Lembetu (LOITS)

Když se mi povedlo na „lopatu“ dostat estonské ozbrojence LOITS, nenapadlo mě nic jiného, než doplnit naší knihovničku o další netradiční zásek. O LOITS jsme toho už na našem webu napsali celkem dost, ale protože jistí jedinci stále více touží po exkluzivnějších informacích, přemluvil jsem klávesistku Karji (mimochodem jí tímto ještě jednou děkuji za brutální tequilovou rundu), aby zprostředkovala mé otázky vrchnímu patriotovi LOITS, jehož jméno je tajemné jako estonský vítr! Mistr Lembetu s velkým zájmem rozpitval všechny níže uvedená témata! Nalijte si tedy sklenku nějakého příjemného drinku a můžete se dát do čtení!

A – Autumn landscape (Podzimní krajina)
Estonsko skrývá opravdu hodně nádherných míst, která můžeš na podzim spatřit. Proto mě ani moc nemrzí, že léto už pomalu končí. Nádherné je tu však i jaro. Speciálně v čase, kdy začíná tzv. „indiánské léto“ (to znamená někdy na konci jara – pozn. All).

B – Books (Knihy)
Musím se přiznat, že v poslední době bylo téměř nemožné, abych se do nějaké knihy začetl. Byl jsem opravdu hodně časově vytížený. Když však čas dovolí, sáhnu především po nějaké historické knížce. Okruhem mého zajmu je období druhé světové války v Estonsku. Podobné je to třeba s událostmi před první světovou válkou, které mě také dosti zajímají.

C – Czech republic (Česká republika – víš něco o našem státě?)
To je skoro hloupost, ptát se Estonce, jestli zná Česko. Kdo by neznal nebo nečetl o dobrodružstvích vojáka Švejka? Neznám lepší styl humoru. Dále je proslavené vaše pivo nebo rovněž překrásná architektura měst. Zapomenout také nemůžu na spoustu metalových příznivců. Není se co divit. Vyrostly u vás takové kapely jako ROOT, TÖRR a MASTER´S HAMMER, které byly základem všeho. LOITS už v Česku dvakrát vystupovali a pokud se naskytne příležitost, chtěli bychom se k vám vrátit. Třeba už tento rok! Ve vztahu k naší společné minulosti však také existuje několik bolestivých momentů. Po druhé světové válce bylo mnoho mladých Estonců, sloužících v německé armádě, zabito českými komunisty. Z těchto událostí vzešel pro nás výraz „České peklo“. Dědečkův bratr, můj jmenovec, se odtamtud už nikdy nevrátil.

D – Drinks (Tvé oblíbené nápoje)
Většinou pijeme světlé pivo. LOITS však preferují tradiční nápoj, který se jmenuje „Minttu“ a má 50%. Chuť máty peprné, chutná skvěle. Teče to do vás ani nevíte jak. Pak se začnete potit a už běžíte :-)…

E – Estonian metal scene
Všechno co potřebujte vědět, najdete na adrese http://www.estonianmetal.com. Na okraj však mohu zmínit, že naše scéna patří zřejmě k nejsilnějším na Baltu. Během krátké doby se velmi silně rozrostla. Máme k tomu veškeré předpoklady (jako např. metalové magazíny, labely, festivaly a hospody). Z nahrávek navrhuji vyzkoušet následující kapely: HORRICANE, MANATARK, METSATOLL, MUST MISSA, THARAPHITA, HUMAN GROUND, FORGOTTEN SUNRISE, DAWN OF GEHENNA, ECHOSILENCE atd..

F – Foods (Tvá oblíbená jídla, případně estonské lahůdky)
Zůstal jsem u starého dobrého masa s bramborami. Nejsem příliš vybíravý a ani žádné oblíbené jídlo nemám. Nedávno jsem si však zalíbil kořeněná jídla a proto jsem velmi častým hostem čínských restaurací. Estonským národním jídlem je „mísa“, velmi podobná severoevropské kuchyni. Asi největší zvláštností je však kama a „jellied meat“ atd. (nějaké maso, ale tohle opravdu nedokážu přeložit – pozn. All).

G – Ghosts (Duchové)
Jsem skutečně přesvědčen, že v mém příbytku, kde v současné době žiji, se duchové nacházejí. V dřívější době tu ještě bylo hodně klidu (nebo skoro úplné ticho). Bylo to přesně šest měsíců na zpět, kdy jsem se sem přistěhoval. Po hospodářství se stále někdo procházel a pák náhle zmizel. Nevěřím tomu, že to byl nějaký jiný člověk.

H – „Hiiekoda“ (album estonské kapely METSATOLL)
Protože jsem s nahrávkami od Nailboard Records úzce spjat, nebude má recenze tohoto alba příliš adekvátní, ale zkusím to. Hned na úvod musím však podotknout, že METSATOLL tímto albem velice překvapili místní metalovou obec a nejen tu. Dle mého názoru je ale zbytečně dlouhé a také některé skladby jsou na můj vkus až příliš chaotické. To je ale tak všechno, co mu mohu vytknout. Jedná se skutečně o mistrovské dílo, které je v Estonsku skutečně velmi populární. Myslím, že by mohlo zaujmout také zahraniční posluchače. Byl jsem jednoznačně pro „zlaté ocenění“ pro tuto desku (album bylo v Estonsku ohodnoceno jako nejlepší v daném žánru za uplynulý rok).

I – Iraq
Jedna země a jedna kultura, USA nemůžou nikdy vládnout celému světu. Amerika dělá velkou chybu, když šťourá do tradic těchto světů, které žijí po staletí. Z toho nemůže vylézt nic dobrého. Události z jedenáctého září ukázaly, že systém, na který západní ekonomika spoléhá, je velmi zranitelný, protože není podpořen principem hodnoty života. Tahle bublina je velice křehká a vlastně není ani možné ji ubránit.

J – Jealousy (Žárlivost)
Jako všechny další city a charakteristické rysy, tak také tato vlastnost má nějaký důvod. Žárlivost nás ve vztahu dokáže přimět k pohotovosti. Pokud se s ní dobře nakládá, může i žárlivost vést ke zlepšení úrovně vztahu. Je vlastně takovou motivací.

K – KREATOR
KREATOR je jeden z mých dětských favoritů. „Renewal“ bylo vlastně poslední album, které jsem měl opravdu hodně rád. „Enemy Of God“ mě znovu mile překvapilo, a proto by se KRAETOR mohl dostat zpět do mého seznamu favoritů. Jinak jsem dostal přezdívku Mille a hlavní příčinou byla má hlasová vybavenost. Takhle na mě volali docela dlouho :-).

L – LOITS
Flak`n`Roll in it’s purest form :)!

M – METSATÖLL
Patrně nejslavnější kapela v Estonsku. Skutečnost, že METSATÖLL získali s albem „Hiiekoda“ ocenění v kategorii „Nejlepší punkové a metalové album roku“, jistě mluví samo za sebe. Jinak LOITS jsou s METSATÖLL velmi dobrými přáteli. Tajemstvím určitě není, že obě kapely mají společného bubeníka.

N – Norway black metal bands
Hodně undergroundových kapel popírá vliv norského black metalu ve vlastní tvorbě. To rozhodně není případ LOITS. Co se však stalo v devadesátých letech, to doslova otřáslo s celou norskou scénou. Od té doby vznikaly pouze klony slavnějších předchůdců a opravdu jsem neměl chuť podobné kapely sledovat. Později se však objevily přece jen kvalitní bandy. Zpět do popředí postavily scénu IN THE WOODS, ULVER, ARCTURUS, VED BUENS ENDE, FLEURETY, BEYOND DAWN atd..

O – Open air fests
Pravá příležitost pro příjemnou zábavu. Abych ti ale řekl pravdu, nikdy jsem na opravdu velkém hudebním festivalu nebyl. S festy konanými v Estonsku nebo jinde na Baltu mám však jen ty nejlepší zkušenosti. Ať jako návštěvník nebo muzikant.

P – Pope and church (Papež a církev)
Celý „pokřesťanštěný“ svět se odnepaměti snažil stáhnout sebou ostatní národy. Naproti tomu mám rád staré kostely a to především díky architektuře. Když vstupuji do starého kostela, tak mám pocit, jako kdyby se najednou zastavil čas, nebo se dokonce přetočil zpět. To je ale tak všechno. Tahle ideologie nikdy nepřála naší lidské nordické povaze. Proto k čertu s papežem a vším, co s ním přichází :-).

Q – Quiet places (Tichá a klidná místa)
Mnoho lidí dává přednost cestování do jižních zemí, kde se na přeplněných plážích povaluje hlučící stádo opálených oslů. Já si však nejlépe odpočinu v klidné přírodě. Letošní prázdniny jsem strávil na takové usedlosti, která patří mé dívce a dalším jejím příbuzným. Pomáhal jsem zastřešovat novou saunu a mimoto jsme také chodili na rybolov. Naprosto ideální odpočinek!

R – RAUD-ANTS
Další estonská folk metalová kapela. Ničím moc výjimečná, ale některé jejich kousky jsou dobré. Koncerty však mají dosti navštěvované. Problém je v tom, že v Estonsku najdeš opravdu velkou spoustu folk metalových nahrávek a oni jsou jen další. Folková část jejich tvorby je skutečně zajímavá, horší je to však s tou metalovou. Ta má mnohem nižší kvalitu.

S – Stars and cosmos (Hvězdy a vesmír)
Hvězdy a vesmír jsou nekonečným zdrojem inspirace, především když si představím rozměry našeho světa a nekonečnost vesmíru. Nikdo z nás přesně neví, co se děje mimo naší planetu. A máme to vůbec vědět? Většinou si představujeme to špatné. Každopádně je kolem nás hodně tajemného a nevysvětlitelného.

T – Tallinn
Ve městě jsem trávil a také nadále trávím hodně času. Vždycky mě to ale táhlo zpět na venkov. Možná proto, že žiju na velice tichém a především nádherném místě. Návštěvníci však Talin rádi navštěvují, především tu starobylou část, která je skutečně krásná. Je zřejmě asi tím nejzářivějším ukazatelem estonské kultury. A bylo by tu ještě mnohem víc, kdyby v roce 1944 nezničily sovětské síly velkou část města bombami. V Talinu však existují také místa, kam bych neposlal ani své nepřátele…

U – USA (USA a světová politika)
Už jsem to trochu naznačil v jednom předešlém tématu. Události z jedenáctého září ukázaly, že náš svět nemůže žádná policie na světě ochránit. Kráčíme však takovým směrem a je skoro jisté, že naše oči spatří ještě další podobně temné dny. Jsem o tom přesvědčen.

V – „Vere Kutse Kohustab“ (LOITS album)
Úspěch tohoto alba je asi tím největším komplimentem pro všechny členy LOITS. V Estonsku jsme dosáhli snad všeho, na co se dosáhnout dá. Zbývá tedy ještě vystrčit více růžky do zahraničí. Čas samozřejmě ukáže, zda toto album přežije „test času“ a obstojí ještě více, než předešlý titul „Ei Kahetse Midagi“. Samozřejmě kdybychom „Vere Kutse Kohustab“ natáčeli nyní, udělali bychom opravdu spoustu věcí jinak. Proto říkám, že spokojený umělec je mrtvý umělec. Věřím, že nové album bude ještě mnohokrát lepší, než to předešlé.

W – Wars (Války)
V jednoduchosti je to soutěž jedné skupiny mužů proti těm druhým za vlastní existenci a život na téhle planetě. Může to znít poněkud extrémně, ovšem války jsou přirozenou součástí našich životů. Vždycky budou existovat války mezi určitými skupinami a nikdy v životě nepřestanou. Mění se pouze metody válek a ty ovládají jejich vůdci. Okolnosti druhé světové války a následně studené války se také časem mění. Čas změní všechno rychle. Dnes máme tzv. „tiché války“ prakticky všude. Doufejme však, že znovu nepřijde válka, která by pro všechny lidi na světě znamenala obrovské krveprolití. Dnes se svět tak „zmezinárodnil“, že nemůžeme říci, že ta nebo jiná válka se nás příliš netýká. O to je to vše nebezpečnější. A samozřejmě na všechno doplácí také naše planeta.

X – Xmass in Estonia (Vánoce v Estonsku)
Bílý sníh, spící příroda a světlo svíčky. Rád se v tuto dobu pohybuji v přírodě. Před pár lety jsem s několika přáteli postavil na okraji lesů malou chatku. Docela daleko od civilizace. Tam jsme také slavili Vánoce a opravdu na to mám krásné vzpomínky. Obecně jsou v Estonsku Vánoce spíše klidné a hodně pohostinné, plné tradic a národních jídel. Ve vzdálené minulosti znamenali Vánoce vítězství světla nad temnotou. Později si křesťané opatřili svůj vlastní výklad. Víte, že první velký vánoční strom postavili zdejší lidé na náměstí Raekoja v Talinu v roce 1441? Tehdy byl opravdu první v Evropě, protože například v Berlíně první veřejný vánoční strom postavili v roce 1780 a v Londýně to bylo až v roce 1840.

Y – Year 2005 and news on your life (Rok 2005 a novinky ve tvém životě)
Je to pro mě rok plný změn. Sedm let jsem pracoval jako účetní dozorce na malém místě, které se jmenuje Kadrina. Nyní mám rodinu a také novou práci. Dělám manažera Nailboard Records v Talinu.

Z – Zeal for music (Dojmy hudebníka)
Moji rodiče nikdy nebyli velkými příznivci hudby. O hudbu jsem se tedy začal zajímat relativně pozdě (tuším v jedenácti letech). To však nebylo způsobeno ani tak rádiem, před kterým jsem se denně kroutil, ale především pak mou první kytarou. Dnes jsem plně oddán skládání a komponování skladeb. Má denní práce se povětšinou skládá z běhání po nahrávacích společnostech. Ve volném čase pak hraji v LOITS.

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *