MALLEPHYR – Assailing the Holy (CD-2016, Mad Lion Records)

Svět se řítí do sraček a protřelí MALLEPHYR to vědí. Z jejich debutu padají kusy bahna, špinavá voda teče zasviněným potrubím a černobílý obal symbolizuje ono hnilobné fluidum. Vždy, když zavřu oči a „Assailing the Holy“ poslouchám, mám před sebou nepopsatelně hnusnou scenérii, takový těžko definovatelný soundtrack… Pokud se něco blackmetalovému tělesu podařilo dokonale, pak je to vytvoření obrazotvorné hudby. Přitom se ale samotné výrazivo netváří nikterak inovativně, kráčí po dávno vyšlapaných cestách, avšak po otřepaných a nudných nápadech ani památky!

Teď ale něco v rámci představení, neboť MALLEPHYR netvoří žádní metaloví „blackhorni“. Ti už před časem založili formaci GATE OF ILLUSIONS (Opat, Adam Tom), aby posléze přibrali protřelého harcovníka Sinnerala (PANYCHIDA), s jehož přispěním tato nahrávka vznikla. Kdepak, rozhodně nečekejte, že se vám hudba této čtveřice dostane pod kůži okamžitě. MallephyrVlastně zde nenajdete ani žádnou vyslovenou hitovku, která by měla být  tím důležitým styčným bodem. Nicméně hudba MALLEPHYR funguje jinak.

Vlastně jde primárně o to, aby se člověk při poslechu dostal na potřebnou emoční úroveň, ovšem později už to jde samo. Hodně se mi zamlouvá, že je ve všech skladbách v jednoduchosti „co poslouchat“, byť by za určitých okolností mohli hoši sklouznout k poddajnější metalové formě – možná by si tím i pomohli s ohledem na širší záběr posluchačů. To by ale bylo na úkor „hladiny užitku“. MALLEPHYR zachovávají obdobný přístup k hudbě jako některé soudobé kapely např. z Francie. Našinci k tomu ale přidávají zásadní špetku deathmetalové agrese. Dalo by se říci, že žánrový crossover je zde sice minimální, jenže umět to takhle důstojně uchopit a být v Česku za poměrně originální těleso, to opravdu není špatná vizitka…

„Assailing the Holy“ mě baví, protože mě baví se do něho nořit. Kdybych kapelu slyšel z jedné ukázky a ještě letmo, dost možná by mě její tvorba nikterak zvlášť nezaujala. Jsem ale rád, že jsem mohl být osvícen celým kompletem, jeho skrytou přitažlivostí a blasphemickou náladou. Myslím si, že touto kolekcí započali MALLEPHYR něco opravdu honě zajímavého. Tady zkrátka cesta jen tak skončit nemůže a já osobně si docela dost slibuji od pokračování… Rozhodně jedna z nejzajímavějších tuzemských desek za rok 2016!

ALL

https://www.facebook.com/mallephyr

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *