LIFESTREAM – Post Ecstatic Experience (MC-2015, Les Acteurs de l’Ombre Productions)

Post Ecstatic ExperienceDalším překrásným kouskem z dílny Les Acteurs de l’Ombre Productions je bezpochyby „kráska“ (rozumějte kazeta) od francouzských LIFESTREAM, jenž přicházejí se stejnou politikou jako stájoví kolegové AEZH MORVARC’H, čili jejich hudba pouze a jen na kazetě. „Post Ecstatic Experience“ navíc pro kapelu představuje absolutní debut, takže pokud jste o LIFESTREAM nikdy neslyšeli, můžete být rozhodně v klidu, přestože za oponou rozhodně nečekají úplně neznámá jména, vždyť oba hlavní protagonisté jsou nějaký ten pátek součástí deathmetalové stálice DEMENTED, bicmen John poté bubnuje u poměrně zavedených OTARGOS. Ovšem LIFESTREAM? To je úplně jiná záležitost!

Jak už jsem v úvodu uvedl, kompletní materiál je zafixován v překrásně kolorované kazetě, jež ve své image doplňuje podobně ztvárněný obal, takže pokud dnes podzemní scéně (samozřejmě nikterak masivně) vládnou picture vinyly, tak třeba za nějaký ten pátek budou znovu v oblibě takto pojaté kazety, ostatně vydavatelská firmička Les Acteurs de l’Ombre Productions není rozhodně jediným subjektem, který se k tomuto historickému médiu upnul. Ale jo, je to krásné pokoukáníčko, ačkoliv mě osobně ještě více interesuje samotná hudební produkce, jejíž stylistika, i tím jak je vyprodukována, připomíná časy devadesátých let, nemluvě o zvuku, jehož (pravděpodobně) „prašivost“ mě poněkud zaskočila.

LIFESTREAMPředně tedy úvodní stopa „Introspective Maze“ je příšerným způsobem zahuhlaná a veškeré nástroje doslova a do písmene zanikají. Že by další analogově sejmutá nahrávka? Je to dost možné, neboť z LIFESTREAM cítím jistý punc opozičnosti vůči uměle vykalkulovaným nahrávkám, ovšem sám za sebe si nejsem zcela jist, jestli zrovna tohle je ta nejlepší cesta do hudební nirvány (podobné pocity mám např. z nahrávek GRAVELAND). Po první kompozici tedy řada pochybností, ovšem… od druhé položky se zčistajasna začínají dít věci nečekané, alespoň tedy s ohledem k první položce. Podzemní zvuk se „srovnal“, sice se stále nejedná o žádný luxus, ale pokud posluchač přistoupí na pravidla hry, nemusí se jednat až tak o nepřekonatelný problém.

To, co však chci sdělit, se ovšem slučuje především s hudební náplní, uhrančivém až okultním pojetí black metalu, bestiální atmosféře, kterou obklopují především majestátní klávesy, jež pulsují neuvěřitelnou silou a obrušují hrany kytarovému zvuku. Finálem všeho jsou však vskutku zdařilé hudební nápady, pravda, nikterak revoluční, ovšem ten feeling! Skoro by se dalo říci, že LIFESTREAM jsou jakousi zvláštní odrůdou kultovních SUMMONING, ovšem s tím rozdílem, že jejich produkce zní o MC LIFESTREAMněco živelněji a mě osobně se zdá i o něco variabilnější. To je ale pochopitelně věc názoru. Každopádně tato kazeta obsahuje hned několik interesantních skvostů, přičemž mezi ty nejblyštivější řadím unikátní instrumentálku „Sad Thoughts Overdose“ s několika přesahy ke gotice a zapomenout nemohu ani na extravagantní kousek „Parasite Glory“, jenž celé album uzavírá.

„ Post Ecstatic Experience“ je značně rozporuplné dílo. Ve světě současného pojímání zvuku totiž nemá absolutně šanci na úspěch – teď je jen otázkou, jestli vůbec v tomto ohledu uspět chce. Těžko říci, jaký byl přesně záměr této nahrávky, jak moc se minul účinkem, případně jestli finální produkt je přesně to, po čem LIFESTREAM toužili. Já osobně se přiznávám, že s tím, jak je nahrávka uchopena, mám s prominutím problém, zvláště pak i z toho důvodu, když slyším z jednotlivých kompozic obrovský potenciál, který se až tak úplně nepovedlo naplnit. Už asi nejsem úplně ten undergrounďák.:) „Post Ecstatic Experience“ ovšem nikterak nezatracuji, domnívám se, že i toto hudební pojetí si najde své fanoušky, vždyť aura celého nosiče je naprosto úchvatná. Pokud někdo z vás stále preferuje „hudební podzemí“ a touží po nějaké opravdové lahůdce v duchu devadesátých let, tento produkt je k mání v limitované edici sta kusů.

ALL

https://www.facebook.com/lifestreambdx?fref=ts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *