MASÁŽ – Kvok! (CD-2015)

KvokPodivuhodný projekt, kterému rozhodně nechybí osobitost ani odvaha. To každopádně! Jako kdyby si hudebníci řekli, že už není příliš možností, kterak učinit vlastní tvorbu originální, a proto hop a skok, není nic lepšího než se vrhnout na poloakutickou formu grindu, obklopenou neotřelými texty (ve své podstatě jde o značně úchylné básničky), jejichž obsah je pochopitelně koktejlem té nejvyšší bizarnosti. Když tuhle s těží popsatelnou skládanku poslouchám, jsem fascinován, ale zároveň přiznávám, že „Kvok!“ není rozhodně nahrávkou, ke které bych se chtěl v budoucnu vracet. Prostě to nejde. 🙂 Celé je to takové divné, divoké, originální, instrumentálně neuvěřitelné, avšak s opakovaným poslechem jakoby se vytrácel prvotní efekt postavený na překvapení.

A kdo vlastně roztočil všechna ta kola s visačkou MASÁŽ? K těm nejznámějším hudebníkům patří zkušený bubeník Čert (GRIDE, RADIOLOKÁTOR), dále pak kolega Michal s basou (GRIDE) a v neposledně řadě i totální démon Ivan, ústřední recitátor, ale hlavně mučitel akustické kytary, se kterou provádí vpravdě neskutečné věci. Ale znovu jsme u toho… Tohle člověk musí zkrátka obdivovat, avšak mnohem složitější je tomto v případě vpravení se do děje. Arzenál zvuků i tónů je z pochopitelných důvodu limitován, čímž i docházím k tomu, že tento osobitý projev, jakkoliv se zdá býti svobodný, rozhodně má svoje trhliny.

MasážAlespoň částečnou „zábavou“ tedy budiž jakési dělení tvorby na čisté balady (či baladické části skladeb) a bouřlivé nářezy, ve kterých se tu a tam objevují řvané úseky („Opička“). Zajímavostí kolekce je pak bezesporu účast několika dalších hostujících person, mezi kterými najdeme např. Inyho z GRIDE (jeho hlas se nachází ve skladbě „Šedivé listy“) a zároveň také Honzu Kapáka, jež je podepsán pod nejbestiálnější věc s názvem „Konec“. Jak už jsem výše nastínil, velice důležitou úlohu v tvorbě projektu tvoří texty, jejichž obsah je řádně uhozený, nicméně na kvalitě a vtipu to rozhodně nic nemění. Viz. jedna z ukázek: Potřebuješ kněze?/ I on potřebuje tebe/Potřebuješ sebe?/I sebe potřebuje tebe/Potřebuješ lítost? („Potřebuješ“).

„Kvok!“ je opravdu divná hudební sbírka, ze které mají největší radost (pochopitelně) samotní hudebníci. Ti si při nahrávání jistě užili spoustu legrace, vůbec nespekulovali a nedej Bože si vzpomenout také na posluchače! To ani náhodou! 🙂 Zkrátka a dobře, tohle je album pro všechny sběratele bizarních titulů. Sám za sebe obdivuji, tiše tleskám, směji se, ale motiv k opakovanému poslechu postrádám. Třeba s tím ale pánové něco provedou v dalších časech. Na pokračovatele jsem totiž zvědav už teď. Zajímá mě, jestli se tohle všechno dá nějakým způsobem upravit, zakřivit, stočit…

ALL

http://bandzone.cz/masaz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *