MATĚJ LIPSKÝ (PROBLEM XΠl) – Mám chuť udělat gothic/post-punk album a místo košatosti se vydat směrem k minimalizmu

Matěj Lipský založil během svého života spoustu hudebních projektů, ovšem ten nejnovější je vskutku speciální. Částečně totiž vznikl díky jednomu odvážnému nápadu, o němž  se níže mnohé dozvíte. PROBLEM XΠl je ovšem název velmi zajímavý, do jisté míry i trochu provokativní (to každopádně sami poznáte). Ale k Matějovi tohle všechno patří. A posluchači? Ti se již nyní mohou těšit na rozjezd nového gothicrockového tělesa, kterému by měla ještě letos vyjít debutová deska. .

Matěji, jak se zrodila myšlenka spojená s projektem PROBLEM XΠl? Stála za ním primárně předělávka „Nevěsta temnot“ od XIII. STOLETÍ? Můžeš svými slovy interpretovat ono „provzdušněné pojetí“? Co tě vedlo k tomu, že jsi tuto temnou baladu pojal právě takto?
Ahoj Aleši, díky za prostor. Je to první rozhovor, na který pod „značkou“ PROBLEM XΠl odpovídám. Musím se přiznat, že neznám moc tvorbu XIII. STOLETÍ. Jsem spíše fanoušek HNF. Nicméně, díky BRATRSTVU LUNY jsme s „Třináctkou“ často hráli, takže jsem měl možnost jejich tvorbu naposlouchat z koncertů. Na jednom z nich mě hodně zaujala písnička „Nevěsta temnot“. Tehdy ji hráli poměrně rychle, a mně se to fakt líbilo. Když jsem si ji pak poslechl ve studiové podobě, byl jsem dost zklamaný. To pomalé tempo bylo absolutně vzdálené zážitku z koncertu. Tak jsem si řekl, že ji někdy (až nastane příležitost) upravím do oné svižnější podoby. Příležitost nastala při tvorbě nového alba BRATRSTVA LUNY „Clamare“. Nicméně v „Bratrstvu“ jsem měl dohodu s textařem a performerem R.X. Thamem, že pokud se coververze nebude líbit bratrům Štěpánům, BRATRSTVO LUNY to nevydá. Mám pocit, že „bráchové Štěpáni“ u coveru zažili stejné zklamání, jako já u originálu. Rychlé tempo a jiný zpěv jim prostě neseděl. I R.X. Thamo namítal, že se ze songu vytratila magičnost. Tak jsme se domluvili, že „Nevěstu temnot“ pod hlavičkou „Luny“ nevydáme. Původně jsem chtěl skladbu upravit pro svůj projekt KRMELEC, ale došlo mi, že to by asi byl konec celé spolupráce BRATRSTVA LUNY s XIII. STOLETÍM. Protože coververze KRMELCE jsou dost… ehm… svérázné… a nastal „Problém“. 🙂

PROBLEM XΠl, to je opravdu hodně otrlý název. Když jsem to viděl poprvé, říkal jsem si: „Sakra, ten Matěj má snad problém s kapelou XIII. STOLETÍ.“ 🙂 Nakonec se z toho ale vyklubalo spíše „zlobivé dítě Bratrstva Luny“.
Ten název projektu je vlastně sám o sobě problém. Ani já ho neumím vyslovit. 🙂 Jak už jsem výše zmínil, byl to problém s coververzí XIII. STOLETÍ. Já si za ním plně stojím a spoustě našich společných fanoušků (BRATRSTVA LUNY a XIII. STOLETÍ) se líbí. I kritikou byl přijat velice dobře. Bylo mi líto tu písničku zavřít do šuplíku, takže jsem si řekl, že udělám vlastní gothicrockový projekt a na něj ji umístím. Ale to nebyl hlavní důvod vzniku projektu. A tím odpovídám vlastně na předchozí otázku, i na „zlobivé dítě Bratrstva Luny“.

BRATRSTVO LUNY nepovažuji za kapelu. Je to projekt R.X. Thama. Thamo má neskutečný tah na branku. Kde dnes „Bratrstvo“ je, to je především jeho zásluha. Já v BRATRSTVU LUNY vlastně sděluji pomocí zpěvu jeho myšlenky a filosofii. Ta se ukrývá ve velice košatých a těžko zapamatovatelných textech. Thamo je mistr témat. Myslím si, že je BRATRSTVO LUNY, co se týče filosofie, jedním z nejpromyšlenějších projektů v Čechách. Myslím si, že Thamo nad texty tráví hodiny a hodiny, piluje vše do jeho absolutní spokojenosti. To je ale zároveň pastí BRATRSTVA LUNY. Když jsem mu navrhl, že bych něco otextoval já, tak mi odpověděl, že zatím není připravený na to, aby pro BRATRSTVO LUNY textoval někdo jiný. Pokud někdo „není připravený“ po 15. letech, jiné to nebude. Já mám spoustu hudby a textů, ale žel pro ně nebude nikdy v BRATRSTVU LUNY uplatnění, takže nezbývalo než udělat něco vlastního. Situace kolem „Nevěsty temnot“ vše jenom urychlila. A protože vím, že tím „zlobím“ a způsobuji problémy, pojmenoval jsem projekt PROBLÉM XPÍL. Když to přepíšu s využitím řeckého písmene „pí“, vznikne také „třináctka“ – XΠl. Tahle písmenková hříčka mě baví. Jen pro zajímavost, mé „umělecké“ jméno v BRATRSTVU LUNY (Xpíl) je Lipský pozpátku.

Abych to ale shrnul. Nemám problém s XIII. STOLETÍM. Právě naopak. Všech si nesmírně vážím za to, co dokázali a co přinesli punkové i post-punkové scéně. Navíc si jich vážím i jako lidí, opakovaně zahráli koncert pro klienty s mentálním postižením v Tloskově, kde pracuji. Bylo to velice lidské a srdečné. Za to jim patří dík. A co se týče coveru… Měla to být pocta, ale to žel nedopadlo úplně podle mých představ. Mně se tahle verze líbí, jim ne. Dodržel jsem slovo, že to BRATRSTVO LUNY nevydá a jde se dál.

Nemám problém ani s R.X. Thamem. Jsme přátelé, i on ví, že jsem v Luně něco jako letitý host. Navíc si ho vážím za to, co všechno dokázal udělat pro Petra Štěpána a tím i pro celé XIII. STOLETÍ. Navenek to možná vypadá, že Thámo leští kliky (i já to tak vnímal), ale pravdou je, že tomu tak není. Symbióza mezi ním a Petrem Štěpánem byla v určitém čase osudově důležitá a je v podstatě jedno, co si o tom kdo myslí.

Kdo další s tebou nový projekt tvoří? Zkus nám nyní nastínit další záměry? Přicházejí v úvahu i koncerty (až to pochopitelně bude možné)?
Projekt připravuji ve spolupráci s producentem, bubeníkem a klávesistou BRATRSTVA LUNY, Tomášem „Kobdzeyem“ Kašparem. Nemám v plánu zatím koncertovat. Smyslem projektu je vyprázdnit šuplík nevydaných věcí. Navíc jsem jeden z mála v BRATRSTVU LUNY, kdo na gothic rocku a post-punku vyrůstal (aniž bych to věděl), takže v podstatě v tomto stylu skládám jen já. Ostatní jsou jinde. Je to široký záběr od doom metalu, přes art progress, až po nu-metal. Paradoxně tento crossover může pomoci BRATRSTVU LUNY přilákat širší publikum. Jak teď pracuji na „sólovce“, tak vidím jednu z pastí, že v rámci stylu to někdy je „na jedno brdo“. Sám mám crossover rád. Důkazem budiž můj jiný projekt NEGATIVE FACE. Ale já mám teď opravdu chuť udělat goticko/post- punkové album a místo košatosti se vydat směrem k minimalizmu, tj. místo lyrických básní, ke sdělení v pár zpěvných a hlavně rytmických verších. A co je nejdůležitější, budu sdělovat a sděluji vlastní prožitek a filozofii. Namísto, pro BRATRSTVO LUNY typického „on“ a „oni“ a „my“, se textově dostávám k „já – ty“.

Ještě ke zmíněné coververzi, která se od originálu výrazně liší, ostatně jinak by to celé nedávalo smysl. Sdílíš tento názor? Máš obecně v oblibě předělávky, jež se záměrně nedrží originálu?
Tento názor sdílím. Podle mě má být coververze pojatá originálně, tj. zcela jinak než je originál. To se ale paradoxně teď ukázalo jako překvapivě těžké pro autory originálu (i pro R.X. Tháma). Ale jak jsem už řekl, za předělávkou si stojím. A teď pozor! Udělali jsme dohodu, že jakmile vyjde singl PROBLEMU XΠl, cover ze světa internetu zmizí. Teď je ke slyšení na našem bandzone profilu, a bude tomu tak ještě pár dní. Otázkou je, jestli se objeví na chystaném albu „Ad Radices Tergum“, které by mělo vyjít do konce roku 2021.

Máš v plánu udělat ještě nějaké další coververze?
Mám to v plánu, ale „Třináctka“ to už nebude. Celkově si myslím, že je na čase, aby se trochu BRATRSTVO LUNY „odtřináctkovalo“. Stačí, že můj nový PROBLEM XΠl si nese nějakou podobu třináctky v názvu. 🙂 Přiznám se, že bych chtěl na album předělat jednu písničku z repertoáru projektu SHALOM. Tak uvidíme.

Jaké ohlasy jsi zatím na PROBLEM XΠl zaznamenal?
Právě že jenom kladné, kromě výše uvedených patálií. Toto rychlejší a trochu i popovější pojetí „Nevěsty“ spoustě lidem sedí. Co jsem posílal singl „Proroctví“ v předpremiéře některým fanouškům i novinářům, tak se všem líbí. Uvidíme, jak tomu bude dál. Na každý pád mě opět  baví psát texty pro sebe. V poslední době jsem psal více pro jiné kapely a interprety. A navíc si konečně užívám skládání hudby, kterou jsem poslouchal v osmdesátkách, aniž bych tušil, že jde o gotiku.

Slyšel jsem dvě skladby a mám z nich pocit, že ses v rámci gothic rocku poprvé dostatečně „uvolnil“. Vidíš to stejně? Možná to bude znít divně, ale skoro mám pocit, že jsi PROBLEM XΠl pojal jako takovou „tmavší odnož“ ANHEAD, samozřejmě ve smyslu absolutní svobody.
Vidíš to… to mě ani nenapadlo. Ale je to tak. V ANHEAD jsem psal texty, takže jsem se v tom cítil lépe. A stejně tak je tomu v novém projektu. I hudebně to není čistý post-punk, ale ctím onu „tmavou odnož“. Vlastně mě to moc baví. I když mě láká nahrát i nějakou vyloženě punkovou písničku, jako tomu bylo v ANHEAD.

Několikrát jsi mi říkal, že gothic rock jsi vlastně nikdy neposlouchal, ovšem několik post-punkových formací kolem tebe přece jen projelo. Zajímá mě, jaká odnož této hudby tě primárně oslovuje do dnešních dnů? Sleduješ i některé modernější věci? 
Já právě gotiku poslouchal, ale netušil jsem, že to je gotika. V osmdesátkách jsme někde získali VHS kazetu, na které byly nahrané videoklipy z televize Sky. Byli tam právě THE DAMNED nebo THE CULT. Navíc mi dal kamarád nahrávky THE SISTERS OF MERCY nebo THE FIELDS OF THE NEPHILIM. Já to sjížděl pořád dokola, než nastoupila moje deathmetalová éra v devadesátkách. Z nových věcí jsem absolutně ulítnul na prvním albu O. CHILDREN. To mě oslovilo asi nejvíc. Jinak moje nej kapela jsou THE CULT. Mám skoro všechna alba a singly na vinylu a většinu raritních CD boxů. Jsem prostě jejich velký fanoušek a z chystaného prvního singlu „Proroctví“ je to dost znát.

Zkus nyní nastínit, jak budou vypadat další skladby PROBLEM XΠl? Mohou se posluchači těšit na regulérní nahrávku?
Ano, mohou. Jak už jsem naznačil, chystám letos debutové CD. Psal jsem, že vyjde do konce roku, ale skutečnost je taková, že kdybychom teď netočili s BRATRSTVEM LUNY novinku „Clamare“, album by tu bylo opravdu brzy. Mám v plánu natočit 10 vlastních věcí + 1-2 coververze (podle toho, jak se rozhodnu, co s „Nevěstou“). Materiál je připravený, stačí si domluvit termín ve studiu. Ale nechci „konkurovat“ novince BRATRSTVA LUNY. Je dobře, že se točí další řadové album. Takže čekám. Byl bych rád, aby si vzájemně oba projekty pomohly. Přece jen, na všechny rozhovory BRATRSTVA LUNY odpovídá R.X. Thámo… a právem, je to jeho projekt. Ale teď budeme dva a více lidí se o tom, co děláme, dozví.

Účastníš se mnoha hudebních projektů, a to napříč různými žánry. Máš v tomto ohledu utříděné priority? Na jaké místo nyní řadíš právě PROBLEM XΠl?
Dobrá otázka. Teď asi hodně lidí zklamu, ale BRATRSTVO LUNY pro mě není prioritou, byť to tak navenek může vypadat. Jak už jsem napsal, je to projekt někoho jiného a já jsem v něm díky vzájemnému přátelství. Rád si s klukama zahraju a jsem zvědavý, kam nás společné cesty zavedou. Prioritu mám v každém roce někde jinde. Jak je o mně známo, některé projekty mi trvají řadu let. Chtěl bych, aby tomu bylo s „Problémem“ jinak. Opravdu bych chtěl vydat album ještě letos. Už nyní pracuje na obalu alba skvělý grafik a kreslíř Deather (dříve spolupracoval i s BRATRSTVEM LUNY), materiál je hotový. A protože k nahrávání jsou třeba jen dva lidé, mohlo by to jít rychle. Jinak mám roztočeno mnoho projektů. Některé ale již finalizují. První by měla spatřit (po cca 10 letech) světlo světa knížka s CD pro děti „Mámo, táto v komoře je krockodýl“. O vydání se postará firma Élysion. Jinak mám roztočené folkovo-alternativní album, pár nových písní pro NEGATIVE FACE (ale tam je to nadlouho) a koncem roku bychom měli s KRMELCEM přivést na svět nové CD v časopisu Pařát. Nevím, jestli se to dá stihnout, ale snad ano. Takže shrnutí priorit pro tento „rock“:
1) Album pro děti
2) PROBLEM XΠl
3) KRMELEC
4) BRATRSTVO LUNY „Clamare“

A to se možná přihlásí o slovo ještě moje bývalá kapela MASTURBACE… ale nechci nic prozrazovat. Schválně, co z toho na konci roku bude venku. 🙂

Jak moc aktivní chceš být v rámci propagace? Je reálné, že by nahrávka mohla být realizována i na CD či LP?
CD PROBLEMu XΠl je v plánu. Jinak samozřejmě on-line distribuce. Co se propagace týče, tak budu aktivní na maximum. Chtěl bych, aby se o novince mého projektu, ale i o novince BRATRSTVA LUNY, dozvědělo co nejvíc lidí. Myslím si, že oboje bude stát za poslech.

Pro každého muzikanta je současná covidová situace více než složitá. Jak toto „černé období“ prožíváš právě z toho uměleckého pohledu? Chybí ti živá hudba?
Díky tomu, že jsme na jaře zjistili, že právě hudba může zahnat strach z koronaviru, který sytí média, rozjeli jsme v Tloskově projekt živých streamů do Televizí klientů a na naše sociální sítě. Kromě toho, že to má skutečně terapeutický efekt pro klienty, tak to pomáhá i muzikantům, že si mohou zahrát. Takto zde hrálo třeba i XIII. STOLETÍ, ale i mnozí další napříč hudebními žánry (abychom potěšili co nejvíce zdejších posluchačů). Já jsem v režii studia, kde se vysílá, takže vidím živé koncerty přes sklo. Je to divná doba, ale alespoň se nějak hraje. Takže mi spíš chybí atmosféra klubů, něž samotné koncerty.

Děkuju za rozhovor, pokud máš ještě nějaké speciální info, na které jsem se nezeptal, sem s ním A samozřejmě se opatruj!
Já taky děkuji za rozhovor. Jediné, co bych chtěl dodat, je to, že i když existuje tento nový projekt PROBLEM XΠl, neznamená to, že končím v BRATRSTVU LUNY. Právě naopak! Chystáme pro Vás silnou desku „Clamare“, a když situace kolem korony dá, tak i zajímavé koncerty.

ALL

https://bandzone.cz/problemxpil

https://www.facebook.com/problemxpil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *