INSANIA – Zapal dům poraž strom (CD-2013, X-Production )

O kapele INSANIA toho bylo na stránkách R.U.M. zinu napsáno mraky, stačí použít nástroj pro vyhledávání. Ovšem položme si otázku, která na tomto webu ještě nikdy nezazněla: Proč je ta INSANIA u hudebních pisálků tolik oblíbená? Proč ji nadržují? Dokonce samotný Poly mi jednou řekl, že je z některých kladných recenzí mírně nervozní :). Že bychom my všichni INSANII opravdu nadržovali? Ale kdepak! Ani v nejmenším! Jenom si vezměme, čím si Poly a spol. za ta dlouhá léta prošli. Dnes v našich končinách prakticky neexistuje kapela, která by po tolika letech zněla takto „IN“, dokázala se posouvat s každou nahrávkou, modernizovat svůj sound, riskovat a přitom si neustále uchovávat své vlastní know-how plné coru,metalu, punku a v neposlední řadě i satirických bonmotů. Konzervativní přístup k hudbě to zkrátka není nic pro INSANII, přestože někteří fanoušci by jistě uvítali méně elektroniky a více přímočarosti. Ačkoliv…no, chtěli byste vidět INSANII, jakožto soubor starých páprdů? Já tedy rozhodně ne a myslím, že tomu tak nikdy nebude.

Nicméně i ve fázi nikdy nekončící evoluce se občas najdou určité mezery a právě jednou takovou je i aktuální CD „Zapal dům poraž strom“, kulhající na jednu nohu. Záměrně jsem použil termín „jednu nohu“, jelikož ani zdaleka tu není všechno špatně. To rozhodně ne. Ovšem ve srovnání s předchozími dvěma počiny mi novinka vychází jako nejméně zdařilá, a to jednoduše proto, že zastoupené skladby až na výjimky nepřevyšují své starší předchůdce. Pokud se nyní domníváte, že jsem ve svých slovech zbytečně netečný, tak je to dost možná proto, že lety namlsaný posluchač byl jaksi automaticky zvyklý na stoprocentní INSANII a taktéž na stoprocentně vymazlené počiny, fungující od začátku do konce. Přiznávám se, že když jsem si kolekci nových skladeb poslechl poprvé, byl jsem mírně řečeno zklamaný, ovšem postupně jsem se na aktuální „lajnu“ přece jen trošičku dostal a vyhrabal pro sebe to nejlepší (i když s ohledem na předchozí desky toho není úplně tolik).

Hned úvodní song s tradičně skandálním textem mi vůbec, ale vůbec nesedl. Docela se divím, že zrovna k „Božské komedii“ kluci zplodili svůj první videoklip. Nevím, ale mám pocit, že právě tato skladba je trochu ukázkou vítězství určitého druhu poselství nad hudbou samotnou, přičemž přisprostlé skandování mi k srdci zrovna nepřirostlo. O nic víc mi pak k srdci nepřirostla ani „Ať shoří v pekle všechny kapely světa“, jenž po očku pošilhává po skladbách z „Kultu hyeny“, ačkoliv jejich úrovně rozhodně nedosahuje. S nástupem cyber-punkové „Nejsvětější trojice“, však INSANIA nečekaně ožívá a basketbalovou trojkou se vrací do hry. V následujícím dvojbloku se pak kapela rozhodla zařadit poněkud netradiční tracky a právě přesně tenhle krok schvaluji oběma rukama. „Píšu ti švabachem“ je takřka hororová balada s prology malé holčičky, jejíž křehký hlásek v závěru nahrazuje Polyho rapované intermezzo. Ovšem naprosto nejlepší song ve stylu gothických TO/DIE/FOR se nachází pod položkou číslo pět. „Sfoukni za mě svíci“ je jednoznačný kandidát na video číslo dva! Lehkost, něha a INSANIA feeling! Nádhera (doporučuji poslouchat při noční jízdě autem).

Dalším odlitkem z „Kultu hyeny“ je posléze i „Bioprodukt podsvětí“, ostrá a naroubovaná palba, tj. typická INSANIA. Dá se říci, že přesně v tento moment jsem měl z alba opětovně docela fajn pocit a těšil se na další lahůdky +/-. Brutální a zlověstný hymnus „Až se to tu otočí“ ještě vcelku beru, byť se nemohu zbavit jakého škworovského traumatu, ale následující skladby ve mně zanechávají spíše rozpaky, byť třeba text ke skladbě „Polevil jsem v modlitbách“ si mě okamžitě získal. Navzdory rozpakům jsem nicméně toužil alespoň po nějakém finále, nicméně úplně stejně jak je rozporuplný začátek alba, tak úplně stejně je to s jeho závěrem. Sice tuším, že onen „levný bigbít“ je v rozlučkové „Neprojdou“ eventuální narážkou na někoho či na něco, ale přesto si dovolím tvrdit, že taková hudební jakost INSANII příliš nesedí.

„Zapal dům poraž strom“ je na můj vkus značně nevyvážené album. Na jedné straně je možno seznámit se s úžasnými songy, které by snad ani jiné kapely nikdy nebyly schopny vytvořit, a pak tu máme co dělat s poněkud nečekaně průměrnými fláky, jejichž kredit zachraňují texty plné sarkasmu a vtipných forem rouhání. Některá slovní spojení tesat do kamene je málo! Celkově to však INSANII příliš nevyšlo, ale to už bych se opakoval….

Bonus ústy Polyho: „Booklet je tentokrát nositelem malé technologické revoluce“, uvedl k novinkové desce zakladatel kapely Poly. „Přes QR kód na CD/LP je možné si zdarma stáhnout do vychytralého telefonu aplikaci Insania, která je oknem do zlého světa a s její pomocí můžete dešifrovat skrytý obsah. Jedná se o unikátní aplikaci, která je poprvé použita právě v bookletu tohoto alba. Skrytý obsah a jeho možnosti budeme nadále rozvíjet a časem se v něm objeví i další temné věci. Tímhle způsobem necháme ožít i booklety našich starších alb“

PS: Doporučuji vyzkoušet! Jedná se o skutečnou duchařinu!

ALL


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *