JINÁ HUDBA – Czech Experimental And Progressive Compilation (2LP – 2020, Dysphoricam Audio Productions)

Obdobné počiny se už jen tak nevidí. Pokud máte rádi experimentální hudbu ve všech možných i nemožných jakostech, 2LP Czech Experimental And Progressive Compilation vám jistě zprostředkuje solidní porci zážitků. Komplet má na svědomí brněnské vydavatelství Dysphoricam Audio Productions, pro které je to shodou okolností debutový počin.

LP č. 1 (DESKA DUCHOVNÍ)
Strana lyriky
Začátek opravdu nelehký. Těleso BLACHUT se věnuje experimentální hudbě, která je postavena na akordeonovém ševelení, těžko to nějak nazvat. Svým způsobem se jedná o meditativní parádu, ovšem ony náznaky „odporu“ jsou natolik rušivé, že si člověk marně láme hlavu s tím… co vlastně s tím. 🙂 Ale zajímavost, která se jen tak neslyší, to bezpochyby je. Druhou partou na „straně“ jsou známější MASÁŽ. Ti už na předchozích nahrávkách předvedli, kterak se dá vytvářet „nářez akusticky“, a to s líbeznou podporou recitovaných básní. Nemůžu si pomoci, ale MASÁŽ mi ani těmito příspěvky nikterak k srdci nepřirostli. Nicméně spolu s vámi přebrodí celý rok, od ledna do prosince, přičemž každému měsíci je věnována hrstka poetických bonmotů.

Strana nespoutanosti
Od „strany nespoutanosti“ jsem očekával ještě větší podivnosti. A? Měl jsem pravdu. OHNE STUNDE MINUTEN jsou derivátem EINE STUNDE MERZBAUTEN, čili všechny cesty vedou do Mostu. Radek Kopel je nezmar, nadšenec a naprosto nezlomný experimentátor. Na tracku „OSMinut“ je to zatraceně znát. Jasně, je to noise, ale překvapivě spíše „ukolébavkový“. Žádné ostré hrany, spíše „příjemné“ zvuky, které jsou originálním způsobem zapleteny do sebe. Radka jsem vždycky obdivoval za jeho entuziasmus, a za tento track mu vysloveně tleskám! Neméně skvělí jsou ovšem pro zcela neznámí EÁ, jež se zde prezentují kombinací mathcoru a jazz (rocku). To vše ale pouze v instrumentální rovině. Pro milovníky hudebního guláše bude tohle učiněný audioráj. Je opravdu paráda, že u nás existují takhle nápadité projekty (a je samozřejmě velká škoda, že se o nich takřka neví).

LP č. 2 (DESKA MATERIÁLNÍ)
Strana kovu
Druhá placka a „strana kovu“. Dal se tušit METAL a svým způsobem tomu tak skutečně je. MANKURT jsou ovšem rovněž skvělí! Experimentální „misch-masch“ – death metal/grindcore, dvě skutečně velmi nápadité skladby, vpravdě povedené. Těžko říci, jak by se mi pozdávala celá nahrávka, ono není snadné vyplodit takto náročnou „zábavu“ na ploše cca čtyřiceti minut… Ovšem tady mě MANKURT jednoznačně přesvědčili. Nejinak tomu ale je u následující party DUOBETIC HOMUNKULUS (s bývalými členy !T.O.O.H.! v sestavě). Experimental grindcore? Ano, může být, ovšem k tomu si připočtěte ještě hromadu odboček, křižovatek, nadjezdů a podjezdů. Poslouchal jsem a poslouchal… a vinyl se najednou v gramci zastavil. A to jsem byl zrovna v nejlepším. No nic, máme tu ještě jednu stranu „ke kávě“.

Strana kávy
… a kávu jsem si k poslechu samozřejmě udělal, to snad ani jinak nešlo. A sakra, MASSOLA! Další dílek do už tak povedené skládanky. Jasně, tenhle experimentální grindcore/jazz/metal s podporou saxofonu, to není nic pro obyčejné smrtelníky. Audiofilové se však mohou těšit na hudbu obdobnou té, kterou tvoří např. Mike Patton se svými podivuhodnými přáteli. Skvělé! Ještě větší plus však mají u mě brněnští NACHTTANTE, kteří produkují experimentální sludge/doom metal. Opět nečekejte žádné laciné „písničkování“. K poslechu je zde naopak scénická kompozice „Sturmlineführer“, která je vskutku znamenitá a velmi osobitě pojatá, opravdu radost poslouchat.

Kompilace „Jiná hudba“ představuje exkurz do nitra experimentální hudby. Tu zde reprezentuje hned několik žánrově rozličných skupin, ovšem jedno mají pochopitelně společné. Líbí se mi nápad, kterak je 2LP zpracováno, ono rozdělení je skutečně velmi trefné. Sám za sebe se těším na to, až si od některých kapel poslechnu mnohem víc.

LP1 (KAPELY): BLACHUT, MASÁŽ, OHNE STUNDE MINUTEN, EÁ
LP2 (KAPELY): MANKURT, DUOBETIC HOMUNKULUS, MASSOLA, NACHTTANTE

ALL

https://www.dysphoricam.cz/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *