MEAN MESSIAH – Divine Technology (CD – 2020, Slovak Metal Army)

Metalový crossover mezi moderním a tím, co už kdysi dávno moderní bylo. I to je jeden z důvodů, proč je nahrávka „Divine Technology“ od MEAN MESSIAH tolik zábavná a svým způsobem i poddajná. V podstatě všechny skladby jsou vedeny po lince zpěvných refrénů, které jsou ovšem obklopeny kytarovou kanonádou ve stylu FEAR FACTORY. Myslím si, že příznivci této skupiny jednoznačně rozpoznají onen řezavý sound, řekněme dosud velmi často využívaný v metalcoreových kruzích. MEAN MESSIAH jsou ovšem přece jen více o thrash/death/industrial metalu a tradičních postupech (vytvořeno tak, aby to byl přece METAL!). Dovolím si tvrdit, že podobného vzorce se v době největší slávy drželi i švédští DARKANE, na jejichž alba do dnešních dnů nedám dopustit.

MEAN MESSIAH jsou ovšem ještě o dost více rozkročeni. Kladou (obdivuhodný) důraz na detail a do čtyřminutových skladeb dokáží zakomponovat celou řadu nevšedních partů. Jsou to např. symfonické plochy, jež vkusným způsobem „uhlazují“ rozjetý thrashmetalový tank. Ten je přítomen v podstatě v každém tracku. Ale tohle není jediný kontrast, jímž MEAN MESSIAH posluchače dráždí. Velmi ambiciózně např. vyznívají Danovy čisté vokály, což je i vzhledem k historii MEAN MESSIAH poměrně velké překvapení. Trojice hudebníků si však dala opravdu záležet a myslím si, že právě tento počin se může směle poměřovat s mnoha zahraničními produkty, kterým u nás kvete fanouškovská pšenka.

V této chvíli mě opravdu nenapadá, co by zde mohlo být uděláno jinak. Album obsahuje sedm skutečně intenzivních skladeb, a to včetně závěrečné „Za světlem“, jediném to česky zpívaném songu. „Divine Technology“ je zkrátka o metalovém rutinérství a skladatelské lehkosti. Nic tu nepřebývá, nic tu nepřekáží, jednoduše přirozený ideál, na poslech velmi vděčný. Hodnotu nahrávky pak ani v nejmenším nesnižuje zvuk, který je rovněž velkou devízou kolekce. Osobně se mi ale líbí i celková image, předně obal je fakt super! Jednoduchý nápad, ale naprosto funkční. Myslím si, že ostatní kapely si nyní mohou říci jen: „Kurva, že to s tím fešákem na kříži nenapadlo nás?!“ Pokud máte rádi moderní metal – zde s jasně osvědčenými postupy, určitě si MEAN MESSIAH zkuste minimálně poslechnout. Je fajn, že takto suverénně hraje album tuzemské formace.

Skladby: Interment Of Ashes / Hello Again!; Divine Technology; The Beast; Blood Of Sirens / The Call; Thorn; We Shout; Za světlem.

Sestava: Dan Friml – zpěv, hudba

Koncertní sestava: Dan Friml – zpěv, kytara; Jiří Willander – bicí; David Gabriel – basa

Rozhovor: https://rumzine.com/mean-messiah-dokud-internet-nezacali-zneuzivat-psychopati-bylo-vsechno-v-naprostem-poradku-to-same-plati-o-socialnich-sitich

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *