MAGMA HOTEL – Nikdy nebudeme tvořit podle nějakého manuálu!

CzechCrossoverová parta MAGMA HOTEL po letech znovu studiově ožila a jestliže patříte k pravidelným návštěvníkům tohoto webu, možná jste zaznamenali recenzi na jejich aktuální EP „Agora“, které se opravdu povedlo a tímto ho ještě jednou doporučuji všem milovníkům hard coru a dalších příbuzných odnoží. A protože jsem nasbíral dost podnětů pro rozhovor, jsem opravdu rád, že se MAGMA HOTEL po dlouhých letech znovu objevují v prostoru R.U.M. zinu. Na mé otázky odpovídal zkušený basák el BARTo, jeden z původních členů sestavy!

MAGMA HOTEL působí na scéně už hezkých pár let. Jak bys s odstupem času zhodnotil vaši dráhu? Je dnes složité zachovat kapelu při životě ve srovnání s předchozími lety? Mají to dnes nové kapely lehčí, či složitější?
No asi takhle. My jsme se nikdy nikam nehnali ani netlačili, je to pro nás víceméně koníček a je fakt příjemnej bonus, že naši tvorbu sdílí, resp. poslouchá, tolik lidí… Dneska je kapel strašně moc a udělat něco originálního je hrozně těžký. Nástroje jsou taky relativně levný, tak kolikrát jsou ty mladý kapely spíš o módě, a když třeba navíc neuměj ani hrát, tak si řeknou: budeme punková kapela. O tom to ale není. Navíc si myslím, že lidi už nebaví chodit na koncerty jako dřív, spíš žijou virtuální život na Facebooku… a když už choděj, tak na VYPSANÝ FIXY, MANDRAGE a jim podobný mainstreamový sra*ky… No a co se týče nás, tak jako každej stárneme, většina z nás má rodiny, a tak i udělat něco novýho trvá dýl… což bude asi i těma bylinkama. 🙂 Každopádně co se týče parties a chlastaček, je to pořád stejná jízda! To je právě ten punk!

Přesně před jedenácti lety jste debutovali skvělým albem „Deja Vu“ a vypadalo to tak, že jste opravdu hodně rozjetí, zkrátka bylo o vás slyšet. Potom však přišlo jakési „hlušší období“ a osobně si myslím, že větší rozlet vám zhatily hlavně personální obměny. Bylo tomu opravdu tak?
Jo. „Deja Vu“ mělo na tu dobu hodně hustej zvuk. Personální změny tě určitě nějakým způsobem zbrzděj a navíc jak jsem zmiňoval, lidi dneska na koncerty nechoděj a žerou jen to, co jim tlačej media. A to mi přijde, že se týká i promoterů. Když se podíváš na jakejkoliv fesťák, tak kromě zahraničních headlinerů tam je vždycky ta stejná sestava „kapel“, myslím, že mě chápeš… Takový ty radiový boybandy… Řeknu ti příklad. Dvakrát jsme hráli na Trutnově, poprvé jsme otevírali stage ve stanu v deset ráno a byl totálně nacpanej, brutální kotel! A podruhý na velký stage, kde před náma hrála docela známá kapelka pro pár lidí, tak jsme si říkali, že je brzo a lidi se teprve rozehřívaj. Nakonec tam ale bylo tolik lidí, co se na ten prostor vešlo, asi největší kotel, co jsme zažili… Ale myslíš, že nás znovu pozvali? Tak nevím, kde je chyba. Možná začít hrát podle manuálu, ale to u nás zkrátka nehrozí!

Doufám, že se na mě nebudeš zlobit, když se tě zeptám na otázku spojenou s propagací kapely, která mi v následujících letech přišla dost chabá. Nějak jsem nabyl dojmu, že vám sice záleží na kvalitě hudby, ale ty věci okolo vás příliš nezajímají. Souhlasíš se mnou, anebo máš pocit, že jste se sice snažili, ale zkrátka jste neměli potřebné štěstí?
Nás vždycky spíš víc zajímalo to, co hrajem. Nikdy jsme taky neměli ofiko management nebo člověka, kterej by se o to vyloženě staral, takže trička, CDs, nálepky a ostatní promo jsme si vždycky dělali sami a pořád děláme! Takže asi jak říkáš a taky už nás po tolika letech nebaví se pořád někam cpát, navíc když si pak dramaturg radši pozve zábavovou kapelu Méďa Béďa, aby měl jistotu, že vydělá prachy. A ne, nezlobím se na tebe. 🙂

AgoraMAGMA HOTEL vždycky tíhli k hodně pestré formě crossoveru. Domníváš se, že je dnes lehčí prosadit se s nezařaditelnou formou hudby, než tomu bylo v předchozích letech? Jak se kupříkladu změnilo publikum, které chodí na vaše koncerty?
To bych asi nechal bez komentáře. Myslím, že jsme toho už docela dost naznačil. Nikdy jsme nebyli ortodoxní, rádi mícháme styly… Prosadit se je ale vždycky těžký, navíc pokud nehraješ to, co chtěj lidi slyšet. Nechci tady nikoho urážet, ale lidi jsou podle mě všeobecně hloupí, nemaj svůj názor a nechaj se masírovat médiama, a to i co se týče muziky. Takže Landové a podobný individua nám tu vyprodávaj Sazka arény a tak… tak kde to jsme? To už není o muzice. Je to byznys a to je na tom to smutný. Naše publikum se asi moc nezměnilo, maximálně přibývaj mladší, co maj svůj názor a nenechaj si srát na hlavu z TV a do uší z rádií. A to je dobře. Jako kapela jsme si dali snad všechny velký festy tady v republice, dvakrát vyhráli soutěž a nic se nezměnilo. Trh je tady strašně malej, labelů, který se věnujou tvrdý muzice málo, takže je nám jasný, že muzikou si nikdy vydělávat nebudem. A jak jsem už naznačil, někteří z nás mají už jiný priority, takže je důležitý, že pořád hrajem a že nás to baví.

V roce 2009 jste vydali své druhé album „Original Cliché “, které se však ke mně vůbec nedostalo. Dokázal bys ho nějakým způsobem charakterizovat? V čem myslíš, že se tahle deska od debutu odlišuje?
V tuhle chvíli už ho máš, tak můžeš zhodnotit. 🙂 „Original Cliché“ je nahraný s jinýma kytaristama, takže určitě je jinej zvuk a je to takový podle mě víc experimentální. Pořád je to ale MAGMA HOTEL.

Jaká nálada panuje v MAGMA HOTEL v současnosti? Skoro se zdá, že se po nějaké době znovu dostáváte do správného laufu. Budou v dalším období vaše ambice znovu o něco vyšší, než tomu bylo v předešlých letech?
Nálada panuje dobrá, občas nějaký hádky a tak, asi jako v každý rodině. Navíc většina z nás jsme kámoši i mimo kapelu a známe se dlouho. O to je to upřímnější a jednodušší se bavit o čemkoliv. Každopádně co bude v budoucnu, to se uvidí…

Magma Hotel_promoU MAGMA HOTEL se v průběhu let vystřídalo kompletní duo kytaristů. Lze jejich hru nějakým způsobem porovnat s předchozími hráči? Co říkáš na působení dua Payo/Šotek v projektu BRATRSTVO LUNY? Mají i další členové MAGMA HOTEL boční hudební aktivity?
Tohle je težký porovnávat. Všichni jsou dobrý kluci a hlavně dobrý kytaristi. BRATRSTVO LUNY znám, taky výborný muzikanti, ale přiznám se, že to není můj šálek kávy. 🙂 Projekty jsou různý, ale jsou to spíš takový sranda věci ze zkušebny. Nic oficiálního…

V současné době propagujete ‚EP „Agora“, které mě osobně opravdu potěšilo, neboť z něho cítím nejen velký nadhled, ale zároveň chuť experimentovat, zkoušet nové věci… ovšem stále to jsou MAGMA HOTEL! Je tohle alespoň s části vize, se kterou k hudebnímu komponování přistupujete?
Přesně tak! Vždycky jsme měli chuť experimentovat a jsem rád, že se ti EP líbí. Nás nezajímá, co zrovna frčí, co se teď poslouchá, jedeme si prostě po svým. Myslím, že kdyby to tak nebylo, tak děláme takový ty věci, který jsi slyšel tisíckrát omletý dokola od jiných kapel a po pár poslechnutí tě přestanou bavit.

Nebylo by ve vašem případě lepší vydat rovnou další řadové album? Jaký účel vlastně „Agora“ má?
To nevím, jestli by to bylo lepší. To, že jsme nahráli „Agoru“ je z důvodu, aby lidi slyšeli naší aktuální tvorbu a dneska už CDčka stejně nikoho tolik nezajímaj, resp. proč by za ně platili, když si všechno můžou stáhnout z netu. Původně jsme to chtěli vydat jen digitálně, ale ta nahrávka se povedla, tak jsme si říkali, že by byla škoda neudělat pár placek pro sběratele. Vezmi si třeba LEFTFIELD. Hrajou už pěkně dlouho a vydali tři desky, z toho jednu letos. Podle mě je lepší mít trpělivost a udělat, když už, něco pořádnýho než každej rok srát album o ničem.

Otázka nového alba je jistě nasnadě. Dočkají se posluchači už brzy? Zkus náležitosti kolem dalšího alba alespoň trochu představit…
Kdo ví. 🙂 Kdo si počká, ten se dočká… a jestli se nerozpadli, tak hrají dodnes… hehehe.

Magma Hotel_promoTeď taková otázka… nechci chytračit, ale neuvažovali jste v poslední době o českých textech? Je sice pravda, že angličtina do vaší hudby skvěle pasuje, ale na druhou stranu si myslím, že češtinou by se vám portfolium posluchačů ještě rozšířilo. A že to umíte i v češtině, tak o tom vypovídá parádní hitovka „SM“. Hrajete ji ještě naživo? 🙂
Hele, uvažovali jsme o tom už několikrát, to se přiznám, ale udělat českej text je fakt dost težký, aby byl o něčem. Občas se to povede, ale angličtina je prostě zpěvnější, o to víc do tvrdší muziky. „SM“ už jsme dlouho nehráli, ale třeba ji zase „oprášíme“. Zase na druhou stranu, hodně CDs jsme prodali do Ruska a Japonska a tam by jim čeština asi moc neřekla, resp. tedy ty texty.

O jaké kapele bys řekl, že je v obdobném hudebním ranku současnou špičkou tuzemské scény? Zajímáš se např. aktivně o nové kapely a jejich nahrávky?
Hodně se mi líběj UNAFFECTED EVOLUTION. Maj teď taky trochu změny v kapele, ale rozhodně k lepšímu a Zapha je prostě pan zpěvák… mimochodem nám hostoval v „Cheesy Kingovi“. A taky nesmím zapomenout na SCREAM OF THE LAMBS, což je hodně spřátelená banda a dělaj to taky hodně po svým. Navíc maj dobrý český texty, takže pokud neznáš, určitě doporučuju! Těch kapel je samozřejmě víc, ale kdo je špička, ať posoudí někdo jinej…

Jaké jsou vaše nejbližší plány, řekněme na léto 2015? Máte v merku nějaké letní festivaly?
Spíš jsou to teď takový akcičky pro kámoše, narozky, občas nějakej koncert a tak… Teď třeba kámoši ze Swis Shopu, co maj skejtovej krámek a eshop, slaví 20 let a to bude párty jako prase. S těma festivalama je to těžký. Určitě to zkusíme, ale line-upy jsou už dávno uzavřený, tak doufejme, že nám „Agora“ pomůže se prosadit někam příští rok. Já mám třeba v plánu koupit si nový struny. 🙂

Dík moc za rozhovor, pokud máš ještě nějaké důležité info z vašeho tábora, můžeš ho pochopitelně přidat… Nechť se daří, držím vám palce!!!
Taky děkuju i za celý MAGMA HOTEL. Kdo by nás chtěl podpořit, ať si koupí CD nebo triko, všechno je možný sehnat na www.magmahotel.cz, případně na našem koncertě! A lidi ať zvednou zadky z gauče a choděj na koncerty, podporujou kapely a vůbec, peace motherfuckers!

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *