MANIAC BUTCHER

maniac-burcher-iiBlack metalová horda MANIAC BUTCHER se již v R.U.M. zinu prezentovala a bylo to hned v tom úvodním čísle. Proč jsme sáhli opět po této kapele? ŠÍLENÝ ŘEZNÍK totiž po téměř deseti letech ohlásil svůj konec…Následující řádky vám snad dají jasnou odpověď, proč se tak stalo… Na otázky odpovídal Barbarüd alias Radim Hora.

Mohl by si ve stručnosti shrnout své působení v hordě MANIAC BUTCHER? Co ti tento kus života dal nejvíce a co ti naopak vzal?
Bylo to určitě skvělých skoro 10 let, poznal jsem řadu zajímavých lidí. S kapelou jsem se podíval za hranice. Vydali jsme 6 CD-ček, jedno split-CD, dvě dema, dva živáky. Teď postupně vycházejí všechna naše alba a dema na vinylech…Všechno se poměrně slušně prodává, hlavně za hranicemi. Myslím, že není moc českých kapel, kterým se povedlo něco podobného. Před deseti lety by mě něco takového nenapadlo ani ve snu. Dnes jsem pyšný na to, co jsme dokázali.

Jako důvod ukončení činnosti MANIAC BUTCHER uvádíš znechucenost nad některými věcmi týkající se naší hudební scény… Myslíš, že hudba podobná té vaší už posluchačům nic neřekne?
Nevím. Dnes si většina lidí pod slovy black metal představuje úplně něco jiného než my. Já se už nedokážu přenést přes to, když nás v recenzích někdo neustále srovnává s novými komerčně úspěšnými kapelami, které já bytostně nesnáším. Sakra, my přece hrajeme úplně jinou muziku. Nechápu, jak může někdo tvrdit, že ty sladký romantický sračky hrají „black metal“.

Jaký je vlastně tvůj názor na nynější např. heavy metalové nebo trash metalové kapely? Zaslechl jsem hlasy, že praví metalisté pomalu vymírají, jelikož jim je dávno přes třicet let a už mají jiné starosti a většina mladých upřednostňuje jiné věci… Co si o tom myslíš?
Je to určitě pravda. Je jasný, že osmnáctiletý kluk nemůže mít k této muzice stejný vztah jako my. On vyrostl na CRADLE OF FILTH a DIMMU BORGIR, zatímco my na VENOM, SLAYER, SODOM, CELTIC FROST… To je podstatný rozdíl.

maniacbutcher_barba2Tak jo. Zastavil bych se teď u vašeho posledního alba „Epitaph“. Cítím zde velké ovlivnění právě trash metalem… Jestli se mi to zdá, tak mě vyveď z omylu. Posloucháš hodně trash metal? Nebál bych se říci s odstupem času, že toto CD je ze všech vašich počinů nejlepší…
Jo, hlavně v první skladbě je použitý jeden typický trashový riff. Tuhle muziku jsme vždycky milovali. Nemyslím, že je to pro nás až tak neobvyklé, vždyť podobné riffy by si asi našel už i na našich starých demech. Jinak jsem rád, že „Epitaph“ považuješ za naši nejlepší věc.

„Epitaph“ je tedy tečka za MANIAC BUTCHER. Neuvažovali jste však třeba o výběrové desce? Určitě by ze všech alb bylo z čeho vybírat… A navíc určitě máte nějaké raritky skované…
Jasně, mělo by vyjít dvou-CD něco jako The Best + A Tribute to Maniac Butcher, kde budou i nějaký naše nikdy nevydaný nahrávky a pár našich skladeb zahraných jinými kapelami.

MANIAC BUTCHER za celou dobu své existence zůstal věrný abych tak řekl tomu nejryzejšímu undergroundu. Nemrzí tě zpětně, že jste třeba nemohli oslovit širší spektrum lidí? Zato věrných příznivců je asi nepočítaně, že?
Dostali jsme pár nabídek od větších firem, ale nikdy jsme neměli pocit, že by to pro nás bylo to pravé. Navíc naše muzika určitě není žádná sladká ukolébavka, která by se nějak obzvláště dobře prodávala po obchodech.

Hudba ti jistě bude postupem času chybět. Je možné, aby se MANIAC BUTCHER dal třeba za několik let zase dohromady? A co projekt NHAAVAH, také i s ním jste skoncovali?
Ano… Jo, kdo ví, může se stát, že za pár let změníme názor, ale teď to nepovažuji za pravděpodobníé.

maniacbutcher_headcutCo tedy vlastně v současnosti děláte (jestli to tedy není tajemstvím), když jste s Vladem opustili hudební kruhy? Máte asi poněkud více času…nebo se mýlím? Střetáváte se ještě?
Jasně…Vlad má nějaké hudební projekty, pořád si brnká na kytaru. Že bych měl více času, jsem zatím nepocítil, spíš je teˇmnohem víc lidí, co mi píšou. Poslední týdny odpovídám na mnohem víc rozhovorů. Už mě to moc nebaví…obvykle si vybírám jen maximálně pět otázek, na které odpovím…Ty jsi výjimka.

Tak to jsem moc rád… Můžeme tedy dál. MANIAC BUTCHER avlastně i tvá vydavatelská firma PUSSY GOD rec. se povětěinu času věnovala hlavně zahraničním aktivitám. Byl to tvůj záměr, nebo to prostě jen tak vyplynulo?
Původně jsem si myslel, že budu podporovat hlavně české kapely, ale pak jsem zjistil, že jedinou odměnou mi v čechách vždy budou jen závist a pomluvy. Proto už několik let tady v podstatě skoro s nikým nespolupracuji.

S touto otázkou se hned nabízí další. Hned po KRABATHOR jste byli vlastně druhá naše nejznámější kapela (aniž by o tom třeba někdo v ČR věděl) ve světě. Zajímal by mě právě názor na již zmiňovanou kapelu… Jak se ti třeba líbí Brunův HYPNOS? (všiml jsem si, že vás měli v děkovačce)…
Huh, tak o tom nevím. S KRABATHORem jsme asi jednou nebo dvakrát hráli, ale v podstatě se neznáme. HYPNOS jsem vůbec neslyšel a od KRABATHORu snad jen první desku někdy před 8 lety. Určitě je respektuji jako úspěšnou kapelu, ale death metal obecně vůbec neposlouchám. Pokud oni zdraví nás, pak touto cestou zdravím já je.

Vrátil bych se ještě k firmičce PUSSY GOD rec. Jaký titul měl největší úspěch a nejvíce se prodával? Na jakou věc, kterou jsi vydal, jsi nejvíce pyšný?
Nejvíce se určitě prodávají alba MANIAC BUTCHER a je asi pochopitelné, že na ně jsem i nejvíce pyšný. Ale určitě jsem rád, že jsem mohl vydat nahrávky takových kapel jako JUDAS ISCARIOT nebo ARKONA.

maniac-butcher-front-tape-1996Koncertní činnost. Pamatuješ si nějaký výjimečný koncert MANIAC BUTCHER? Mám pocit, že jste hráli také na OPEN HELL FESTU 2000… Jaké to bylo tam?
Jo, tam jsme byli dvakrát a bylo to OK. Asi nejlepší náš koncert byl před rokem na jednom festu v Berlíně, kde bylo v kotli na dva tisíce lidí. Potom mi spousta lidí říkalo, že něco takovéo nečekali, že jsme nejlepší kapela z celého festu, a to tam byly kapely z Norska, Švédska, Německa… V Německu jsme hráli asi desetkrát a vždy to bylo OK. Dobře se nám také hrálo v Polsku. V Čechách nic moc, proto jsme tady poslední roky skoro nehráli.

Za dobu svého působení jste se setkali se spoustou lidí… Můžeš vyzdvihnout nějaké osoby nebo kapely, které vám vždy byli příjemně naklonění? No a klidně můžeš zmínit i ty na té opačné straně…
Za tu dobu jsme potkali spoustu lidí, nemá cenu jednotlivě jmenovat. Z Čech snad jen pozdravím Pavla Tušla, AVENGER, INFERNO a UNCLEAN. Bylo i hodně těch, s kterými jsme si do oka nepadli, ale já nepovažuji za férové řešit spory pomocí pomluv ve fanzinech.

Jak by podle tebe vypadal další vývoj MANIAC BUTCHER? Nemyslím teď přímo hudební, ale dejme tomu tematický… Zůstaly ti nejaké nápady či texty, které jste nepoužili?
My jsme nikdy neuvažovali způsobem, že si něco necháme až na další desku. Do každé jsme dali vždycky všechno, co v nás bylo. Po nahrání se začínalo zase od nuly. Ale rozhodně jsme neskončili kvůli nedostatku nápadů. Myslím, že bychom zvládli nahrát dalších šest stejně dobrých desek. Problém byl někde jinde…

Tak už jsem se tě natrápil dost. Poslední otázka. Doufám, že se za to vydírání na mě nebudeš zlobit: Jsi 100 % přesvědčen, že se už MANIAC BUTCHER nikdy nevrátí?
Nevím, co si budu myslet za pět let, ale v tuhle chvíli nic podobného rozhodně neplánuji.

Toť tedy vše. Díky moc za rozhovor. Nechť se ti daří ve tvém osobním životě…
Raw War!! Barbarüd von MANAIC BUTCHER.

Tak tenhle rozhovor je tedy tečkou za existencí MANIAC BUTCHER. Stále však žije šance, že se Šílený Řezník vydá za několik let opět do boje. Nechme se tedy překvapit. Každopádně ČEST JEHO PAMÁTCE – Death or Die!! Black or Bye – forever!!

ALL

Band contact:

Pussy God Records, Radim Hora, P.O.Box19A, 268 01 Hořovice
e-mail: barbarüd@hornet.cz
web: http://www.hornet.cz/~barbarüd

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *