LLYR – Wings (CD 2023 – Magick Disk Musick)

Je tomu dlouhých třináct let, co se v tuzemském hudebním podzemí objevilo album „Two Years of Emptiness“ vyprodukované doommetalovou formací LLYR. Pamatuji si, že kluci před časem pilně makali na promu a pravděpodobně neměli pouze a jen skromné plány. Bohužel, jejich první kapitola zaklapla poměrně záhy, přičemž jméno kapely si dnes vybaví jen ti nejzarytější příznivci „underground music“. Pokud si staré časy chcete připomenout, na Rumzinu máte šanci, neboť LLYR jsem se už před lety věnoval.

No, asi by mě nenapadlo, že se kapela ještě jednou pochlapí a něco vydá… Z původní sestavy zbyl jen Jakub Uhlík (baskytara, klávesy) a kytarista Olav (ex-MYTHOPOEIA, ex-GOLD OF ATHANOR, ex-WITCHCRAFT). Ostatní borci do nově rozjetého vlaku přistoupili: ostřílený bubeník Míra (alias Ottar Distress – SORATH), zpěvák Karel (ex-GOLD OF ATHANOR) a druhý kytarista Dominik. A kterak návrat do doomových vod chutná? Inu, chutná, a musím říci, že překvapivě lahodně. Kapela se odtrhla od kompozičnosti a cíleně vsadila na „písničkovější formu“, kterou na konci devadesátých let tlačila řada úspěšných part (podle tehdejších norem se danému hudebnímu ranku říkalo trochu nelogicky gothic metal). 

Ve spojitosti s hudbou LLYR mi nejčastěji naskakují němečtí DARKSEED, případně jejich poněkud zapomenutí krajané EVEREVE. Dokonce bych řekl, že se kluci i po zvukové stránce prvně jmenovaným rafinovaně přiblížili, zejména tedy co se týče kytar. Dobový feeling tímto kvituji s povděkem, neboť právě tento otisk hudbu LLYR značně ovlivňuje. Pro celkovou atmosféru je naprosto klíčovým bodem. Nicméně i nádech starých AMORPHIS je zde znát, řekl bych, že jaksi „oparovitě“ a v příjemných náznacích. „Wings“ tedy v dobrém vnímám jako poctu výše uvedeným ikonám, jež se v určitém časovém rozmezí těšily až „ne-ungroundové“ popularitě – mnohým ortodoxním posluchačům to tehdy vadilo. LLYR ale tohle všechno postavili po letech na hlavu a stvořili vlastní variaci na doomové téma.

Nahrávka je v prvé řadě dosti autentická a svým provedením neuvěřitelně ladná. Hned od prvního songu posluchač vnímá tolik potřebný cit, s nímž bylo pracováno v rámci necelých čtyřiceti minut. Melodické songy, které pravidelně kulminují v refrénech, jsou bezpochyby postaveny na Karlově precizním vokálu. Zabarvení jeho hlasu do hudby skvěle pasuje, v tomto ohledu se LLYR trefili kladivem přesně na hlavičku. Ale vrchní pěvec není zdaleka sám. V „Crowned (by the leaves)“ se v dobrém světle představila zpěvačka Markéta Štychová a třešničkou na dortu budiž i hostovačka letitého lídra SORATH (Admirerforestae), jemuž byla hozena rukavice v podobě coververze „Lady Temptress“ (album „The Astral Sleep“) od TIAMAT. Track nezapře doomovou auru, ačkoliv žánrově se dá zařadit spíše do ranku deathmetalového. LLYR se s ním popasovali skvěle, byť se víceméně drželi zavedeného originálu. V kontextu alba je to ale logické.

„Wings“ je moc fajn album, které primárně potěší zasvěcené pamětníky. Stále sice platí, že originál je originál, ovšem tu a tam není od věci provětrat si hlavu (a hlavně vzpomínky) alternativním produktem. LLYR navíc začali působit v hudebním teritoriu, z něhož druzí v průběhu času vystoupili. Předně tedy v Česku si za poslední dobu nevybavuji počin, jenž by obdobným způsobem navázal na přetrženou nit. K „Wings“ se budu velmi rád vracet.

Skladby: Asylum, Black Lodge, Crowned (by the leaves), Nibiru, Rebellion, Fall Of Love, Wings, Lady Temptress (TIAMAT cover)

Sestava: Karel – vokáy; Franta – kytara; Dominik – kytara; Jakub – baskytara, klávesy; Míra – bicí
Hosté: Markéta Štychová – zpěv (3); Lord Morbivod – programming (5); Admirerforestae – zpěv (8); Jakub – kytara (2)

ALL

https://www.facebook.com/LLYRband

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *