Jak to vidí… Štěpánka Kubíčková (KONTRA PRODUCTION) a R.X. Thámo (BRATRSTVO LUNY)

První kolo prezidentských voleb máme „úspěšně“ za sebou, ovšem v další salvě postřehů a stylových názorů nám to nikterak překážet nebude. První zpovídanou slečnou této ankety je Štěpánka Kubíčková (Kontra Production) a hned pod jejími větami si můžete posvítit na R.X. Tháma z BRATRSTVA LUNY.

Štěpánka Kubíčková (KONTRA PRODUCTION)
Na co se nejvíce těšíte/netěšíte v novém roce?
Těším se na nová alba PRVNÍ HOŘE, INSANIE a ENDLESS, která by měla být během letoška dokončena. Těším se, že lidi budou vyprodávat kluby, nakupovat hudební nosiče a vůbec zajímat se o skutečnou kulturu, začnou se chovat více ekologicky a vážit si sami sebe a tím pádem i druhých. Těším se na pobyty v přírodě, na rok bez nemocí a úrazů, na dostatek peněz a pohody :).

Očekáváte v dohledné době nějaký zásadní hudební comeback?
Za Kontra Production se připravuje návrat ENDLESS, vně co se týká české scény se čím dál častěji hovoří o návratu skupiny LUCIE, čehož se poněkud obávám.

Proč by měl/neměl být prezidentem republiky Vladimír Franz?
Jde o člověka bez komunistické minulosti a zatuchlosti současné vládní „komunity“, který se na rozdíl od jiných na prezidentský post nedral sám od sebe… Bohužel, v tuto chvíli nemám zcela jasného favorita, nicméně mám jasno o tom, kdo z kandidátů by prezidentem rozhodně být neměl a mezi ně Vladimír Franz nepatří.

Jaký je váš názor na amnestii dosluhujícího prezidenta?
U takového množství osob v žádném případě nepůjde o individuální posuzování. Bohužel to zřejmě dopadne tak, jak se dá očekávat a média budou mít hodně „zajímavého“ materiálu.

Uvítali byste „znovuzrození“ Československa?
V této chvíli je to již poněkud absurdní představa, těch 20 let nejde vrátit zpět, ale myslím si, že ti, kdo se narodili v Československu, nebudou Slovensko vnímat nikdy jako zahraničí.

Proč bych měl/neměl věřit slovům jistého Žita 44?
Doporučuji ignoraci. Čím více se kauza rozpitvává v nejrůznějších diskusích, sdílí se videozáznam na sociálních sítích, tím více se záležitost přikrmuje a naplňuje se její cíl. Nemyslím si, že věc je tak průhledná, jak se možná zdá, ale iritují mě tyhle nárazové vlny masového zájmu na nepravých místech.

Proč mám/nemám svůj profil na sociální síti?
Ze „služebních“ důvodů

Proč by měla/neměla dostat KSČM prostor ve vládě České republiky?
Bohužel, v tomto případě lidský mozek často funguje tak, že časem vytěsňuje nepříjemnou minulost a za delší dobu vyvstanou převážně pozitiva. Je totální absurdita volit tuto stranu a ještě větší kvůli takzvané „bezradnosti“.

Jak podle vás dopadne korupční aféra v českém fotbale?
Dovolím si tohle téma vynechat.

Doplatíme/nedoplatíme v příštím čase na církevní restituce?
Nemyslím si, že by církevní restituce měly na většinu z nás až tak znatelný dopad, nicméně ještě více než o samotnou výši „vyrovnání“ jde o princip v této souvislosti. Co všechno v tomto případě znamená tolik vládou opakované slovo „morálka“?

R.X.Thámo (BRATRSTVO LUNY)
Na co se nejvíce těšíte/netěšíte v novém roce?
Těším se na klidnější rok s rodinou, protože ten rok předcházející jsem si na svá bedra vzal mnoho projektů, které se sice s úspěchem podařilo zrealizovat, ale stálo mě to mnoho sil. Za všechny budu jmenovat festival Magická noc trubadúrů. Co se týče hudby po stránce fanouškovské nenechám si ujít jubilejní 20. ročník CASTLE PARTY s LACRIMOSOU a XIII. STOLETÍM pod hvězdnou oblohou bolkówského hradu v Polsku. Ježíšek mě donesl lupeny na Landův muzikál Klíč králů – jsem velmi zvědavý. A také se těším na film HOBIT – neboť jak píší fajnšmekři: v těch třech hodinách je ukryt celkem pěkný dvouhodinový film. No a samozřejmě nemohu opomenout tvůrčí a koncertní činnost mého mateřského shakespearovského tělesa BRATRSTVA LUNY. V červnu nás čeká live BASINFIREFEST a průběžně s Darkthepem budeme pracovat na skladbách pro nové album Bratrstva. (Čtyřlístek)

Očekáváte v dohledné době nějaký zásadní hudební comeback?
Nenapadá mě. …stále si užívám již dvanáct let starého comebacku, kdy do IRON MAIDEN našli zpátky cestu Adrian Smith a Bruce Dickinson. O vánoční svátky jsem četl novou knihu IRON MAIDEN VE STUDIU – PŘÍBĚH KAŽDÉHO ALBA… musím říct, že mě u čtení neskutečně mrazilo a jen mě mrzelo, že od rozbalení dárku trvalo jen dva dny …

Proč by měl/neměl být prezidentem republiky Vladimír Franz?
Z ryze osobních důvodů mu minimálně v prvním kole volby dám svůj hlas. Naše společnost není většinově schopná tolerovat alternativy, zamýšlet se nad nimi. Kandidatura hudebního skladatele a nekonvenčního člověka je mi sympatická, stejně jako jeho mediální podoba, která se skládá z mozaiek myšlenek, někdy útržků názorů – dle mediálního formátu pořadu, který umožnil různě dlouhé reagování na dotazy moderátorů či diváků. A také času a naší koncentraci, které jsme byli schopni sdělení věnovat. Jsem rád, že se koná přímá volba prezidenta, cítím, že odpadl jeden důležitý předmět politického handlování pro parlament a senát.

Jaký je váš názor na amnestii dosluhujícího prezidenta?
Tento akt mě šokoval! Nejsem schopný posoudit celý rozsah amnestie, co vlastně bude se všemi důsledky znamenat. Už ale i hlasy od právních autorit dávají nepokrytě najevo, že toto byl ultra přešlap. Připadá mi to jako zlý sen. Obhajoba amnestie stávajícím prezidentem mě nepřesvědčila. Sám mnohokrát říkal, že chce společnost spojovat, nikoliv rozdělovat. Takto zkušený politik přeci musel umět odhadnout, jakou negativní reakci rozsah jeho amnestie vyvolá. Udělat toto gesto v době dlouhodobé ekonomické recese,v čase maximální krize ve víru v demokracii reprezentovanou zkorumpovanými, všehoschopnými a bezcharakterními politiky… mně přijde opravdu velmi nevhodné.

Uvítali byste „znovuzrození“ Československa?
Kdyby bylo v roce 1992 referendum, hlasoval bych proti odtržení. Dnes je znovusjednocení se Slovenskem nereálné. Na Slovensko často jezdím a cítím se tam, také jako doma. Možná i do budoucnosti bude probíhat další sbližování a provázanost obou států, ale utvořit z nás jeden stát, to je už promarněná šance.

Proč bych měl/neměl věřit slovům jistého Žita 44?
Je demokracie. Přemýšlení, vyslovování názorů a nesení důsledků za ně i činy, které z nich pramení, je největším pozitivem dnešní doby. Každý ať si věří, čemu chce, je ale obezřetný k manipulaci. Vyslovovat soudy o druhých je velmi jednoduché, zvláště, když se neříkají do očí a je vyloučena zpětná vazba. Vytváření názorů apriori považuji za slabost. A z historického principu by se měly kejklířům držet palce. Vždyť v jejich bláznivých činech lze objevit mnohdy i nečekaná moudra.

Proč mám/nemám svůj profil na sociální síti?
Mám profil na facebooku. Pomáhá mi hlavně při koordinaci projektů, zásadně ulehčuje komunikaci. A občas v tom balastu nesmyslných příspěvků a statusů na mě vykoukne něco, co mě opravdu potěší a co by mě jinak asi bez povšimnutí minulo. Také se mi líbí sledování příspěvků osobností, které člověk uznává.

Proč by měla/neměla dostat KSČM prostor ve vládě České republiky?
KSČM je demokratická strana s velkou podporou voličů – bohužel! Tato otázka je tedy bezpředmětná, nikdo jim participaci na vládě – pokud dostanou dostatek hlasů či uzavřenou s někým koalici, nemůže zakázat. V roce 1990 se měli „komančové“ postavit mimo zákon, zavřít jim stranické sekretariáty, zmrazit konta, vystěhovat je z nemovitostí atd. A měli začít znovu pod novým názvem – to by jim už nikdo zakázat nemohl. Ale neměli by to tak jednoduché. Ale to by u nás musela proběhnout „revoluce“ – ne vykšeftované předání moci.

Jak podle vás dopadne korupční aféra v českém fotbale?
Nevím, kterou myslíš. Nebaví mě český fotbal sledovat. Nemám v něj žádnou důvěru. Zmatený odchod Haška ze Strahova byl pro mě symbolickým aktem totálního zmaru. A to, že Řepka ukradne spoluhráčům pokladnu, tak to už je příběh opravdu z jiné mentální dimenze, do které nebudu strkat hlavu ani drahocenný volný čas…. Na druhou stranu musím říct, že velkou pochodní, která rozčesává divotvornou tmu jsou výkony Plzně. Klobouk dolů… No to ještě nakousnu neuvěřitelně tupé a hulvátské idioty v ochozech (slovo fanoušek používat nebudu, fanoušky fotbalu na mysli nemám!) a intrikaření funkcionářů, které v mediálním éteru je trapnější než předtočené silvestrovské pseudo show…

Doplatíme/nedoplatíme v příštím čase na církevní restituce?
Člověku posledních pár let dochází, co se to tady děje. Proč se vyrovnání s církvemi neuskutečnilo v první polovině devadesátých let, když byly třeba po ruce výnosy z privatizací? Spravování státního rozpočtu a jeho zatěžování dalšími výdaji k ničemu dobrému vést nemůže. Nechápu strategii státních dluhopisů (kdo a kdy to bude splácet?), pseudosociální politiku státu, do očí bijící předražování mega i mini veřejných zakázek. O tomto by se dalo psát dlouho a vnímám mnoho lidí okolo sebe, kteří už také tak nějak prozřívají. Vede z tohoto marastu nějaká cesta? Člověk musí začít u sebe, musí být přestat hejlem, kterého obírají peněžní ústavy a další subjekty. Musí se bránit, pracovat na svém intelektuálním růstu a nevzdávat lokální boje na barikádách všednosti. Třeba se ostrůvky konstruktivně nahněvaných lidí jednou spojí a vytvoří opozici současnému systému, která dokáže něco zásadního změnit. Třeba víra ateistů země České jednou i hory přenese…Amen! A STŘIBRNÉ AVE R.U.M.zinu a vše nejlepší do nového roku MMXIII.

ALL