LUNA – On The Other Side Of Life (CD-2015, Solitude Productions)

On the Other Side of LifeRok se s rokem sešel a i v těch nejpernějších časech tu máme pokračování ukrajinského projektu LUNA, který po všech stránkách vede a řídí multiinstrumentalista Anton Semenenko aka De Mort, s jehož prací se mohli fanoušci setkat už při poslechu poutavého debutu „Ashes To Ashes“, kde se nachází pouze jediná, ale za to nesmírně atmosferická skladba, jež by se dala přiřadit do ranku funeral death-doomového, ovšem se silnou dávkou orchestrací. A protože úspěch světí prostředky, rozhodl De Mort roztočit kolo osudu ještě jednou a znovu, přičemž konečný výsledek si nyní můžeme společně překontrolovat, byť hned na úvod musím konstatovat, že příliš nového se toho za ten rok v tvorbě LUNY neudálo.

Skoro jakoby De Mort složil všechnu tu hudbu v jednom období a následně jen rozdělil kompozice na dvě rozdílná alba. Tentokrát se však na CD nenachází jen titulní track, ale jsou tu hned dva, což je alespoň jakási decentní změna vůči prvotině. Jak už bylo ale řečeno, novinkový počin nepřináší žádné závratné překvapení, a pokud si nese nějaký hendikep, je to právě v důsledku onoho kouzla, které se vztahovalo výhradně k seznamovacímu procesu ve spojitosti s „Ashes To Ashes“. Rozdíly vůči předchůdci jsou tedy víceméně minimální, ale některých pikozměn si třeba posluchač nakonec všimne, zejména pak v druhé části hudebního toku „On the Other Side of Life“, kde se nacházejí o něco razantnější kytarové riffy a hudba se rázem stává mnohem hutnější.

LunaCelkově se ovšem stále jedná o pochmurnou stěnu orchestrací, složenou z těch nejinternějších metalových skepsí, čili ani známka či záblesk nějakého plápolajícího světélka v dáli. Co ovšem opakovaně potěší, to je i tentokrát hodně nadstandartně propracovaná zvuková stránka, bez které by nahrávka postrádala kouzlo a jen stěží by dokázala vtáhnout posluchače do děje. Nicméně tento prvek měl De Mort ošetřený už na debutu a na „ On The Other Side Of Life“ je pochopitelně pokračováno v obdobném režimu, což kvituji s povděkem. Po stránce uměleckého otisku poté rozhodně zaujme zpracování obalu i skromného bookletu s minimem informací (jak jinak v tomto odvětví), neboť ukrajinský patron využil děl slavného norského malíře Edvarda Muncha, vybral některé z jeho pochmurných maleb, jež opravdu souzní se samotnou hudbou a vůbec i po stránce vzhledu vypadá celé dílo vkusně a hezky (včetně potisku CD).

A jak druhé album projektu LUNA nejlépe zhodnotit? Přiznávám se, že se ve mně v tomto ohledu perou dva světy. Jeden si myslí něco o spokojenosti a vlastně i radosti, kterak CD hraje, jakou nabízí atmosféru atd., ovšem druhý svět se zároveň nebojí upozornit na poněkud skromnou zásobárnu nových ingrediencí, což by se na dalším albu už nemuselo vyplatit. A pokud se často hovoří o tom, že právě třetí CD je z pohledu existence kapely (či projektu) rozhodující, tak v případě LUNY tomu tak symbolicky nejspíš i bude. To ale zatím ponechme stranou. „On The Other Side Of Life“ vřele doporučuji všem posluchačům, jež si rádi vychutnávají muziku v klidu, nepotřebují k tomu vokály a své myšlenky často a rádi pouštějí do všech možných i nemožných směrů.

ALL

http://lunametal.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *