LATE NIGHT VENTURE – Hudební experimenty jsou pro nás velkou motivací!

Dánská skupina LATE NIGHT VENTURE mě na sklonku minulého roku potěšila vypiplanou nahrávkou „Subcosmos“. Přiznávám, točil jsme ji v přehrávači hezky dlouho a myslím si, že v tomto ohledu není zdaleka všemu konec. „Nejsme nikterak slavnou kapelou,“ říká baskytarista Jens Back, jenž v následujícím interview uměleckou pýchou spíše šetří. Ale i v tom je dost možná síla těch „největších“. LATE NIGHT VENTURE jsou beztak velmi šikovní experimentátoři v ranku post-metalovém, a přestože fungují bezmála dvacet let, budu doufat v to, že své nejlepší období mají ještě před sebou…

Na scéně působíte už hezky dlouho. Jaké byly z vašeho pohledu ty vůbec první roky fungování? Všiml jsem si, že všechna vaše alba jsou hodně o experimentech. Je právě toto onen důležitý faktor pro vývoj kapely?
Ano, je tomu tak. Během let jsme prošli žánrovými změnami i změnami v sestavě. Probíhající experimentování a změny pak dopomohly udržet motivaci k pokračování, vždyť jako kapela fungujeme téměř dvacet let. Díky tomuto přístupu bylo hodně zábavné pracovat na novém materiálu. Pomohlo nám to udržet kreativní přístup k věci. Nějakým způsobem to vypadá, že LATE NIGHT VENTURE bylo několik kapel ve stejné skupině.

Název LATE NIGHT VENTURE je skutečně zvláštní. Jak jste se k němu dopracovali?
Prvních několik let jsme měli jiný název. Když pak jeden z kluků, kteří zpočátku založili skupinu, odešel, cítili jsme, že potřebujeme nové jméno. LATE NIGHT VENTURE byla součást názvu jedné písně, kterou napsal náš starý kamarád z kapely (je stále naším dobrým přítelem). Když jsme se pro tento název rozhodli, brali jsme to tak trochu i jako poctu právě pro něho samotného.

Na sklonku minulého roku jste vydali opravdu skvělé album s názvem „Subcosmos“. Kde hledat největší gejzír vaší inspirace? Jedná se v tomo případě o koncepční album?
„Subcosmos“ je závěrečnou částí toho, čemu říkáme „Kosmická trilogie. První s názvem „Pioneers of Spaceflight“ byla založena na fascinaci sci-fi a vesmírném cestování. Druhý dostal název „Tychonians“ a byl inspirován slavným dánským astronomem Tycho Brahem, který žil v 16. století a své poslední dny života strávil v Praze, kde také zemřel. Inspirací zde byla spíše vědecká stránka vesmíru. „Subcosmos“ lze považovat za „vnitřní vesmír“. Tentokrát jsme byli inspirováni výchovou vycházející z různých předměstí, ze kterých jednotliví členové kapely pochází. Např. píseň „2630“ odkazuje na poštovní směrovací číslo jednoho z těchto míst.

Existuje ve vaši hudbě předmět, ať už se týká hudby či textů, jakéhosi hlubšího významu, jež by měl na posluchače LATE NIGHT VENTURE o to víc zapůsobit?
Vždy jsme se snažili vytvořit hudbu, která v mysli posluchače vytvoří nějaký abstraktní obraz. I proto jsme k textům zachovávali jakýsi „poetický“ přístup. Na novém albu jsou však písně a texty mnohem osobnější, ve srovnání tedy s těmi nahrávkami předchozími. Věříme, že to posluchač ocení.

Jak bys definoval proces psaní a nahrávání aktuálního materiálu pro LATE NIGHT VENTURE? Liší se v tomto ohledu současnost od minulosti?
Proces psaní byl zcela odlišný od toho předchozího. Je to dáno tím, že jsme se brzy rozhodli, že všechny písně budou mít vokály. Na našich posledních nahrávkách jsme měli hodně čistě instrumentálních skladeb, ale tentokrát jsme potřebovali vytvořit prostor pro zpěv v písních, což pro nás bylo velmi zajímavou výzvou. Nicméně album jsme nahráli ve stejném studiu a se stejným producentem. Jedna z věcí, kterou jsme se naučili, je, že naše nahrávky fungují nejlépe, když je nahráváme naživo. Hodně pracujeme s odlišnou dynamikou a náladami. Nejlepší výsledky tedy přicházejí tehdy, když spolu hrajeme živě, je to lepší než metodou vrstvení jednotlivých nástrojů, kterou jsme používali v prvních letech.

Album „Subcosmos“ vydal aktivní švýcarský label Czar of Crickets Productions. Jak jste se k této spolupráci dostali?
Nějakou dobu jsme byli v kontaktu s majitelem Frederykem (ZATOKREV) a zdálo se nám, že dobře ví, jak s naší hudbou naložit a náležitě ji podpořit. Jeho Czar of Crikets vydal opravdu mnoho skvělých kapel, které se nám líbí, takže to pro nás nakonec byla jasná volba.

S jakými kapelami jste momentálně v nejširším kontaktu a které z nich kupříkladu nejvíce obdivujete?
Není pochyb o tom, že jsme všichni velcí fanoušci CULT OF LUNA a NEUROSIS. Vlivy těchto kapel v naší hudbě určitě najdeš. Třeba v minulosti jsme také spolupracovali s Magnusem Lindbergem, jedním z bubeníků CULT OF LUNA, který zároveň patří k uznávaným producentům. I když s nimi nyní nejsme v osobním kontaktu, určitě cítíme hudební spojení s těmito lidmi. Jinak v Dánsku je také spousta skvělých kapel a my si užíváme hodně koncertů společně s dalšími umělci, jakými jsou třeba LLNN, THE SHAKING SENSATIONS či MY BELOVED. K těmto partám máme asi nejblíž.

Patříte k příznivcům každodenního kontaktu s vašimi posluchači prostřednictvím sociálních sítí?
Pro nás je tohle skvělé! Milujeme, když si lidé udělají čas a jsou s námi v kontaktu díky různým platformám. Nejsme samozřejmě velká a slavná kapela, takže toto nám zas tolik času nezabere.

Je nějaká věc spojená s vaší kapelou, řekněme hodně důležitá, kterou chcete, aby fanoušci věděli?
LATE NIGHT VENTURE fungují jako taková malá rodina. Vlastně hned tři členové kapely jsou rodinní příbuzní: Peter, náš bubeník a kytarista Michael jsou bratři, Sören (kytarista a doprovodný zpěvák) je zároveň jejich bratrancem. Protože jsme spolu v kapele už tolik let, dalo nám to určitou perspektivu. Po celou dobu společného hraní jsme vzájemně sdíleli mnoho životních zkušeností – dobrých i špatných. Myslím si, že i díku tomu všemu jsme opravdu silným kolektivem. Určitě věříme v to, že takto nastavené fungování nám bude i nadále dodávat patřičnou hloubku, která je podstatná pro hudbu, jež vytváříme.

Figurují ve vašich plánech nyní četnější koncertní aktivity? Kupříkladu nějaké koncertní tour apod.?
Jasně! Na jaře budeme hrát jak v Dánsku, tak také v Evropě. Už se nemůžeme dočkat!

Děkuji moc za rozhovor a za čas, který jsi mi věnoval….
Nemáš vůbec zač. Děkuji ti zazájem o naši kapelu!

ALL

https://www.facebook.com/latenightventure/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *