Konečné výsledky cen BŘITVA 2014

MASTERS HAMMER - fotoV brněnském klubu Melodka byly rozdány ceny Břitva za rok 2014. Jde o již 14. ročník těchto českých výročních rockových cen, jež každoročně oceňují to nejlepší z tuzemské tvrdé hudby a které doplňují, rozšiřují a přitvrzují záběr ostatních hudebních cen. Držitele cen určilo hlasování 52 převážně rockových, metalových či punkových publicistů.

Albem roku vyhlášen „Vagus Vetus“ legendárních MASTER’S HAMMER
Vítězem hlavní kategorie Album roku se stali legendární blackmetalisté MASTER’S HAMMER. Jejich textově zcela mimořádné album „Vagus Vetus“ je nejenže dalším potvrzením pozice světově uznávaného kultu, ale bylo nominováno také na cenu Anděl, stejně jako alba skupin ASMODEUS a ET MORIEMUR, jimž v Břitvě náleží rovněž oceněná další dvě místa.

Objevem roku je HANBA, Trhavina těsně porazila Pařát, videoklipem roku se stal cenzurovaný snímek MALIGNANT TUMOUR
Jako Objev roku byla oceněna punková HANBA, přičemž oblast hardcoru a punku se výrazně prosadila také mezi médii, kde na úkor metalového Pařátu těsně triumfoval knižně realizovaný fanzin Trhavina. Coby nejlepší videoklip byl označen sportovně laděný, velmi vtipný a na YouTube žel cenzurovaný snímek At Full Throttle režiséra Martina Ferka a skupiny MALIGNANT TUMOUR.

Oceněn také Brunův „Revoltikon“ či koncertní návrat KRABATHORu
Hudební knihou roku se stal životopisně zaměřený a dnes již zcela vyprodaný Revoltikon, jehož autorem je Bruno Kovařík z kapel KRABATHOR a HYPNOS. Prve jmenovaný soubor byl oceněn také za svůj úspěšný koncertní návrat na metalovém festivalu Brutal Assault v Jaroměři. Ten současně triumfoval také v rámci živých produkcí a firem.

Hlasující vyjádřili svůj odpor vůči popularitě skupiny ORTEL
Zklamáním roku byla vyhlášena nebývale narůstající až varující popularita kontroverzně vnímané skupiny ORTEL, vůči jejímž textům vyjádřil svůj odpor téměř každý druhý hlasující publicista.

Do Galerie legend vstoupily skupiny STROMBOLI, PLEXIS a DEBUSTROL
Do Galerie legend cen Břitva, kterou již dříve tvořilo 12 historicky významných kapel, byla nově uvedena rocková legenda STROMBOLI, punková legenda PLEXIS a metalová legenda DEBUSTROL.

STROMBOLI
Zatímco PRAŽSKÝ VÝBĚR se kolem poloviny 80. let potýkal se zákazem činnosti, jeho fenomenální kytarista Michal Pavlíček dal vzniknout souboru, který naplno rozkvetl v momentě, kdy jej doplnila zpěvačka Bára Basiková. Roku 1986 bylo dokončeno napůl koncertní a napůl studiové dvojalbum, které nabídlo celou řadu dodnes slavných kompozic, v nichž se prolnula artrockově náročná hudba, instrumentální perfekce, jedinečný hlas zpěvačky a místy i Morgensternovy zhudebněné básně. Rok 1989 přinesl anglicky zpívané album „Shutdown“, které místy znovu obsahuje výrazné momenty, jeho dopad však utlumily aktuální společenské proměny. Další roky charakterizovaly jen velmi občasné koncertní návraty, když ten zatím nejčerstvější byl doplněn také o zbrusu nové album „Fiat Lux“.

PLEXIS
Skupina vznikla v roce 1984 pod názvem PLEXIS PM a rychle se zařadila mezi nejvýraznější protagonisty českého punku, po dvou letech četných problémů s policií však nastal rozpad. Roku 1988 přišel návrat pod zkráceným názvem, kdy dosavadní punk se prolnul s novými vlivy, které potvrdilo i úspěšné album „Půlnoční rebel“. Další desky přinesly směs street rocku, psychedelie a dalších žánrů, ale žel také náklonnost k drogám, zatímco někdejší punková přímočarost ustoupila do pozadí, mnoho původních příznivců skupinu odvrhlo a ta se odmlčela. Po několikaleté pauze se soubor vrátil a nahrál další dvě alba, jež byla návratem k melodickému punk rocku, jenže ani toto období nemělo dlouhého trvání. Další roky přinesly různě se střídající období hraní i nečinnosti a naopak jen minimum nových nahrávek.

DEBUSTROL
Skupina vznikla v roce 1986 a dnes již legendárním demosnímkem „Vyznání smrti“, uvozeným proslulým výkřikem „Tak si všichni userte, je tady DEBUSTROL!“, se roku 1988 zařadila mezi nejvýraznější tuzemské průkopníky thrash metalu. Po vojenské pauze tuto pozici potvrdil nejen dvojí triumf v anketě Černá vrána, ale především prodejně velmi úspěšné album „Neuropatolog“, na které navázal vyspělejší „Svět co zatočí s tebou“. Pozdější léta sice přinesla i některá odlišněji a rozpačitěji přijaté nahrávky, ale minimálně alba jako „Vyhlazení“, „Apokalismus“ či „Přerushit“ potvrdila pozici kapely, která je stále schopna zaujmout hudební rychlostí a tvrdostí, textařskou syrovostí i koncertním nasazením.

BŘITVA 2014 (v některých kategoriích byla oceněna první tři místa):
Album roku: MASTER’S HAMMER – Vagus Vetus, 2. ASMODEUS – Past na Davida Kleinera, 3. ET MORIEMUR – Ex Nihilo In Nihilum
Objev roku: HANBA
Neřadové album roku: RETROPROTEST – Nová deska se starym obsahem
Minialbum & split & singl roku: CONTRASTIC – Jařmo
Videoklip roku: MALIGNANT TUMOUR – At Full Throttle (režie: Martin Ferko)
Kniha roku: Bruno – Revoltikon
Koncert & festival roku: Brutal Assault (Jaroměř), 2. Obscene Extreme (Trutnov), 3. Play Fast Or Dont (Hradec Králové)
Médium roku: Trhavina, 2. Pařát, 3. Hlasatel
Firma roku: Obscure Promotion & Brutal Assault, 2. MetalGate, 3. PHR / Papagájův hlasatel
Potěšení roku: koncert skupiny KRABATHOR na festivalu Brutal Assault
Zklamání roku: existence, popularita a texty skupiny ORTEL
Galerie legend: STROMBOLI, PLEXIS, DEBUSTROL

Kompletní výsledky: http://cenybritva.cz/vysledky-2014/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *