MARE INFINITUM – Nečekané prvky dělají hudbu zajímavější

russia„Nečekané prvky dělají hudbu mnohem zajímavější. Doufám, že jsi je slyšel na našem novém albu.“ Tak tohle přesně jsou slova Ivana Guskova, jednoho ze zpěváků, jež se podíleli na albu „Alien Monolith God“ moskevských MARE INFINITUM. Myslím, že i tato formace skvěle zapadá do rodiny kvalitních ruských doomers…. Ano, novinkové album zřejmě nedokáže posluchače sestřelit tak, jako přelomová díla velikánů, nicméně punc osobitosti a skryté dobrodružství, to je přesně to, čím může tato působivá skládanka zaujmout a osobně se musím přiznat, že už nějaký ten pátek ji točím ve svém přehrávači. Více však už v tomto představovacím rozhovoru… S Ivanem Guskovem a hlavně s Georgiyem Bykovem, ústředním to instrumentalistou…

Kde se vůbec vzaly první myšlenky spojené se založením MARE INFINITUM?
Georgiy: Ani už přesně nevím, kdy jsem se rozhodl založit svoji vlastní kapelu, ovšem vždycky jsem měl zájem o tvorbu vlastního materiálu. Bez ohledu na hudbu nebo texty. A pak prostě přišel onen den.

Jak byste vaši hudbu ve zkratce definovali?
Georgiy: Řekl bych, že naše hudba je obecně o doom-death metalu. Je v ní však cítit i sludge a mnoho dalších progresivních vlivů.
Ivan: Frank Zappa jednou řekl, že popisování vlastní hudby je jako tanec architektury. 🙂 Ale pokud chceš tedy můj názor s ohledem na označení, tak si myslím, že hrajeme progresivní funeral doom-death metal.

Váše druhé album vydala firma Solitude Productions. Jak jste s finálním výsledkem spokojeni?
Georgiy: S výsledkem jsme rozhodně spokojeni! Nahrávka zní určitě lépe než debutové album, naše písně se staly mnohem složitějšími a zajímavějšími, což lze vyčíst i z mnoha reakcí v rámci recenzí, které jsou vesměs kladné. Jak jsme si mohli přečíst, spousta názorů je opravdu pozitivních, byť se samozřejmě najdou i fanoušci, kteří albu neporozuměli. To je ale podle mě úplně normální a běžné. Nelze uspokojit každého.

Alien-Monolith-GodDokázali byste vybrat nějaké momenty či úseky, které pokládáte za vrcholy alba?
Georgiy: Na albu existuje hned několik vrcholů. Například jeden okamžik v titulní skladbě, její střední části „Beholding The Unseen part2“, dále začátek a chorus v části skladby „Prothetic Consciousness“. Jinak mám ale pochopitelně rád všechny skladby. Jsou výsledkem naší dlouhodobé práce.

Ivan: Na desce nemám oblíbené okamžiky. Líbí se mi celé album. Myslím si, že jsme odvedli dobrou práci a mám dojem, že tu není žádných vysloveně slabých momentů. Myslím si, že každá část hudby, tu má oprávněné místo. Můžu prohlásit, že se jedná o mou úplně první nahrávku v životě, na kterou jsem naprosto hrdý.

Myslím si, že „Alien Monolith God“ je takovým ideálním mixem mezi funeral doom metalem a NWOBHM, zároveň nechybí současné a moderní zvukové výrazivo. Souhlasíte?
Georgiy: Album slučuje hned několik žánrů a i heavy metal je jedním z nich. Tenhle „pedálový“ styl patří k mým oblíbeným, protože umožňuje provádět jednoduché a rytmické konstrukce, které pak ve finále znějí velmi dobře.

Můžete trochu představit celkovou myšlenku alba? Z čeho vychází samotná hudba a texty?
Georgiy: Hudba pro mě představuje vesmír, prostor, vakuum, vzdálené hvězdy a časoprostor. Andrei (Growler) ovšem přišel se svojí vlastní vizí samoty, šílenství, hrůzy a deprese. Když si to všechno dosadíš do sebe, můžeš si zvolit vlastní představu o tom všem.

Mare Infinitum_promo2Inspirací se pro „Alien Monolith God“ stal vesmír a jeho nekonečnost. Jak si onu nekonečnost představit? Máš představu, jak bude např. vypadat finální apokalypsa našeho světa?
Georgiy: Nekonečno si představit nedokážu. Je to všechno tak neskutečné, že si moje jednoduchá mysl dokáže jen stěží představit takovéhle věci. Co se týče apokalypsy, tak mám představu o jakémsi Velkém Kolapsu, kdy energie temné hmoty zmáčkne celý vesmír do jediného bodu. Avšak existují i další možnosti konce. Pokud se lidstvo bude chovat tak hloupě, jak je tomu stále a stále dokola, stačí k tomu odjistit několik červených jaderných tlačítek a na povrchu země zůstane jen hromada prachu. Doufejme, že se to nikdy nestane.

Právě hodně děsivě na mě působí finální kompozice „The Sun That Harasses My Solitude“. Pojednává právě ona o konci naší civilizace?
Ivan: Neboj se. Nejde o armageddon. 🙂 Je to jen o lidech, kteří se bojí slunečního světla.

O „Alien Monolith God“ jsem v recenzi napsal, že je svým způsobem dobrodružná. Dáváte jako posluchači přednost právě těm nahrávkám, jež obsahují právě tyto prvky?
Georgiy: Dávám přednost zejména dobře udělaným nahrávkám. Ta věc musí být zkrátka hodně zajímavá a neobvyklá. Bez ohledu na prvky, které v ní byly použity.

Ivan: Já jsem velký fanda hudby, nejen té metalové. Osobně si myslím, že jsou to právě nečekané prvky, které dělají hudbu mnohem zajímavější. Doufám, že jsi je slyšel na našem novém albu. 🙂

Mare InfinitumNyní se posuneme v čase o nějaký ten rok zpět. Vaší debutovou nahrávkou se stalo CD „Sea of Infinity“, jež bylo vydáno v prosinci 2001. Jelikož jsem ho neslyšel, prosím, ztraťte o něm pár slov…
Georgiy: Jednalo se o naší první opravdovou nahrávku, která obsahuje pět skladeb, jež byly napsány v období let 2008-2010. Tehdy jsem se snažil, aby byly písně více symfonické, neboť se mi dost líbil takový ten symfonický metal ve stylu THERION. Andrei tenkrát přišel s vlastní představou vokálů a taky textů, které byly velmi neobvyklé. Myslím, že se nám podařilo udělat docela pohodovou nahrávku.

Ivan: Pro mě to bylo tenkrát vůbec poprvé, co jsem se podílel na nahrávce kapely, jejíž výsledek zněl takhle silně heavy. Já a Andrei jsme strávili jeden den nahráváním všech vokálů, a to stejné se pak opakovalo i v příběhu, jež se váže k druhému albu. Jeden den pro mužské vokály a několik hodin poté soustředění se u mé dobré přítelkyně Olesye Leviny, která je autorkou všech ženských partů. Mám rád, když jde všechno takhle rychle. 🙂

Jaká hudba byla tou, která vás jako první dokázala dostat do varu a následně vás dokázala i inspirovat?
Georgiy: Byla to velká spousta hudby, která mě v minulosti inspirovala. Za příklad mohu uvést populární hudbu tehdejšího Sovětského svazu, filmovou hudbu a potom samozřejmě celou řadu zahraničních zpěváků a kapel… ROXETTE, ABBA, QUEEN, Elvis Presley, PINK FLOYD, Joe Cocker, Sting, Elton John a další. Když jsem poté začal poslouchat metal, objevil jsem další řadu skvělých kapel, přičemž těmi zásadními oblíbenci se pro mě stali THERION, TIAMAT, DARK TRANQUILLITY, FEAR FACTORY, SONATA ARCTICA, METALLICA, MANOWAR a další. Řekl bych, že se mi dostalo docela silného základu.

Mare Infinitum_promoIvan: Nejsem příliš velkým fanouškem metalové hudby. Přednost dávám klasickému rocku, progresivnímu rocku, retro a stoner rock žánrům. Také se mi líbí blues, jazz a nějaká pop music. Celkově mám rád hudbu, která zní dobře naživo.

V Rusku se to v současnosti hemží talentovanými doom metalovými formacemi, scéna se zdá býti nesmírně silná a plodná… Kdo podle vašeho názoru představuje tu absolutní ruskou špičku?
Georgiy: V Rusku existuje mnoho dobrých doom metalových kapel. K těm nejlepším patří podle mě UNMERCHENARIES, STATION DYSTHYMIA, BELOW THE SUN, COMATOSE VIGIL, ABSTRACT SPIRIT. Pokud jste o tyhle kapely doposud nezavadili, doporučuji si jejich hudbu poslechnout. Rozhodně to stojí za to.

Ivan: Pro mě osobně jsou nejlepší COMATOSE VIGIL, ABSTRACT SPIRIT, STATION DYSTHYMIA a také WITHOUT GOD. Za úplně úžasnou kapelu ovšem považuji i STONED JESUS z Ukrajiny, jejichž hudbu mám skutečně velice rád.

Jak se obecně daří alternativní a metalové scéně v Moskvě? Je u vás dostatečný počet klubů s živou hudbou?
Georgiy: Tady v Moskvě existuje opravdu spousta zajímavých míst. Každý rok se tu uskuteční obrovské množství koncertů napříč žánry. V tomto ohledu je situace dobrá.

…nyní pochopitelně nemohu opomenout vaše plány spojené s budoucností. Takže?
Georgiy: Naše plány jsou velmi jednoduché – budeme se snažit, abychom dali dohromady ještě lepší písničky pro novou nahrávku. Taky bychom rádi odehráli několik koncertů v Evropě a třeba se jednoho dne dostali pod nějakou velkou firmu.
Ivan: Souhlasím.

Díky moc za rozhovor! Závěrečná slova jsou na vás…
Ivan: Doufám, že jednoho dne podnikneme evropské turné a poznáme vás všechny v tváří v tvář! Přejeme vám všem štěstí a štěstí! Keep Rockin! Peace and Love !!!

ALL

http://mareinfinitum.bandcamp.com/

http://vk.com/mare_infinitum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *