na ta správná místa. V roce 2014 vydala úspěšný debut High On Radiation, který ctil veškerá pravidla, která má správný německý thrash mít. Takže v jejich muzice najdete odkazy na pojmy jako Sodom, Kreator nebo Destruction. Letos kapela slaví deset let existence albem Collapse To Come. Navztekaný vokál a ultrarychlé songy vám vlijí správnou thrashovou esenci do žil.
https://www.reactory-thrash.com/
https://reactory.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/REACTORY

Black metalový svět patří k těm větším, které je dobré zkoumat. Jedna jeho větev má takový charakteristický šlapavý rytmus, který se odráží v bitevní energii, melodičtějších kytarových linkách a celkově zlému vzezření. ASPHAGOR jsou typickým zástupcem takového modelu a pokud vám toto jméno nic neříká – nevěšte hlavu. Tyrolská banda se poprvé zapsala do povědomí blackers albem Havoc v roce 2010 a do dnešních dnů stihla vydat ještě další dvě desky. Aktuálně se pracuje na dalším materiálu, kdy některé kusy budou aplikovány live i v Sušici. Určeno pro fanoušky Dark Fortress, Naglfar nebo pozdních Limbonic Art.
https://asphagor.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/Asphagor/

Melodická forma death metalu by neměla nikomu nahánět husí kůži. I tahle forma šílenství v sobě má zaručený kousek dynamitu, který při explozi rozkmitá vaše klouby a vám pak nezbude nic než hrozit, třepat hlavou, či jakkoliv obdobně projevovat pocity ze skvělých vjemů. Na koncertních prknech to u polské smečky WARBELL platí dvojnásob, neboť vedle šlapavé muziky si pozornost připíše i sličná zpěvačka Gigi. Hudebně se pak můžeme odrazit v novějších Arch Enemy, Dark Tranquillity nebo bandy Martyrium z Malty. Tahle mašina prostě bude fungovat, i kdybyste nechtěli.
http://www.warbell.pl/?page_id=371&lang=en
https://warbell.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/warbellband

Plzeňská kapela TROLLECH je pro tuzemskou scénu jasně zářícím pojmem, který má mnoho z nás spjatý se svérázným lesním black metalem. Jestli neznáte hit Ve stínu starých dubů, pak si mazejte doplnit vzdělání. Ovšem i tahle úderka prošla drobnou transformací a to v momentě, kdy vydala velmi syrové album Vnitřní tma. Na jednu stranu ortodoxní black, na druhou stranu jasný odkaz pohanství a lesní říše s drobnými Bathoryovskými výkyvy, jako třeba ve skladbě Cestou dál a dál z posledního alba. Nutno toto vystoupení nezmeškat, neboť vidět jejich koncert občas bývá obtížné.
https://trollech.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/trollech

Pro všechny milovníky elektrických obvodů, elektronických součástek a vědátory, kteří titulem bůh oslovují pouze mistra Teslu je tu připravena budějcká rota YTIVARG. Komplikovaný metal s kořeny v grindu a blacku. Jasný následovník někdejších Isacaarum, avšak se svou vlastní tváří a jasným lyrickým zaměřením na elektrotechniku. Nažhavte své obvody a připravte si silné pojistky, neboť v momentě, kdy začne rezonovat Wardenclyffe, už nebude nikdo vnímat svět jako předtím.
https://ytivarg.bandcamp.com/releases
https://www.facebook.com/ytivargband

Mladá krev ENDLESS DRAIN fungující teprve tři roky je natolik akční, že již stačila vystrčit na svět svůj první materiál, kterým je deska War Of My Hate. Tahle jihočeská banda čerpá inspiraci z thrash i death metalu. Vše se nebojí okořenit hutným groove houpáním, které dodává skladbám dravost a chytlavost. Nutno smeknout, že ačkoliv jsou pánové teprve na startovní čáře, tak jim to hraje naprosto parádně. Nebojí se barevných postupů s občasným vložením moderních linek a celé to balí do velmi zajímavého a posluchačsky dobře stravitelného celku. Byla by škoda nechat tuhle naději bez povšimnutí. Ty nápady a energie tam prostě jsou a zasluhují si správnou podporu.
https://bandzone.cz/endlessdrain
https://www.facebook.com/endlessdrain/

Válečný thrash, který zároveň uctívá rokenrol. Jestli jsme už zmiňovali vliv raných Kreator nebo Sodom, tak si připište ještě Sepulturu a nebojím se říct Slayer. Z toho snad dost jasně plyne, že v klidu u BLUE SCREEN ÖF DEATH rozhodně nezůstane žádná džínovina. Pražská trojice ctí zásady thrashe a nechybí jí ani zmiňovaná r’n’r agrese v tom nejsyrovějším možném stylu. Vokálem vás pánové sice trochu zatáhnou do death metalových zákoutí, ale to není vůbec na škodu.
https://bsodthrash.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/bsodeath

Pokud si někdo ještě za ty roky nepovšiml domácí pořádající kapely MORTIFILIA, měl by si okamžitě zakoupit vstupenku a vyčkávat v prvních řadách na jejich vystoupení. Jasně rozpoznatelný rukopis s originálním vokálem. Svižné songy koketující se švédskou školou death metalu jsou už dlouhodobě ozdobou tuzemské scény. Poslední řadová deska … When I Killed The God je naprostým skvostem, který by neměl chybět v kolekcích lokálních fans. Připojit se k nim není nic, co by bolelo, ba naopak. Hotovým balzámem pro metalovou duši a dobrým vzorem, budiž jejich pořadatelské i skladatelské počínání. Tak nač se zdráhat, stačí si to naplno užít.
https://www.mortifilia.cz/
https://www.facebook.com/mortifilia

Desátá kapela je v rukou pátečních dorazivších a tím pádem překvapením…

…v pátek večer proběhne warm-up party, která bude pro návštěvníky zcela zdarma. K tanci a především poslechu zahrají na malém vestavěném podiu tři kapely. Hlasy přítomných pak rozhodnou, která z těchto skupin bude oblažovat sluchovody sobotního hlavního proudu.

První kapelou je ostrá blacková sebranka NOCTURNAL OBEISANCE ze Zlína. Tahle kapela funguje dva roky a právě letos se rozhodla vydat svou první velkou desku (ve spolupráci se Slovak Metal Army), která dostala název Temný rituál hněvu. Melodický, přesto náležitě animální black si nebere servítky a od prvního momentu začne uhánět silně kupředu. Štěkavý zpěv skvěle odkazuje na živočišnost žánru a kytarové vyhrávky dávají zase najevo, že nehodlají stagnovat v zažitých postupech.
https://nocturnalobeisance-sma.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/nocturnal.obeisance.oficial/

Druhou bandou jsou kladenští ART OF BLOOD. Ani oni se nebojí zajímavých melodií a svěžích vyhrávek. Fungují od roku 2015, ovšem naplno do toho šlápli v roce 2018, od kdy pilně makají a sbírají patřičné zkušenosti. Pánové důsledně pracují na materiálu pro první velké album a určitě jim pomůže povzbuzující ohlas. Jejich death metal stavějící na výrazných kytarách má velmi chytlavé charisma, kterému není od věci otevřít náruč.
https://bandzone.cz/artofblood
https://www.facebook.com/aobmetalofficial/

Třetí skupinou je thrash hardcoreová úderka FATAL PUNISHMENT z Litoměřic. Nosným prvkem jejich těžkotonážní nálože je právě typické HC frázování, které v kombinaci s rychlým thrashem tvoří poutavou dvojici. Kapela nově pracuje na první EP nahrávce, kterou hodlá nazvat Fuck Corona, z čehož jasně plyne, kterak jim nechybí navztekanost patřičně vetkaná v hudební granáty v podobě samotných songů.
https://fatalpunishment.bandcamp.com/releases
https://www.facebook.com/fatalpunishmentband

A závěrem nezbývá než věcně rekapitulovat dosud vyřčené:

Metal Madness VII 2020
28. – 29. 8.
Sušice, ostrov Santos
550,- na místě / děti zdarma

Předprodej za zvýhodněnou cenu na https://www.mortifilia.cz/metal-madness/

28. 4. Pátek večer od 20.00 / vstup zdarma
Art Of Blood
Nocturnal Obeisance
Fatal Punishment

29. 4. start ve 14.00
Pestilence
Reactory
Warbellděti zdarma
Asphagor
Trollech
Ytivarg
Mortifilia
Endless Drain
Blue Screen Öf Death

https://www.mortifilia.cz/metal-madness/
https://www.facebook.com/events/665575697256118/
https://bandzone.cz/koncert/508584-susice-ostrov-santos-metal-madness-vii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *