JAKUB JANDA – Jsem především sportovec, nikoliv celebrita

Je mi velkou ctí, že na stránkách R.U.M.u mohu představit člověka, který toho v posledních letech opravdu mnoho dokázal. Skokan na lyžích, Jakub Janda, bude v letošní zimní sezónně obhajovat titul krále skokanských můstků, což je pro naší malou zemi stále obrovský úspěch a málokdo si to uvědomuje. Žel někteří lidé ani tento úspěch vidět nechtějí, ale to je koneckonců jejich problém. Jakubova cesta na vrchol nebyla snadná, jak si mnozí dnes myslí. Za vším stojí obrovská dřina a píle, a právě Jakubův vzor a dosažené výsledky by měly být hnacím motorem pro všechny začínající sportovce. Jsem velice rád, že si Jakub našel čas na mé otázky i v tak perném tréninkovém období, v době, kdy probíhala Letní Grand Prix, kterou si navíc ještě zpestřil o závody v Národní formuli 1400.

Srdečně vás zdravím, Jakube! Hned na úvod bych vám chtěl touto cestou pogratulovat k fantastické minulé sezoně! Jste známý tím, že se příliš neohlížíte zpět, přesto by mě velice zajímalo, jestli existuje nějaký moment či zážitek, který vám všechny tyhle krásné chvíle nejvíce připomíná?
Samozřejmě někdy se ve vzpomínkách vracím zpět, ale jak už jste vzpomínal, snažím se příliš neohlížet.

V současné době probíhá stále ještě Letní Grand Prix, kterou jste v minulém roce také vyhrál. Jak velkou váhu těmto závodům přikládáte? Je to spíše příprava, čas na otestování nových věcí, a nebo berete tyto závody jako legitimní soupeření s ostatními skokany?
Léto je přípravné období na zimní sezónu, ale každý závod jedu naplno. Vzhledem k tomu, že letošní léto bylo mimořádně krásné (a já se zaměřuji převážně na zimní sezónu), z části jsem tuto přípravu vypustil a věnoval jsem se zdokonalování fyzické kondice.

Když pominu OH v Turíně, tak jste vlastně v minulé sezóně vyhrál skutečně vše, co se vyhrát dalo. Vynikající formu jste měl už v létě a vlastně od té doby vás z průběžného prvního místa nikdo nesesadil. Jak se vlastně žije s vědomím, že člověk je teď „ten první“? To všechno muselo být velmi psychicky vyčerpávající!? Přiznávám se, že já osobně bych byl vyklepaný jako ratlík, zvlášť kdybych se podíval za sebe a viděl tu celou řadu špičkových soupeřů…
Mám kolem sebe skvělý tým lidí, kteří mi pomáhají k překonání některých překážek. Důležité je nepřipustit si moment vyčerpání a snažit se udržet v dobré kondici a rovnováze.

Doufám, že vás moje dotazy tohoto typu příliš neobtěžují… další dotaz je opět tak trošku zvláštního charakteru. Moc by mě zajímalo, co se odehrává v hlavě skokana, když má před sebou poslední skok a po prvním kole je ve vedení? Vždycky, když vás pozoruji, tak příliš nervózně nevypadáte? Spíš mi přijdete velmi odhodlaný (to se např. rozhodně nedá říci o mé osobě, protože to drama z Turné čtyř můstků bylo pro mě dočista infarktové, měl jsem skoro horečku a z nervozity jsem si okusoval nehty tak, že mi ještě teď ani řádně nedorostly :-))…
Vaše dotazy mě vůbec neobtěžují. Nervózní možná nevypadám, ale přál bych vám vidět, jaká nervozita se ve mně odehrává :-).

Čtenáři by mi jistě neodpustili, kdybych se vás nezeptal na váš nekonečný souboj s Jane Ahonenem. To už musela být docela obehraná písnička, když jste na věži zůstávali většinou jenom vy dva? Soustředili jste se pouze na své výkony, a nebo někdy došlo i na nějaký krátký rozhovor?
K žádným pikantnostem nedošlo. Když jsme zůstali na věži sami dva, neprohodili jsme snad ani slovo, protože každý se soustředil jen a jen na svůj skok, aby ho udělal co nejlépe.

Máte mezi zahraničními skokany nějakého kamaráda a nebo oblíbence, kterému vždy také přejete co nejlepší umístění?
Mezi skokany mám spoustu kamarádů, nejvíce přeji a fandím Adamu Malyszovi.

Čeští fanoušci vás mohli v minulém roce vidět na domácím můstku v Harrachově, kde jste ve druhém závodě triumfoval (pro mě to byl opravdu velký zážitek, závodů jsem se přímo účastnil jako divák). Skáčete rád na domácích můstcích?
Určitě není nic krásnějšího, než skákat před domácím publikem. Jsem velice rád, že se mi podařilo v Harrachově zvítězit.

Dá se říci, že po několika „černých“ letech se skok na lyžích, především díky vám, velice zvedl. Zvýšil se zájem fanoušků, média se opět tomuto sportu začala trochu více věnovat (i když je to pořád málo). Pozorujete, že se třeba mladí kluci v současné době zase začínají drát na můstky? Jak se vám vlastně daří vypořádávat s čím dál větší popularitou?
Zájem o tento sport určitě vzrostl i u mladých kluků, ale bohužel mi připadá, že u nás nejsou trenéři, kteří by uměli s dětmi pracovat. Nepociťuji nějakou popularitu.

Ale třeba v takovém Polsku jste určitě velmi populární. Možná více než u nás…
V Polsku je tento sport díky Adamovi velmi sledovaný, a tam se každý skokan cítí jako hvězda.

S úspěchem je v Čechách často spojována závist. Za vaším úspěchem je však spousta dřiny, kterou především ti závistiví nepochopitelně přehlížejí. Narážíte často na lidi, kteří zkrátka úspěch jakoby „neodpouštějí“?
Každý úspěch je po zásluze potrestán…!

Často se hovoří o vašem stylu „létání“. Němečtí komentátoři při přenosech na RTL často hovořili o tom, že váš styl není příliš efektivní. Pamatuji se, že v jednom z přenosů Dieter Thoma doslova rozebral váš skok na padrť a nevěřícně kroutil hlavou, kterak dokážete dát lyže prakticky až za „uši“. Mohl byste však v krátkosti nastínit, proč se o vašem pojetí někteří experti takto negativně vyjadřují? Z pohledu příznivce musím totiž konstatovat, že se na vaše skoky opravdu nádherně dívá…
Nevím, proč se k němu negativně vyjadřují. Možná můj styl efektivní není, ale každý skokan má svůj vrozený styl. Takže ho těžko změním…

Na tuto otázku bych hned navázal další. V současnosti se ve velmi dobrém světle ukazuje váš reprezentační kolega Roman Koudelka, který jako by se ve vašem stylu tak trochu zhlédl. Co říkáte na jeho současnou formu? Neděláte si z něj trošku legraci? Přece jen to tak na „oko“ vypadá, jako kdyby vás ve vzduchu kopíroval…
Koudy má fantastickou formu a doufám, že mu to dlouho vydrží. Na závodech bydlíme většinou spolu na pokoji, takže legraci si ze sebe děláme navzájem. Jinak jak už jsem odpovídal v předchozí otázce, každý má svůj vrozený styl.

Na webových stránkách stojí ve vašem medailónku tato věta: „není veřejností vnímán jako osobnost večírků nebo společenských akcí“. Mohl byste tuto myšlenku malinko osvětlit?
Vzhledem k mému omezení času navštěvuji jen ty důležité akce. Především jsem sportovec a ne celebrita.

Často se hovoří o tom, že pokud český sportovec něčeho dosáhne a poté se mu nedaří, okamžitě se na něj zapomíná, v horším případě se na něj „plive“. Jak vnímáte toto české pseudofandovství? Sledujete např., kterak to chodí v jiných sportech?
Na tuto otázku odpovím jedno, ať už se mi daří nebo ne, opravdoví přátelé mi zůstanou.

Letošní sezóna vyvrcholí Mistrovstvím světa. To minulé bylo pro vás opravdu velmi povedené. Bude vaše příprava nějakým způsobem směřovat právě k těmto závodům?
Ve skocích na lyžích je ten problém, že se forma naplánovat nedá.

Náš magazín se zaměřuje především na tvrdší metalové žánry. Odpovídal jste někdy do podobně orientovaného periodika? Když jsem tuto otázku pokládal vašemu kolegovi Tondovi Hájkovi, tak jsme se shodli na tom, že tvrdá hudba se k lyžování a zvláště pak ke skokům na lyžích docela dobře hodí. Máte v těchto hudebních rancích nějakou oblíbenou kapelu?
Do takového periodika jsem ještě neodpovídal. Samozřejmě tvrdá hudba k takovému sportu patří. Já jsem spíš na rock, ale něco tvrdšího si také poslechnu, např. HELLOWEEN nebo LORDI nejsou špatní.

Sportovci často rádi relaxují při oblíbených filmech na DVD. Máte také nějaké oblíbené filmečky, které si sebou přibalujete na turné?
Mým žánrem jsou thrillery a komedie. Rád se podívám na filmy s oblíbenými herci. Oblíbené filmy jsou Kokain, Náhradníci, Krycí jméno Donnie Brasco a Láska nebeská.

Váš vztah k internetu…?
Vydržím u něj opravdu, opravdu dlouho…

Máte rád také ostatní lyžařské disciplíny? Jak si vede Jakub Janda na klasických sjezdovkách?
Mám rád sjezdovky. Myslím, že jsem průměrný lyžař. Běžky jsem měl na nohou asi před deseti lety a už se k nim asi nechci vracet.

Velice vám děkuji za rozhovor! Za celou redakci přeji hodně úspěchů v dalších závodech. Ať se vám následující sezona vydaří co možná nejlépe! Budeme držet palce a za sebe mohu prozradit, že už nyní se těším na SP v Harrachově!
Díky moc za podporu a díky všem svým fanouškům!

ALL

Největší úspěchy:
1999: MS, družstva, 7.místo
2001: MS, Lahti (Finsko), družstva, 6.místo
2004: SP, Ještěd, ČR, 3.místo
2004: SP, Kuusamo, Finsko, 3.místo
2004: SP, Trondheim, Norsko, 2.místo
2004: SP, Harrachova, ČR, 3.místo
2004: SP, Engelberg, Švýcarsko, 2. a 3.místo
2005: SP, Insbruck, Rakousko, 3.místo
2005: SP, Neustadt, Německo, 2.místo
2005: SP, Neustadt, Německo, 1.místo
2005: MS, Oberstdorf (Německo), HS-100, 2.místo
2005: MS, Oberstdorf (Německo), HS-137, 3.místo
2005: VÍTĚZ LETNÍHO GRAND PRIX 2005 (historicky první skokan, který vyhrál letní pohár SP)
2005 SP, Kuusamo, Finsko, 1.místo
2005 SP, Lillehamer, Norsko, 2.místo
2005 SP, Lillehamer, Norsko, 1.místo
2005 SP, Harrachov, ČR, 1.místo
2005 SP, Engelberg, Švýcarsko, 1.místo
Turné čtyř můstků, Oberstdorf, Německo, 3.místo
Turné čtyř můstků, Garmisch – Partenkirchen, Německo, 1.místo
Turné čtyř můstků, Innsbruck, Rakousko, 2.místo
Turné čtyř můstků, Bischofshofen, Rakousko, 2.místo
VÍTĚZ TURNÉ ČTYŘ MŮSTKŮ 2005/2006
2006 MS, Lety, Kulm, Německo, 7.místo
2006, SP, Zakopane, Polsko, 4.místo
2006, MR, Německo, 2.místo
2006, SP, Lahti, Finsko, 2.místo
CELKOVÝ VÍTĚZ SVĚTOVÉHO POHÁRU 2005/2006!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *