MALLEPHYR – Womb of Worms (CD – 2018, Satanath Records)

Už debutová deska „Assailing the Holy“ naznačila, že by se MALLEPHYR mohli za poměrně krátkou dobu dostat na úroveň nejrespektovanějších kapel u nás. Neutekly ani ne dva roky a máme tu naprosto parádního nástupce, jehož propracovanost a variabilita budí velký respekt. Možná to bude znít poněkud nepatřičně, ovšem tato blackmetalová jakost míří do světa s plnou polní. Ano, i ta „stará škola“ tu je ke slyšení, z ní to všechno vychází, ovšem když si např. poslechnete moderní francouzské či polské kapely, jejich tvorba vypadá asi nějak takhle.

Jediné mínus, které ve snažení MALLEPHYR spatřuji, je přece jen menší dávka osobitosti. Možná by to chtělo ještě nějaké to identifikační oživení k dobru… Za tuto poznámku se ovšem skoro stydím, neboť po kompoziční stránce se pánové opravdu vyznamenali. Co skladba, to kopa nápadů a chytlavých riffů. MALLEPHYR sice tvoří komplikovanou hudbu, ovšem nějakým zvláštním kouzlem se jim daří vytvářet i snadněji zapamatovatelné úseky, jež jsou pozoruhodným způsobem propojeny do sebe. Zajímavé je ovšem i to, že každá ze skladeb se něčím význačným odlišuje.

Osobně se mi ovšem nejvíce líbí kompozičně dokonalé tracky „The Absolute Inner Genocide“ a „W.Y.I.D.“, které jdou hned za sebou a svým způsobem mi připomínají tvorbu francouzských THE GREAT OLD ONES. Ústřední kousek „Womb of Worms I“ pak ovšem přenáší atmosféru desky do poněkud odlišných končin. Střední tempa přitom nejsou nikterak v rozporu s dříve slyšeným, přičemž i náznaky čistého vokálu padají na úrodnou půdu. Ano, post-black metal je hudební móda, která mnohé kapely dráždí. Nicméně MALLEPHYR takoví jsou a osobně v tom nevidím vůbec žádný problém. Za své schopnosti a umění se každopádně neschovávají a je rozhodně dobře, že chtějí znít profi a co možná nejlépe. V jejich případě se jedná o kostrbatou hru vysoké úrovně, které nechybí pozoruhodné hráčské výkony a cit. „Womb of Worms“ je nahrávka po všech stránkách vyvážená a posluchačsky velmi vděčná.

Skladby: The Temple of Nothingness, Towards the Interminable Hatred, The Absolute Inner Genocide, W.Y.I.D., Womb of Worms I, …Just a Fraction Remains to Be Forever, Ruined… the Deliverance is Near…, Womb of Worms II

Sestava: Opat – zpěv, kytara; Adam – kytara, Sinneral – baskytara, Tom – bicí

ALL

https://mallephyr.bandcamp.com/releases

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *