IN OBLIVION – In Oblivion (EP-2015, Endless Winter)

In OblivionV USA existuje hned několik skvělých funeral doom metalových kapel či projektů, avšak s ohledem na velikost země se rozhodně nejedná o rozšířený hudební druh. I výjimky se však najdou a IN OBLIVION o tom vědí své. Vždyť jejich debut vyšel u ruských Endless Winter, což je zároveň i důkaz, že v hudbě není prostor pro připitomnělé války ani poučky. Zkrátka romantismu naproti: tohle je jedna velká doomová rodina a IN OBLIVION do ní vstupují debutovým EP.

Kapela ovšem není tvořena úplnými začátečníky, neboť všichni zastoupení mají celou řadu zkušeností z působení v ostatních projektech napříč žánry. Specifika IN OBLIVION jsou ovšem jasně zřetelná a nejvíce se s nimi popasují samotní milovníci pohřebního žánru, na které čekají dvě plus mínus čtvrthodinové kompozice. Co se týče hudebního obsahu, tak ten se dá dost dobře vyjádřit obrazotvorným způsobem (viz. obal), neboť socha anděla, jež pozvedává ruce k nebi, je myslím dostatečně výstižná. Bolest a stesk, nekonečná beznaděj, zkrátka doom metal až za ten poslední hrob.

In Oblivion_bandNicméně extrémně hrubý vokál přece jen distribuuje svůj žal až k hranicím ranku deathmetalového a v polovině úvodní skladby se dokonce objevuje jedna rychlejší pasáž, což je s ohledem na předchozí produkci docela překvapení. Závěr kompozice je ale naopak silně depresivní, monotonní a korunu všemu nasazují zvuky noci, kde především větrné útržky náležitě čarují s atmosférou nahrávky – nutno podotknout, že v její prospěch.

Dvojka „Memories Engraved in Stone“ následně pokračuje v nastoleném trendu, změna se dala v tomto ohledu očekávat jen stěží. Osobně jsem však na „pravidla hry“ přistoupil už od prvních vteřin, čili s oním „postupným propadáváním se do bahna“ nemám výraznější problém. Určitou výhodou je paradoxně i to, že materiál není svou délkou nikterak protivný, co chtěli Američané na první pokus říci, to se jim vesměs podařilo. Pokud ovšem patříte k posluchačům, jež v této doomové formě potřebují melodie, raději na IN OBLIVION zapomeňte. Jejich hudba je totiž „pouhým tokem zmaru a děsivé recitaci černých veršů“. Vlastně jediný náznak melodie je ke slyšení v závěru první kompozice, jinak se není nic moc čeho chytnout. Celkově je to o tom, jestli vás dokáže dostatečně oslovit tragický přetlak zmaru, vypouštěný arsenálem duchů v kápích. IN OBLIVION vytvořili solidní metalovou umrlost, za kterou se rozhodně nemusejí červenat. Pro funeral doom fans solidní alternativa.

ALL

https://www.facebook.com/InOblivionDoom

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *