LATE NIGHT VENTURE – Subcosmos (CD – 2019, Czar of Crickets Productions)

Dánské LATE NIGHT VENTURE jsem do těchto chvil vůbec neznal. Původně jsem se domníval, že jde o úplné nováčky, ovšem hoši mají na kontě už tři řadové desky a aktuální pecku „Subcosmos“. Tou si „dovolují“ opravdu hodně moc. Dejte si ale pozor! Pokud si album vyposlechnete pouze povrchně, mohli byste ukvapeně učinit nepatřičný závěr. „Znovu další post-metalová sebranka, takových jsou dneska stovky.“

Jenže LATE NIGHT VENTURE jsou přece jen výjimečnější, než by se mohlo na první dobrou zdát. Na prvním místě je zdobí neobyčejná hravost – všechny zastoupené skladby jsou neuvěřitelně pestré a variabilní. Pomalé hutné riffy, ukřičený vokál, sludge feeling… (pro našince něco ve stylu FDK, proč nekápnout neznaBožskou). Odvrácenou stranu mince tvoří naopak „psyché intermezza“, která jsou vytvářena překrásnými klávesami a košatými samply. Festival zvuků je pak natolik svázán s hudbou, že z toho všeho až přechází sluch. LATE NIGHT VENTURE dokáží být místy hodně syroví, ale zároveň nemají daleko k progresivně-rockovým proudům. Procítěnější místa mohou v některých momentech připomenout i chrám z nejuctivějších (ANATHEMA).

Jak už samotný název alba napovídá, posluchač se prostřednictvím hudby doslova utápí v hlubinách nekonečného vesmíru. Je to opravdu hloubání se vším všudy a nejednou jsem si při poslechu vzpomněl na ruské náladotvůrce BELOW THE SUN, u nichž jsem se setkal s obdobnou atmosférou. Jak už jsem výše nakousl, v podstatě v každé skladbě lze objevit spoustu piko-detailů, neobvyklých aranží – zkrátka vše je poskládáno tak, aby měli z poslechu požitek především posluchači s otevřeným hledím.

V neposlední řadě musím také vyzdvihnout vskutku parádní zvuk. Doporučuji nahrávku poslouchat hezky v klidu na kvalitních sluchátkách. Pak vynikne v podstatě všechno, o co se kapela na „Subcosmos“ snažila. Moc příjemné překvapení. I navzdory tomu, že nahrávka není počinem pro všední den. Zkrátka si musíte najít chvilku…

Skladby: Far From The Light, Bloodline, 2630, Desolate Shelter, Subcosmos, Noone Fought You, No Burning Ground.

Sestava: Michael Falk – kytara, zpěv, Soren Hartvig – kytara, zpěv, Jens Back – baskytara, Peter Falk – bicí, Jonas Qvesel – syntezátory.

ALL

https://latenightventure.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *