JÄÄPORTIT – Jääportit (CD-2018, Epidemie Records)

JÄÄPORTIT je finský hudební projekt chlapíka jménem Tuomas Mäkelä a dovolím si tvrdit, že jeho nahrávky jsou mnohem známější v Česku než v jeho domovské krajině. Samozřejmě mě k takovému tvrzení vede fakt spojený se zachováním věrnosti vůči labelu Epidemie Records, jenž vydává nahrávky JÄÄPORTIT v podstatě pravidelně. Ale třeba je tomu úplně jinak, těžko spekulovat.

A co přesně nabízí v pořadí pátý Tuomasův počin? Osobně vnímám jeho hudbu jako takový hodně chladný mix post-rocku, ambientu, jemného electra a překvapivě i doom metalu. Valivá a temná hudba, byť může na první dojem vypadat vcelku monotónně, nabízí po kompoziční stránce vskutku pestré menu a v některých skladbách dokonce vyčnívají překrásné kytarové vyhrávky. Takhle působivě to zkrátka umějí narýsovat snad jen seveřané.

Přidanou hodnotou nahrávky je pak ještě neuvěřitelně pestrý arzenál všemožných zvuků a zakuklených intermezz. Všechny tyto aspekty nahrávku bezesporu posouvají dopředu a vlastně vám ani nepřijde, že tu chybí zpěv. Naopak velké rezervy spatřuji ve výsledném zvuku, který až nebezpečně odkrývá rozdíl mezi JÄÄPORTIT a skutečnými žánrovými špičkami. Kdyby tomu bylo jinak, nahrávka by byla okamžitě katapultována do zcela odlišných dimenzí, nemluvě o zvýraznění látky stávající. Pokud se však dokážete s tímto hendikepem smířit, určitě s albem prožijete nejednu příjemnou chvíli.

Skladby: Aaveinen, Jaavuori ajelehtii, Kalmiston kangastus, Kuulaana kipuna, Maailmanpuu, olematta olemassa, Paskiaiset, Poies, Samentuma, Synkkien aikojen partaalla, Taivaltaja tuntematon

Sestava: Tuomas Mäkelä – hudba

ALL

https://jaaportit.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *