KORIUM – Spoor Of The Wolf (Retrospective Collection 2003-2013) (2CD-2015, Hexencave Productions)

Spoor Of The WolfPred začiatkom aktuálnej recenzie musím prezradiť jednu vec. Naozaj nemám rád nahrávky typu „Best Of“. Áno, existuje zopár výnimiek ktoré som ochotný tolerovať a ktoré považujem za vskutku hodnotné počiny. No tieto výnimky sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky – a to doslova. Väčšinou tieto výbery predstavujú značne priehľadné a pre mňa neakceptovateľné snahy o ťahanie ďalších a ďalších peňazí z vreciek večne hladných fans. Veď to poznáte: nový nosič, ktorý síce nie je radovou doskou, ale obsahuje zopár, či skôr jednu jedinú skladbu radu „previously unreleased“, ktorá navyše vo veľa prípadoch odhalí iba nejakú tú demo verziu dobre známeho songu poväčšinou v naozaj žalostne úbohej kvalite. Ale to celé je zabalené do atraktívneho a výpravného obalu (nie vždy) – a ty milý zberateľ, plať.

No ako som povedal, existuje pre mňa našťastie zopár výnimiek. A zhodou okolností pod dvomi z nich je podpísaný Mysticus so svojim malým, ale agilným vydavateľstvom Hexencave Productions. Tou prvou kolekciou bol výber záslužne mapujúci počiatky kapely Aeon Winds a tou druhou je práve pitvaný súbor venujúci sa jednočlennému projektu KORIUM. Už meno tejto kapely je totiž fenoménom samým o sebe. KORIUM, respektíve Koronas stojaci za týmto interesantným mrazivým svetom večnej osamelosti a zimy je výnimočným zjavom stojacim mimo akéhokoľvek hudobného diania. Jeho na prvý pohľad primitívne monotónne, no zároveň dokonale neprístupné diela môžete totiž buď nenávidieť (s čím by sa asi stotožnila väčšina poslucháčov), alebo milovať a nekriticky prepadnúť ich kúzlu. Nič medzi tým. Iste, pri letmom pohľade KORIUM na svojich dielach neprináša nič nové ani prevratné. KoriumBlack metal starej školy zahalený do toho najodpornejšieho mysliteľného zvuku – účelovo až hypnoticky opakovateľný, miestami oživený masívnymi ambientnými plochami. A spoza tejto mohutnej sonickej steny sa občas vynorí hlas hlavného protagonistu, aby prehovoril jazykom ultimátneho zúfalstva a večného zatratenia. Alebo inak. Ak by som mal Koronasovu tvorbu k niekomu prirovnať, ako prvý ma úplne automaticky napadá prekliaty Varg Vikernes so svojou (tiež) jednočlennou pevnosťou Temnoty zvanej Burzum. A samotný hlavný a jediný protagonista kráľovstva KORIUM tento príbuzenský vzťah ani nijako nepopiera. No na celej veci predsa len NIEČO je. Niečo, čo nie je možné definovať rozumom, čo ale dokonale pochopí každé čierne srdce skrz tieto disharmonické tóny plné krajného zatratenia a konečnej Černoty.

Reprezentatívnu dosku „Spoor Of The Wolf“ môžem označiť za dokonalého sprievodcu desaťročie trvajúcimi temnými negativistickými víziami samotného Koronasa. A hoci tento výber neprináša nič, čo by už nezaznelo v minulosti, vo veľa prípadoch je to pre fanúšikov vôbec prvá možnosť zadovážiť si niektoré z týchto songov v reprezentatívnom zvukovom kabáte. To platí dvojnásobne vo chvíli keď spomeniem, že celý materiál prešiel pred svojim vydaním oživujúcim masteringom. No netreba sa obávať – ten dobre známy špinavý zvuk je tu stále prítomný v takmer nezmenenej forme.

Čo teda táto CD kolekcia limitovaná počtom 500 kusov teda prináša? Jednoducho povedané, je toho naozaj až neznesiteľne veľa. Viac než 150 minút hudby naplnilo kapacitu dvoch diskov takmer do posledného bajtu. A ak mám byť ešte konkrétnejší prezradím, že skladby sú radené chronologicky od najstaršej minulosti až po (takmer) horúcu súčasnosť. Z prvého dema „Mrazivá noc prináša pokoj“ je tu síce iba jediná stopa v podobe songu „V mesačnom svetle“, no nasledujúci počin „Hradby samoty“ sa tu nachádza v plnej kráse. A vzápätí sa predvedú skladby nachádzajúce sa či už na samostatných EP nahrávkach KORIUM („Čakanie na dotyk mrazu“, „Symbol vlčej hlavy“ či „Vôňa mrazu“), alebo na nespočetných split nahrávkach. No ako bolo spomenuté, takmer všetky tieto nosiče boli vypustené do sveta v krajne limitovaných množstvách nepresahujúcich neraz zopár desiatok kusov. No napriek tomu, že „Spoor Of The Wolf“ predstavuje prierez celou kariérou tohto telesa, výsledok je až napodiv kompaktným a dokonale súdržným dielom.

V tomto okamihu by som mohol túto rozpravu ukončiť, no nedá mi nespomenúť ešte jednu vec. Okrem samotného CD nosiča totiž Mysticus pripravil aj striktne limitované kazetové vydanie čítajúce iba 13 kusov. A musím povedať, že hoci grafická podoba kompaktu dokonale kráča v najlepšej tradícií KORIUM, je to práve toto MC vydanie vyvedené v mrazivo modrej farbe, ktoré ma dostalo ešte o kus viac. A navyše, skladba „Mŕtve schody“, ktorá musela byť na CD z kapacitných dôvodov skrátená sa tu nachádza v plnej dĺžke. No tak či tak, dielo „Spoor Of The Wolf“ je vynikajúcim tipom pre všetkých, komu v žilách koluje tá správne mrazivá čierno čierna krv. Nehovoriac o tom že tí, ktorí Koronasovmu kúzlu v minulosti prepadli je táto kúpa povinná.

Dagon

http://korium.webs.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *