LISTENER – Being Empty: Being Filled (CD – 2018, Sounds of Subterrania)

Původně hip-hopový projekt LISTENER se během pěti let dokázal přetransformovat v alternativně metalové těleso, jemuž není nic „svaté“. Z podobných kulišáren vždycky vznikají ty nejlepší nahrávky a Vy si nyní buďte jisti, že „Being Empty: Being Filled“ patří mezi ně.

Na své si zde přijdou především milovníci žánrové košatosti, neboť LISTENER ve své tvůrčí svobodě potápějí METAL do mnoha barevných nádob. Odkaz starých časů tu a tam připomenou „mluvené úseky“, ovšem Dan Smith je i beztak velmi schopným zpěvákem. Ono je ale vůbec takřka zázračné, že tato zajímavá trojice netvoří ve svém žánrovém přerodu jen čistý punk-rock, ale zcela bezostyšně se hlásí k progresivně laděnému metalu s rockovými a hardcoreovými prvky. LISTENER jsou vskutku jedineční a světe div se… v dnešní době takřka nemožné, ale ano, jsou osobití. Paradoxně je však tato snaha nic nestojí, neboť jejich experimentování není podrobeno kdovíjakým neposlouchatelným bláznivinám.

Naopak „písničkové“ skladby, jež obsahují zcela vycentrované refrény, míří někam do krajiny kdysi velmi oblíbených THERAPY? Vlastně… když byste si představili tuto irskou partu v součinnosti s RAGE AGAINST THE MACHINE, no… už jsme opravdu skoro doma. 🙂 Až tedy na tu progresivní rafinovanost a mnohem zákeřnější crossover. Např. nástroj jako trubka, kterou pánové používají zcela legitimně v mnoha skladbách, to je opravdu počin hodný obdivu. Musím uznat, že trubka zní v podání LISTENER skutečně parádně, místy dokonce řádně silácky a hrubě.

Velikost alba pak naštěstí podtrhuje i parádní sound, jemuž rozhodně snadno podlehne nejeden zvukový fajnšmekr. „Being Empty: Being Filled“ je album nikterak v česku známé party, ale o to víc si ho budete považovat. Velké kapely metalového mainstreamu se jaksi nemohou hnout z místa a Amíci LISTENER jim tímto vypouští rybník. Většinou je z toho velká blbost, když kluci z ulice nahrazují čepice s kšiltem, avšak LISTENER dospěli opravdu do obdivuhodného stádia. „Being Empty: Being Filled“ stojí za investici!

Skladby: Pent Up Genes, Little Folded Fingers, There’s Money in the Walls, Add Blue, Bloodshot/New Love, Shock and Value, Window to the World, A Love Letter to Detroit, Manhattan Projects, Plague Doctor

Sestava: Dan Smith – zpěv, baskytara; Jon Terrey – kytara; Kris Rochelle – bicí

ALL

https://listener.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *