INVOKER – Towards the Pantheon of the Nameless (CD – 2020, Einheit Produktionen)

Němečtí INVOKER fungují na scéně takřka jedenáct let. V minulém roce si pak k desátému výročí nadělili třetí řadovku s názvem „Towards the Pantheon of the Nameless“, jež primárně potěší milovníky staré školy black-death metalu. Především po zvukové stránce je deska hodně „trezorová“, zajímalo by mě, jestli to pánové skutečně takhle chtěli. Provedené skladeb je totiž překvapivě dosti výživné a INVOKER z celkového pohledu nejsou úplně těmi zřetelnými vyznavači „metalové konzervy“.

Do alba je však třeba se dostat. Když se ale přenesete přes výše zmíněný zvuk, je velká šance, že si INVOKER nakonec překulíte na svou stranu. Umí totiž vyšperkovat metalový oldschoolový základ s takřka rockovými elementy, kterých je na albu překvapivě nespočet. Odborně se tomu říká „privatizace extrému a brutality“ 🙂 Navek by se sice mohlo zdát, že se kapela až příliš lacino vzdává klasických atributů žánru, ovšem opak je pravdou. Bez provzdušnění by INVOKER zcela zapadli, jejich tvorba by se stala v podstatě nudnou a nevýraznou.

Oceňuji, kterak kapela dokáže balancovat mezi ortodoxním metalem a melodií. Žádné krkolomné a nedůvěryhodné zvraty, pouze přirozený a účelný mix. Naproti tomu vokál je ryze (brutálně) tradiční, zde ani náznak ústupku. Dovolím si tvrdit, že INVOKER přesně vědí, proč si počínají přesně takto a co přesně jim tato zajímavá verze black/death metalu přináší. Album se celkově nikterak honosně netváří, ovšem ve finále přece jen dokáže překvapit. Nebýt toho zvuku, pravděpodobně bych se k „Towards the Pantheon of the Nameless“ vracel daleko častěji. Ale třeba to někoho z vás zaujme o trochu víc…

Skladby: Crumbling Sky, Towards the Pantheon of the Nameless, Journey to Darkness, Dark, Devils Door, Fall into the Void, Breathless, The Veils of Golden Light, Above the Stars.

Sestava: Timo Büttner – kytara, zpěv; Nico Hünniger – kytara; Ingo Rusche – baskytara; Tino Schumann – bicí

ALL

https://www.reverbnation.com/invokerofficial

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *