LUNATIC GODS – Turiec (CD – 2018)

Začnu bez okolků. LUNATIC GODS natočili po šesti letech naprosto skvělé album, které si kvalitou nikterak nezadá se zahraniční konkurencí. Martinští se na „Turiec“ prezentují jako urputní maximalisté a ledacos o tomto tvrzení vypovídá už stylistika samotného balení. CD totiž vyšlo v luxusní A5 digibook verzi, přičemž knížka obsahuje hřejivou kolekci přírodních fotografií. Kdo už viděl, jistě má slova potvrdí…

Kapela už tímhle povýšila produkt na skutečné hudební dílo, které naštěstí nevyčnívá pouze vizuálem. Ten jde naopak ruku v ruce s rozvětvenými kompozicemi, jež v sobě snoubí black metal s řadovou folkových elementů. Slovenské texty pak dodávají hudbě bonusový punc osobitosti, nemluvě o pestrosti různorodých vokálů. Na to jsme si ale už u LUNATIC GODS dávno zvykli. Naopak určitou novinkou je již uvedená kompoziční rozpínavost, touha narvat do jednoho tracku co možná nejvíc nápadů atd. Jenže letitá zkušenost nikterak nedovedla kapelu do slepé uličky, čili vůbec si nemyslím, že by se z alba stala neposlouchatelná a přetechnizovaná spleť, ke které se nikomu nebude chtít vracet. Naopak rovnováha a nadhled jsou jednoznačnou silou kompletu. To je zkrátka KDYŽ… když se k hráčské vytříbenosti přidá skladatelský um a potřebná dávka neortodoxnosti.

Jasně, „Turiec“ je album tvrděmetalové, místy hodně syrové, ovšem nechybí na něm ani řada melancholických úryvků (např. ve skladbě „Pod lyscom“). Ale opravdu těžko nějakou ze skladeb přímo vyzdvihovat, neboť každá má něco do sebe, každá „Turiec“ ukazuje z trochu jiného úhlu pohledu (což byl nepochybně záměr). Za mě tedy velká „jednička“. LUNATIC GODS jsou evidentně trochu jinde… tedy ve srovnáním s předchozím řadovým počinem „Vlnobytie“ (které ale bylo taktéž výstavní), což lze bezpochyby přičíst podstatným personálním změnám (už se o tom nakecalo a napsalo mnohé). Nicméně angažování Martina „Marthuse“ Škaroupky (CRADLE OF FILTH) bylo alespoň pro mě velkým překvapením, jsem opravdu zvědav, jestli tato spolupráce vydrží i nadále.

Nyní je ovšem čas radovat se z toho, co „Turiec“ náročnějšímu posluchači nabízí. Je evidentní, že i česko-slovenská scéna může být pyšná na své nahrávky. Brutalita, něha i slast, metalový vitalismu s poselstvím dávných předků („Zabudli sme dýchať“). To všechno s otevřeným hledím a profesionalitou vysekanou do kamene.

Skladby: Rieka, Zabudli sme dýchať, Oriana (o Čertovom vrchu), Na Tlstej rastie zlatá tráva, Pod Lyscom, Ursus Arctos, Na Ostrú.

Sestava: Emil – vokály; Luboslav – kytara; Ičko – kytary; Richard – baskytara; Mhayitza – klávesy, Evalia – housle; Ján – tympány a perkuse; Marthus – bicí

ALL

https://bandzone.cz/lunaticgods

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *