JEDEN KMEN – Basnj (CD – 2023, Epidemie Records)

Z alba sdružení JEDEN KMEN se u mě doma stal „ležák“. Když mi překrásný digipack dorazil, okamžitě jsem si ho prohlédl, prolistoval a následně si pustil i CD. Jenže, dal jsem dva kousky a dál už to nešlo. „OK, třeba na to teď nemám náladu,“ řekl jsem si s tím, že se k „Basnj“ určitě znovu vrátím. Když jsme ale tak učinil, stalo se mi totéž ještě jednou… A co hůř, posléze se to stejné opakovalo znovu a znovu. Nakonec jsem album přece jen doposlouchal do konce, ovšem s velkým ošíváním a skřípěním zubů.

Mám v oblibě experimentální hudbu, elektro všeho druhu, ambient taktéž, ovšem s tímto „Kmenem“ moje duše nesouzní ani v nejmenším. Ne, kdepak, musím kápnout božskou: tenhle prazvláštní hudební hybrid mi dostatečně pocuchal nervy. Nelíbí se mi vokály (předně tedy ty mužské), nemluvě o prapodivné hatlamatilce, jež se asi nejblíže podobá chorvatštině (těžko říci). Jediné, co s čistým svědomím beru na milost, jsou dvě závěrečné kompozice. Zejména instrumentálka „Povratok zimy“ svou elegickou polohou krotí předchozí rozvernou linii a nabízí tvorbu tělesa v poněkud jiném zbarvení.

Navzdory mému odboru jsem však bytostně přesvědčen o tom, že někdo jiný bude z počínání JEDNOHO KMENE nadšen. Nahrávka má objektivně skvělý zvuk, působí osobitě a neokoukaně. Nevím, jestli jsem se při poslechu dostal do správné „vesnice“, ovšem dost dobře jsem si dokázal představit hopsající domorodce kolem ohně a skotačení s rozličnými strunnými nástroji a píšťalami. Těžko říci, jestli jsou mé výjevy správné, neboť album údajně navazuje na knižní vydání pohádky O ztracené Zimě, k níž soubor ještě návdavkem přidal i audioknihu. Za tuhle nevšední porci práce musím JEDEN KMEN jednoznačně pochválit, protože takto ucelený komplet je skutečným dárkem pro obdobně souznící, možná i přemýšlející, příznivce. Pod text jsem ostatně přidal všechno potřebné, schválně, zkuste si to poslechnout. Třeba na rozdíl ode mě lépe proniknete do tajů tohoto nevšedního kmene.

„Basnj“ je počin rozhodně zajímavý, ale v mnoha ohledech mi nesedí. K CD se už vracet nebudu, nicméně jsem ochoten připustit, že se JEDEN KMEN snaží o cosi neokoukaného a nestandartního. Třeba se mi do vkusu trefí někdy příště.

Skladby: Solnečna kareta, Lisja rada, Prěstupiti prag, Velika sala, Čelom protiv burji, Tri prědavstva, Solncu licem v lice, Povratok zimy

Sestava: Jakub, Jugo, Skrík, Loqo, Ctibor, Hanička a Čepa (hudba); Lucie Nekudová, Žaneta Turoňová, Petra Varaďová, Veronika Mičíková a Anežka Špinlerová – sbory

ALL

https://www.jedenkmen.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *