IN MOURNING – The Bleeding Veil (CD – 2021, Dalapop)

V roce 2020 oslavili švédští IN MOURNING kulaté výročí a na sklonku toho letošního podtrhli „dvacítku“ šestou řadovkou „The Bleeding Veil“. Stihli to borci, stihli a já už mám o nahrávce tohoto roku v podstatě jasno. Kdepak, nebylo snadné navázat na exkluzivního předchůdce „Garden of Storms“, jímž kapela udělala další výrazný krok v rámci deathmetalové progrese. Jasně, mnozí posluchači by mohli namítat, že IN MOURNING vlastně už delší dobu death metal nehrají, ovšem vysosávat z extrémního hudebního ranku pro sebe to nejlepší, uznejte, to také není k zahození.

Na „Garden of Storms“ mě oslovila především kombinace death metalu s prog metalem, místy dokonce post-rockem, přičemž v rámci bilance nelze opomenout ani silnou dávku atmosférična. Nadýchaná a kompozičně košatá hudba souzní s abstraktně poskládanou tematikou, jež snese hned několik možných výkladů. „The Bleeding Veil“ je ovšem trochu jiné „maso“. Nahrávka se od první skladby jeví jako výrazně agresivnější, do určité míry je i méně epická. Po stránce stylistiky však IN MOURNING vsadili na maximálně propracovaný „cross“ mezi death metalem a několikahrannou progresí postavenou na rockových melodiích a brutálních coreových riffech (srdcervoucích).

V určitých momentech se jejich tvorba blíží hudbě Ihsahnova ražení, avšak po stránce feelingu z ní vyzařuje poněkud jinak zbarvených duch. Protichůdné party do sebe zapadají jako puzzle a pamatováno bylo i na tradiční refrény, jimiž skladby povětšinou gradují. Zpěvy jsou ostatně další význačnou doménou, doslova a do písmene vitálním gejzírem krve, který tryská z rozpumpovaného srdce. Je opravdu neuvěřitelné, kolik nápadů dokázali švédští hudebníci zaklít do jednoho konkrétního tracku – a to jich tu máme hned sedm. Všechno sedí, všechno ladí, excelentní zvuk samozřejmostí a trojitá kytarová clona jako vždy  zahušťující všechny skulinky, kterými by mohly prokapávat zbytky ticha.

„The Bleeding Veil“ je album až nevybíravě strhující. Poslechnete si úvodní song a za každou cenu budete chtít jít dál a dál. IN MOURNING jsou takřka po čtvrtstoletí na vrcholu svých tvůrčích sil a já osobně bych jim moc přál, aby se jim už konečně dostalo řádného uznání. Delikatesní záležitost a zlatá medaile pro mistry tohoto žánrového cechu.

Skladby: Sovereign, At the Behest of Night, Solitude and Silence, Thornwalker, Blood in the Furrows, Lights on the Mire, Beyond Thunder

Sestava: Tobias Netzell – kytara, zpěv; Björn Pettersson – kytara, zpěv; Tim Nedergård – kytara; Sebastian Svalland – baskytara; Joakim Strandberg Nilsson – bicí

ALL

https://www.facebook.com/inmourningband

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *