MAMA JEFFERSON – Jizzmag (CD – 2019)

Většině kapel dnes chybí potřebná image. Hudebně sice může být vše v naprostém pořádku, ovšem jak to udělat, aby si dotyčné posluchači pamatovali alespoň týden? Někdy i myšlenka může být více než instrumentální zabijáctví. MAMA JEFFERSON jsou přesně ti, kteří jdou proti proudu. Člověk se může sice klidně na hlavu stavět, ovšem jejich album cover už z hlavy do smrti nepustím. Knírek, kam se člověk podívá + provokativně sexistická image. Dva kluci za holky, holčičí ústřední postava za pána a jede se… V životě je to mnohdy komplikované, ovšem v muzice je prostě všechno dovoleno. Proč se tím tedy neřídit? Možná přeháním, ale přijde mi, že nějak takto přemýšleli tvůrci nahrávky.

Lehtivá image však pochopitelně není to jediné, čím se MAMA JEFFERSON mohou pochlubit. Na svém velké debutu se představují jako sehrané thrash/punkové těleso, které velkou měrou těží z novoromatismu a v neposlední řadě i „precizně“ sebestředného projevu vokalistky (hraje tedy i na basu) Vanji Vukelic. Přestože mají skladby vesměs strukturu klasických „písniček“, nelze tvrdit, že by se v případě MAMA JEFFERSON jednalo o pouze jednoduché odrhovačky. Právě díky šikovné frontmance je kapela schopna brousit v mnohem širším žánrovém rozpětí, což se pochopitelně projevuje na pestrosti celého materiálu.

Album „Jizzmag“ tedy vřele doporučuji posluchačům, jež mají rádi syrový punk, ale zároveň ho potřebují slyšet v důstojném profi balení. „Smrad garáže“ je sice na albu rovněž znát, ovšem jedná se pouze o jeden zlomek ze všech kultur, které si zde daly dostaveníčko. Pokud tedy máte rádi melodické písničky se silnými refrény (viz třeba skvělá skladba „Ego!Love“ či perfektní otvírák „Brainwash“) a tu a tam si potřebujete odpočinout od instrumentálních orgií všeho druhu, budou pro vás MAMA JEFFERSON velmi pravděpodobně velmi příjemným chill-outem. Nějak tak je tomu v mém případě. „Jimag“ je debut, jemuž v rámci možností nechybí vůbec nic. MAMA JEFFERSON jsou mladí, hraví (viz klipy – fakt se mrkněte, to fakt stojí za to!), zlobiví, ale i zatraceně syroví. Proč tedy ne?

Skladby: Brainwash, Axiom, Banana White House, Lucid Dream, Vanguard, Shanti, Acrasia, Media, Ego!love, Baron.

Sestava: Vanja Vukelic – baskytara, zpěv; Mattia Ferrari – bicí; Silvan Gerhard – kytara.

ALL

https://www.facebook.com/mamajeffersonmusic/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *