LA MER – Tetrahedra (CD – 2023, Godz ov War Productions)

Kroutím hlavou a říkám si, pro koho je tato nahrávka určena? Stojí za ní skotský umělec (patrně s polskými kořeny, neboť některé texty jsou v polštině) La Mer alias jinak Jeremi, dle kterého se jmenuje i celý projekt. Je tedy zřejmé, že všechno důležité si hlavní protagonista obstarává sám, byť s výjimkou drobných (leč možná podstatných) asistencí. Alespoň tak je tomu na v pořadí pátém řadovém albu „Tetrahedra“, libujícím si v prolínání melodického black metalu se vším možným.

Posluchačsky se sice nejedná o dramaticky náročný materiál, ovšem každá ze skladeb nabízí trochu jiný pohled do propasti. Záměrem rozhodně bylo udělat kolekci co možná nejpestřejší, místy si zaprovokovat, neznalého posluchače v dobrém podráždit. Připouštím, tento přístup se mi docela zamlouvá, ale na druhou stranu je fakt, že deska působí místy až příliš rozbitě a nesourodě. Blackmetalová nit se sice vine většinou kompozic, ale v obecném měřítku je každá žánrově úplně jinde. Od popu k black metalu, od post-rocku k avantgardě… atd. Člověk má pocit, že neposlouchá ani tak album, jako spíše kompilaci různě zaměřených kapel. Jednotlivé položky kráčí veskrze proti sobě a svým způsobem se odlišují i zvukově.

Divnoalbum. Chvíli si slastně pomlaskáváte, ale za moment byste CD okamžitě vyndali z přehrávače a založili někam na dno šuplíku. Pokud měl La Mer přesně takovouto vizi, klobouk dolů. Rozháranost, nejednota, v jistém smyslu derivát THY CATAFALQUE, ale emočně spíše střídmější. Nicméně pokud chcete slyšet opravdovou hitovku, zvolte si k poslechu „Hell Can Wait“. AMORPHIS hadr v tom nejlepším smyslu slova. Skladba jednoznačně nevyjadřuje to, co nabízí album v kompletu, ale nějakou takovou byste tu hledali stejně marně. Z mé strany to „láska až za hrob“ nebude, ale i tak toto seznámení beru.

Skladby: To the End, Last One Out, Tetrahedron, Patina, Sunsets, Strach, Death Dogs, Esse Non Videri, Hell Caint Wait, Gallow Hill, Where Sadness Lasts Forever, Nienawiść (Myslovitz cover)

Sestava: Jeremi – hudba, texty.
Hosté: Agathe Monnot – doprovodný zpěv (1, 4, 9 & 11); Ivaylo Tsolov – kytara, doprovodný zpěv.

https://roadtripgodinc.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *