INSANE – Preserve To Diverse (CD – 2010, PAŘÁT)

Po spuštění tohoto CD vám bude do několika vteřin zřejmé, kdo formoval hudební směr kapely INSANE… tedy pokud nežijete v jeskyni a zajímáte se alespoň trochu o to co se na metalové hudební scéně děje, nebo lépe řečeno dělo. Hned při prvních tónech začíná nepřeslechnutelná inspirace a od ní odvozený celý směr desky, který drží kompaktní zadání až do jejího konce. Jména světových kapel, která jsou jasnou předlohou a prozradím je raději až v závěru.

Recenze desky mě zastihla v určité „retro“ náladě, kdy jsem se k prozatím neoznačeným vzorům také v minulých dnech vracel a propadl jsem tedy s nesmírným potěšením předloženému matriálu. Jestli tedy máte zájem o povedený příděl cyber metalu nebo chcete -li industrial hard coru, poslední deska kapely INSANE v ám ji v plné míře poskytne! Deska je opravdu neskutečně našlapaná a od svých vzorů si opravdu vybírá jen to nejlepší (některé písně uvádějí filmová i hudební intra) a vždy když to vypadá, že sklouzne k nějaké další „měkčí“ odnoži, neochvějně se vrací zpět do tovární haly a dál strojově, mechanicky přesně, určuje nelidské robotické tempo své produkce.

Jediné co mě trochu při poslechu „popuzovalo“ byl výrazný zpěv, který svým pojetím trochu vybočuje z daného teritoria, ve kterém se deska odehrává, ale druhý hlas hned vše vrací do zajetých kolejí a jasně určuje koho má kapela INSANE jako předobraz ohledně vlastní tvorby.I přesto všechno jsem po několikátém poslechu ústřednímu hlasu s velikou radostí přivykl a ještě více si celou desku vychutnal. O originálním pojetí se nedá sice hovořit, ale o perfektní propracovanosti a oddanosti svým vzorům a přesných hudebních „replikách“určitě ano.

A to pro českou kapelu není žádná ostuda (tedy alespoň podle mého názoru) a připočteme-li k tomu ještě opravdu stylový „továrně- mozkový“ obal (tem mozek už jsem taky někde viděl, ale byl jen jeden) a post kybernetický zvuk, máme tady skvělou desku od domácího zástupce, který se vzhlíží ve svých metalových zahraničních vzorech a snaží se jim vyrovnat.

Překvapením kroutím hlavou a pusu mám dokořán nad neuvěřitelně šikovnou a opravdu neskutečnou prací New Minima Studia (náhrávání, mix a mastering)!!! Mohl bych se dál rozepisovat o dalších továrních a industriálních tématech, ale napadá mě, že se půjdu projít, kolem rozpadlého znovuožívajícího průmyslového prostředí, a tak ještě více dokreslím písně, které my budou znít v přehrávači díky INSANE! Odcházím do noci a potemnělá ocelová nádhera ožívá už nejen při přehrávání doma v pokoji…Myslím, že slyším houkat sirénu a ve fabrice končí další směna… nebo se mi to jen zdálo??? Škoda jen že jsem recenzi nemohl napsat na stroji. Zvuk klávesnice se ani zdaleka neblíží „kulometné palbě“ psacího stroje…Ha !!!

Tato velice povedená deska také vyšla jako součást metalového ob-měsíčníku PAŘÁT č.36, takže místo tří piv si mazejte koupit do trafiky CD (pokud to tedy ještě stihnete) i s časopisem, a nebo si ho objednejte…A tajenka vzorů? Ta je velmi jednoduchá, na prvním místě jasně vedou FEAR FACTORY…. a druzí jsou hvězdy STRAPPING YOUNG LAD a jejich geniální vedoucí Dewin Townsend. Kytarový zvuk mi pak evokuje rovněž uvedené veličiny a k tim bych ještě připočetl KORN, hlavní zpěv jednu z mnoha poloh frontmana SYSTEM OF A DOWN a druhý hlas jasně evokuje již výše zmíněné FEAR FACTORY, objeví se i BIOHAZARD…(nemám tohle vyjmenovávání a označování kapel moc rád, ale protentokrát jsem je nemohl neuvést).

Radim

http://insaneband.cz/

http://bandzone.cz/insane

6 thoughts on “INSANE – Preserve To Diverse (CD – 2010, PAŘÁT)”

  1. Teda recenze děs běs. Názvy kapel zkomolené až hrůza a číst se to pomalu ani nedá. Buď se nauč psát pořádně, nebo si proboha pořiďte na web korektora. Pokud ho máte, tak si najděte jiného když nechá slovojako „SSYSTEM“.

  2. A ty přirovnání mě fakt pobavily. Nevím, jak můžeš Insane srovnávat zrovna s Fear Factory. To je úplně mimo mísu. Víc než co jiného to připomíná Nevermore, ale ty asi nejsou dost komerční na to aby je autor znal.

  3. Za kolegu a jeho překlepy se omlouvám, nemělo by se to stávat, ale stává se to (nejen tady). Jen nechápu poznámku „ty asi nejsou dost komerční“…. a co se týče přirovnávání…je to zkrátka jeho názor…

  4. Děkuju za kritiku. Ale na to že to je děs běs, tak sis to přece jen musel přečíst. Insane můžu srovnávat s čím budu chtít. Každý je jiný a já tam jednoduše slyším uvedené kapely. A zkomolení názvů ??? Nikdy víc…. A mimo jiné také nechápu poznámku o komerčnosti…

  5. Všechny vyjmenované kapely jsou víceméně komerční, co si budeme nalhávat, ale o tom, že Insane čerpají hlavně z progresivních kapel jako Nevermore nepadla ani známka mezi řádky. Já osobně tam SOAD, nebo FF neslyším vůbec. Biohazard? Tak to už vůbec nechápu.

  6. jak jsem už psal v recenzi. to označování kapel, který tam slyším je fakt ošemetný. a jen se to potovrdilo. důležité je, že insane se povedla skvělá deska a já si budu muset více zaměřit na Nevermore. děkuju za polemiku a zachovej nám přízeň i nadále

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *