LUNATIC GODS – Vresovrenie (CD – 2023, Black Hornet Productions)

Na sklonku roku 2023 se slovenští LUNATIC GODS vytasili se svojí osmou řadovou deskou. Stalo se tak po pěti letech od vydání úspěšné kolekce „Turiec“, kterou mimochodem točím v přehrávači do dnešních dnů. Kapela napříč časem prošla pozoruhodnou evolucí a ani v současnosti nepřestává udivovat vlastní kreativitou. Zároveň ale dávno neplatí, že by mnohapočetné uskupení chrlilo nahrávky jak na běžícím pásu, to už dávno není pravda. Fanoušci si musí trpělivě počkat na hodnotný opus, jenž je dlouhodobě „kován“ a po střípcích skládán. V případě CD „Turiec“ tomu tak bylo a nepochybně stejně trnitá cesta vedla k dokončení „Vresovrenie“.

Ve zkratce by se dalo říci, že LUNATIC GODS na novince vsadili na osvědčenou rovnici, jež se v předchozím „příběhu“ ukázala býti úspěšnou. A proto máme znovu co dělat s pestrými blackmetalovými kompozicemi, jejichž součástí jsou zjemňující folkové motivy a tradičně variabilní vokály. Je zřejmé, že právě v tomto punktu se může tvorba LUNATIC GODS jevit jako předvídatelná (a ve své podstatě tomu tak i je), nicméně to zásadní kouzlo tvorby spočívá v osobité prezentaci nevšedních příběhů a pověstí („Tú zlatú niť spáľte“, „O sekere, čo slabosť hľadala“).

Na „Vresovrenie“ se však LUNATIC GODS obrací i do svých řad a tematicky se tak dostávají do poněkud nečekaných teritorií. Ruku v ruce s tím kráčí i hudba, což je v celku pochopitelné. Mrazení v zádech většině informovaných fans přináší song „Horárova“. Smutek z ní doslova kape, ovšem bez ostřejšího metalového intermezza by to nešlo. Inu, i takhle by si to kamarád přál. A dost možná by byl i „na trní“ ze sondy do vlastních řad s logickým názvem „Šialení Bohovia“. Ostrou sypanici LG patrně použijí jakožto novou koncertní jistotu, přičemž obdobný námět do těchto chvil nemá v diskografii souboru obdoby. Totéž lze ale říci o brutálně sebereflexní „Pieseň zhavranelých“, kterou mimochodem považuji za nenápadnou „hitovku“.

Pravá tvář současných LUNATIC GODS je však reprezentována zejména prostřednictvím titulní kompozice. Její profil je velmi progresivní a svým způsobem se v ní sráží všechny hudební proudy, které jsou pro LUNATIC GODS zajímavé. Myslím si, že právě tento „bonbónek“ na konec je opravdovou lahůdkou a zároveň je i ukazatelem skladatelských a instrumentálních kvalit. LUNATIC GODS neměli lehkou pozici ve smyslu „chtít překonat ‚Turiec‘“, ovšem pomyslný domácí úkol se jim podařilo vyřešit na výbornou. Připouštím však, že další posunutí bohatého hudebního ansámblu bude pro všechny zainteresované nesmírně složité. Za „Vresovrenie“ se však sluší kapele pogratulovat.

Skladby: Tú zlatú niť spáľte, Pieseň zhavranelých, Otcovská, Horárova, Aqua Aura, O Sekere, čo slabosť hľadala, Šialení Bohovia, Vresovrenie

Sestava: Emil Emko Derigo – sólové vokály; Lubomír Luboslav Šimo – kytara, zpěv, Igor Ičko Kočiš – kytara, sólové zpěvy; Mária Mhayitza Onofrejová – klávesy, zpěvy; Eva Evália Palovčíková – housle, zpěv; Riško Richardus Pokorný – baskytara, zpěv; Ján Fanfán Minár – tympány, perkuse, zpěv; Martin Marthus Škaroupka – bicí, klavír, klávesy; David Bohém Holub – orchestr, viola, kontrabas, cimbál, housličky, zpěvy; Tomáš Lečo Jakubec – sólové zpěvy

Hosté: Jakub Morozov Mrazík – sólové zpěvy; Marián Mayo Petranin – zpěvy; Roman Ročo Čief – zpěvy; Martin Mír Vanko – akustické kytary; Martin Pinter | jam session a kytary („Vresovrenie“); Samuel Dudlák – jam session a zpěvy („Vresovrenie“)

ALL

https://www.lunaticgods.info/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *