MADGOD – Madgod (CD-2014)

MadgodCDVyndejte si mísu, naházejte do ní SOULFLY, IN FLAMES, MACHINE HEAD, pocukrujete SYSTEM OF A DOWN, zamíchejte a pokud se vám z mísy budou linout nějaké tóny, dost možná se bude jednat o některou z ukázek kapely MADGOD, která v těchto dnech představuje své debutové CD. Jasně, pokud se vám zdá úvod recenze značně přitažený za vlasy, přiznávám, může to tak vypadat, ovšem nechtěl jsem tím vším vůbec tvrdit, že by se MADGOD od slavnějších souborů nedokázali odprostit a zabývají se pouze bezduchým kopírováním. Kdepak, MADGOD nechtějí být nikomu pro smích a od těchto chvil se s nimi musí rozhodně počítat.

Album začíná opravdu jak nejlépe může. Skladba „Endless Suffering“ je opravdu nefalšovanou hitovkou, jejíž chytlavost spočívá hlavně v příjemných kytarových melodiích a zpěvnému refrénu, jež je veden čistým hlasem, nikoliv hrubijánsky. Pokud instrumentální kvality kluků dnes už jen lehce překvapí, tak po stránce vokálů, frázování a vůbec i anglické výslovnosti, se jedná o naprosto precizní práci hodnou velkého obdivu. Naštěstí, vysoce postavená laťka nezačíná a nekončí s úvodem, ale promítá se i do následujících skladeb. Dá se říci, že každá z nich má vysoce profesionální úroveň, liší se pouze v míře ovlivnění z řad slavnější kapel, třeba těch, které jsem zmínil v úvodu. „Between Love and Hatred“ je např. hodně oddaný song směrem k SOULFLY, alespoň tedy po stránce kytarových riffů a cavalerovského zpěvu.

MADGOD bandKdyž se však zdá, že kapela až možná příliš tíhne k hard coru (či modrního metal coru) jako takovému, vždy dokáže vybruslit prostřednictvím nějakého oživení, nejčastěji to jsou skutečně snové vyhrávky ala to nejlepší ze švédského Göteborgu (opravdové unikum se ponejvíc nabízí v závěru tracku „The Enemy“, dalším naprosto reprezentativním vzorku). MADGOD ovšem nechybí ani sklony k mnohem progresivněji rozsekané látce, jenž je k mání na úplný závěr („Vengeance“). MADGOD májí skutečně několik tváří, stylově je umí pojit do sebe a v podstatě velmi dobře se jim daří jak v „lehkých písních“, tak v náročnějších kompozicích.

Nic není v tvorbě kapely jednoduché, ovšem nic není ani překombinované k neposlouchání. Dovolím si tvrdit, že kapela chytla skutečně ten správný vlak a bude se i v dalších letech zlepšovat a zlepšovat. Pokud byste se chtěli po tomto CD podívat, anebo si ho od kapely přímo objednat, musíte být připraveni na poněkud netradiční formát, do kterého je disk zastrčen. Ve zkratce se jedná o papírovou skládanku, nikterak ledabylou, přičemž její součástí je také pojednání o tématickém obsahu , čili i texty nejsou v tvorbě MADGOD pouhým doplňkem, a to je moc dobře. MADGOD vytvořili vskutku příjemný materiál a nebýt to Češi, určitě by jejich hudební dráha nabrala mnohem rychlejší spád – o tom jsem přesvědčen!

Pokud bych měl po všech těch pochvalách alespoň něco vytknout, tak je to ještě stále malá žánrová otevřenost, byť i v tomto ohledu je kapela na dobré cestě. Pokud však chtějí být kluci více identičtí, měli by začít ještě více riskovat, zkoušet nezvyklosti a třeba ještě rozšířit arzenál hlasových barev a poloh. Tady není co řešit, protože kvalita je jednoznačně na té straně, na které má být. Ale fuj, už neradím, těším se na další pokračování MADGOD a hlavně držím pěsti! A pak že tu nerostou….

ALL

http://bandzone.cz/madgod

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *